Archeologickým průzkumem nepotvrzené místo lukovanské tvrze, jež pravděpodobně existovala již v roce 1269 za Zdeslava a Arnošta z Lukovan. Písemně ale doložena až v roce 1544.
Hlavní obrázek místa
Tvrz č.1 - pohled na tvrziště s domem čp.16 od jv.
© Dušan Dohňanský 07/2019
Lukovany patří mezi obce s písemně doloženou tvrzí, ale otázkou je, zda stávala v západní části obce, dnes dům č. p.16 nebo ve východní části u kostela sv. Václava, kde se nachází dvůr s panským stavením. Další verzi je, že s dlouhým časovým odstupem tu stávaly tvrze obě. Ovšem bez řádného archeologického průzkumu nebude lokalizace přesně potvrzena.
3.8. 2020
historie

Lukovany se vzpomínají poprvé v roce 1269, kdy se po nich psali bratři Zdeslav a Arnošt z Lukovan. Někdy na počátku 14. století se staly lénem pánů z Lipé. Od roku 1512 se po Lukovanech píše Jan Bule z Bořitova, jemuž bratři Bertold, Vilém a Čeněk z Lipé v roce 1544 postoupili obec, dvůr i tvrz dědičně. A to je taky první prokazatelný údaj o existenci tvrze. Ještě téhož roku Jan Bule z Bořitova vše postoupil Bohunce z Pernštejna, majitelce rosického panství. Podoba vlastní tvrze není známá. "Raná" tvrz se nachází v západní části obce na místě domu č. p.16. Zachovány jsou poměrně prudké srázy s bývalými příkopy na východní a severní straně. Pozdní tvrz se mohla zachovat v hmotě bývalého panského stavení, jež bylo součásti dvora u kostela sv. Václava. Dnes je úplně zrekonstruován.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 3.8. 2020

Půdorys místa

terénní nákres možného tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Lukovany

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 Levnov
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 Kraví Hora
 Příbram
 Senorady
 Zbraslav
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Rosice
 křížová cesta
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Hrubšice
 Rudka
 Kralice nad Oslavou
 Rudka
 Bučín
 židovský hřbitov
 Templštejn
 Řeznovice
 Říčany
 Ivančice
 synagoga
 Nový hrad
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Říčany u Brna
 Lamberk
 Kralice nad Oslavou
 Nová brána
 městské opevnění
 Gloriet
 Alexovice
 Vlčí kopec
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Ostrovačice
 Šénvald
 Čertův most
 Polánka
 Jinošov
 Na Oklikách
 Zňátky
 Jinošov
 pivovar
 Rokytná
 Náměšť nad Oslavou
 barokní most
 Budkovice
 fara
 kostel sv. Leopolda
 Stříbský mlýn
 stará radnice
 Tetčice
 hrobka Haugwitzů
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Omice
 Lesní Hluboké
 Babylon
 Budkovické hradiště
 Devět křížů
 Dukovany
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Kubův most
 Ivančický viadukt
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Knížecí dům
 Moravský Krumlov
 Rabštejn
 boží muka
 městské opevnění
 Dobřínsko
 Střelice
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Prštice
 Prštice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Čalonice
 Ocmanice
 Kokštejn
 Lipňany
 Tulešice
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
 Rešice
 dvůr Alinkov
 synagoga
 Veveří
 Dolní Kounice
 Horní Kounice
 Vaneč
 Kupařovice
 Tasov
 Tavíkovice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 15124
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama