Výtečně zachovalý reliéf hrádku s neznámou historií nad Velkopolským mlýnem, východně od vsi Zňátky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 05/2006
Výtečně zachovalý reliéf menšího hrádku se nachází na výběžku ukončeném strmou skálou spadající až k vodám řeky Oslavy, přímo nad Velkopolským mlýnem. Od vsi Zňátky je vzdálen asi 1 km východně. Při pohledu od mlýna (kde mimochodem podle cedule „děkujeme že nás neotravujete“ nemají návštěvníky rádi) dnes díky lesnímu porostu skála nepůsobí nějak dominantně, ovšem při odlesnění v době života na hrádku byl dojem jistě zcela jiný. Z místa hrádku je navíc nádherný pohled na 2 km severně vzdálený zámek v Náměšti nad Oslavou, který vystupuje nad vrcholky vzdálených stromů a pohled nekazí žádná jiná zástavba městečka. Také řeka Oslava se od Náměště se začíná romanticky klikatit a tvoří přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice o 2111 ha vyhlášenou v roce 1974, vytvářející nádherné údolí s mnoha kaňony, skálami a opravdu krásnou a nedotčenou přírodou. V tomto působivém údolí se nachází a za návštěvu určitě stojí i nepochybně známější zříceniny asi 3 km jižně vzdáleného sedleckého Nového hradu a Lamberka nebo vzdálenějších Levnova a Kraví hory. Jak už bylo řečeno, hrádek zaujal severní konec klesajícího výběžku nad řekou, ukončeného skálou, která navíc jistě dovolila nabírat vodu pro potřeby jeho obyvatel přímo z řeky. Měl podobu jednodílného jádra, chráněného po třech stranách příkopem a valem. Na severní straně ukončené strmou skalou nebyl pochopitelně třeba, tady byla přírodou zajištěná ochrana dokonalá. Dobře byl hrádek chráněn po bocích i na západě, kde terén klesá do menšího údolí s potůčkem a na východě, kde terén naopak klesá ke stáčející se řece. Nejvíce ohrozitelnou tak byla strana jižní, kde terén mírně stoupá ke kořenu (v místě hrádku asi 30 m širokého) výběžku. Jádro má nepravidelný, přibližně lichoběžníkový tvar se zaoblenými rohy o rozměrech asi 28 x 25 m. Mírně se svažuje směrem k jihu a v jeho čele je patrná trávou porostlá nízká…  číst dále
Roman Řezáč, 22.5. 2006
historie

Hrádek se v pramenech nezmiňuje. Ves Zňátky, nyní část města Náměšť nad Oslavou, se připomíná roku 1377. Je možné, že hrádek založil rod Tasovců a později místo prodal a hrádek ztratil smysl. Případný výzkum může vše upřesnit.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2005), 22.5. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Dodatky, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Zňátky

Místa v okolí

 Čertův most
 pivovar
 stará radnice
 fara
 barokní most
 hrobka Haugwitzů
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Vlčí kopec
 Šénvald
 Ocmanice
 Jinošov
 Jinošov
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Kokštejn
 Babylon
 Čalonice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kraví Hora
 Holoubek
 Kozlov
 Plešice
 Levnov
 akciový pivovar
 Dalešice
 Pyšel
 Vaneč
 Senorady
 Vysoké Popovice
 Valeč
 Valeč
 Rabštejn
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Tasov
 Dub
 pivovar
 smírčí kříž
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 Rudka
 křížový kámen
 pivovar
 Lipňany
 Dukovany
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Rudka
 Templštejn
 kostel sv. Václava
 Devět křížů
 socha sv. Šebestiána
 Hostákov
 Mstěnice
 Příbram
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Mstěnice
 Budišov
 Krhov
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Oslavany
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Dolní Heřmanice
 Nárameč
 mlýn ve Žlebě
 důl Kukla
 Hrubšice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lykodery
 Řeznovice
 Polánka
 Litovany
 kaple sv. Anny
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Budkovice
 kaple Panny Marie
 Deblín
 Budkovické hradiště
Základní informace místa
ID místa: 4260
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama