Výtečně zachovalý reliéf hrádku s neznámou historií nad Velkopolským mlýnem, východně od vsi Zňátky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrádek od jihu
© Roman Řezáč 05/2006
Výtečně zachovalý reliéf menšího hrádku se nachází na výběžku ukončeném strmou skálou spadající až k vodám řeky Oslavy, přímo nad Velkopolským mlýnem. Od vsi Zňátky je vzdálen asi 1 km východně. Při pohledu od mlýna (kde mimochodem podle cedule „děkujeme že nás neotravujete“ nemají návštěvníky rádi) dnes díky lesnímu porostu skála nepůsobí nějak dominantně, ovšem při odlesnění v době života na hrádku byl dojem jistě zcela jiný. Z místa hrádku je navíc nádherný pohled na 2 km severně vzdálený zámek v Náměšti nad Oslavou, který vystupuje nad vrcholky vzdálených stromů a pohled nekazí žádná jiná zástavba městečka. Také řeka Oslava se od Náměště se začíná romanticky klikatit a tvoří přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice o 2111 ha vyhlášenou v roce 1974, vytvářející nádherné údolí s mnoha kaňony, skálami a opravdu krásnou a nedotčenou přírodou. V tomto působivém údolí se nachází a za návštěvu určitě stojí i nepochybně známější zříceniny asi 3 km jižně vzdáleného sedleckého Nového hradu a Lamberka nebo vzdálenějších Levnova a Kraví hory. Jak už bylo řečeno, hrádek zaujal severní konec klesajícího výběžku nad řekou, ukončeného skálou, která navíc jistě dovolila nabírat vodu pro potřeby jeho obyvatel přímo z řeky. Měl podobu jednodílného jádra, chráněného po třech stranách příkopem a valem. Na severní straně ukončené strmou skalou nebyl pochopitelně třeba, tady byla přírodou zajištěná ochrana dokonalá. Dobře byl hrádek chráněn po bocích i na západě, kde terén klesá do menšího údolí s potůčkem a na východě, kde terén naopak klesá ke stáčející se řece. Nejvíce ohrozitelnou tak byla strana jižní, kde terén mírně stoupá ke kořenu (v místě hrádku asi 30 m širokého) výběžku. Jádro má nepravidelný, přibližně lichoběžníkový tvar se zaoblenými rohy o rozměrech asi 28 x 25 m. Mírně se svažuje směrem k jihu a v jeho čele je patrná trávou porostlá nízká…  číst dále
Roman Řezáč, 22.5. 2006
historie

Hrádek se v pramenech nezmiňuje. Ves Zňátky, nyní část města Náměšť nad Oslavou, se připomíná roku 1377. Je možné, že hrádek založil rod Tasovců a později místo prodal a hrádek ztratil smysl. Případný výzkum může vše upřesnit.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2005), 22.5. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Dodatky, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Zňátky

Místa v okolí

 Čertův most
 pivovar
 stará radnice
 fara
 barokní most
 hrobka Haugwitzů
 Nový hrad
 Lamberk
 Kralice nad Oslavou
 Gloriet
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Vlčí kopec
 Šénvald
 Ocmanice
 Jinošov
 Jinošov
 kostel sv. Jiljí
 dolní hrádek
 Kokštejn
 Horní Lhotice
 Babylon
 Čalonice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Kraví Hora
 Holoubek
 Kozlov
 Plešice
 Levnov
 akciový pivovar
 Dalešice
 Pyšel
 Vaneč
 Senorady
 Vysoké Popovice
 Valeč
 Valeč
 Rabštejn
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Tasov
 Dub
 smírčí kříž
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 Rudka
 křížový kámen
 pivovar
 Lipňany
 Dukovany
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Rudka
 Templštejn
 kostel sv. Václava
 Devět křížů
 socha sv. Šebestiána
 Hostákov
 Mstěnice
 Příbram
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Mstěnice
 Budišov
 Krhov
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Oslavany
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Nárameč
 Domašov
 Dolní Heřmanice
 mlýn ve Žlebě
 důl Kukla
 Hrubšice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lykodery
 Řeznovice
 Polánka
 Litovany
 kaple sv. Anny
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Budkovice
 kaple Panny Marie
 Deblín
 Budkovické hradiště
Základní informace místa
ID místa: 4260
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama