Tvrz je součástí komplexu budov, který založili v první pol. 13. stol. johanitští rytíři. Poč. 15. stol. zastavili Kounice Janu Suchému Čertovi z Kunštátu. Během uherské nadvlády byly Bočkovi z Kunštátu zabaveny Matyášem Korvínem, po r. 1470 vráceny. Od poč. 16. stol. sloužily hospodářským účelům.
Hlavní obrázek místa
¨hlavní budova od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 22/9/2002

dějiny

Rozsáhlý komplex obytné budovy, hospodářského zázemí a kostela sv. Michala založili někdy kolem třetiny 13. století johanitští rytíři. Na počátku 15. století rytíři Kounice zastavili Janu Suchému Čertovi z Kunštátu. Během dočasné uherské nadvlády na Moravě král Matyáš Korvín Kounice zabavil Bočkovi z Kunštátu, ten se sem po roce 1470 opět vrátil. Od počátku 16. století zde již majitelé nesídlili a tvrz se přizpůsobovala hospodářskému provozu.
Zany, 10.6. 2004
historie

popis

Do 30. až 40. let 13. století datuje kounickou komendu západní část kostela sv. Mikuláše, jehož plochostropá loď byla později ve 14. století prodloužena k východu. Ve sklepě jižního křídla protilehlého dvora se dochovala spodní část raně gotické obytné budovy komendy. Sklep o rozměrech 17,7x5 metrů je přístupný lomeným portálem ze schodiště vedoucího na nádvoří. K raně gotické fázi patřila i obdélná vstupní brána rozpoznaná v jižní části západního křídla a na ní navazující do mírného oblouku prohnutý úsek ohradní zdi. Raně gotický původ mohou mít hypoteticky i některé konstrukce v suterénu severní části západního křídla. Během 15. století upravili páni z Kounic a Jevišovic komendu na pozdně gotickou tvrz. Z té doby pochází zřejmě klenba v průjezdu vstupní brány, severní část západního křídla a pravděpodobně i ohradní zeď uzavírající západní část areálu na severu a na jihu. Hypoteticky byla tato část tvořící…  číst dále

Zany, 10.6. 2004

Půdorys místa

půdorys areálu v úrovni přízemí (sklepu hlavní budovy)
© L. Jan, V. Jesenský, M. Plaček
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Horní Kounice

Místa v okolí

 Rešice
 dvůr Alinkov
 Pustý zámek
 Tavíkovice
 Tulešice
 Višňové
 Džbánice
 Lipňany
 Dukovany
 Újezd
 Rabštejn
 Ratíšovice
 sýpka
 Mstěnice
 Litovany
 kostel sv. Prokopa
 Mstěnice
 Horní Dunajovice
 Skalice
 Ledvice (Vémyslice)
 Dobřínsko
 Mikulovice
 Rybníky
 smírčí kříž
 Slatina
 Slatina
 smírčí kříž
 Slatina
 Templštejn
 Želetice
 Želetice
 Biskupice
 Němčičky
 Biskupice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Babylon
 Žerotice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Hostěradice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Kunhuty
 socha sv. Vendelína
 Moravský Krumlov
 socha sv. Floriána
 městské opevnění
 Tvořihráz
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Polánka
 Lapikus
 Jevišovice
 Dalešice
 kaple sv. Floriána
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 akciový pivovar
 Krhov
 Senorady
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Čalonice
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Bohunice
 vodopád u Rokytné
 Pulkov
 Miroslavské Knínice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Hrubšice
 Řeznovice
 Kraví Hora
 Levnov
 Vlčí kopec
 kostel sv. Lukáše
 Miroslav
 Myslibořice
 Budkovice
 Gloriet
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Bohutice
 Kokštejn
 Valeč
 Valeč
 Plenkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lykodery
 Kravsko
 Oslavany
 důl Kukla
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 1088
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama