Typický lovecký letohrádek z 19. stol. nacházející se v kralické, především daňčí oboře, sloužící k odpočinku a krácení dlouhých chvílí tehdejší náměšťské šlechty.
Hlavní obrázek místa
Západní strana letohrádku
© Dušan Dohňanský 10/2019
Přístupové cesty vedou jak od Náměšti n.O., tak z Kralic či Otradic. Ovšem do obory je z logických důvodů vjezd zakázán, a to i cyklistům.
3.2. 2020
historie

Původně volný "velký les v okolí hradu náměšťského", do něhož bylo nasazeno velké množství daňků, se stal ohrazenou oborou za panování rodu Žerotínů v průběhu 16. století. Až v 19. stol. v ní nechal tehdejší majitel panství Jindřich Haugwitz postavit lovecký "odpočinkový" letohrádek, jenž se stal stavební dominantou obory. V roce 1945 přešel zámeček do majetku státu. Je to klasicistní jednopatrová oktagonální stavba s mansardovou stanovou střechou a průjezdem ve středové části. Celé první patro zabírá lovecký sál.Z původně osmi alejí, které směřovaly k zámečku, se výrazně dochovala jenom alej západní.

D.Dohňanský, OÚ Kralice n.O., F.Musil : Neznámé zámky Moravy a Slezska., 29.1. 2020

Vysočina,  Třebíč  (TR), Kralice nad Oslavou

Místa v okolí

 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 pivovar
 barokní most
 fara
 Šénvald
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 Jinošov
 Zňátky
 kříž
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Ocmanice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Vlčí kopec
 Okárec
 Vysoké Popovice
 Kraví Hora
 kostel sv. Jiljí
 Levnov
 Kokštejn
 Lukovany
 Rudka
 Vaneč
 Babylon
 kostel sv. Václava
 Senorady
 Rudka
 Zbraslav
 Čalonice
 Pyšel
 Devět křížů
 boží muka
 křížový kámen
 Holoubek
 Tasov
 Kozlov
 kaple sv. Donáta
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Plešice
 Příbram
 Dub
 akciový pivovar
 Dalešice
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 mlýn ve Žlebě
 Rabštejn
 Valeč
 Valeč
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Osová
 Templštejn
 Říčany
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 boží muka
 Dukovany
 Oslavany
 Kubův most
 důl Kukla
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 pivovar
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 Lipňany
 socha sv. Vendelína
 Rosice
 Budišov
 boží muka
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Říčany u Brna
 Hostákov
 křížová cesta
 Hrubšice
 Dolní Heřmanice
 socha sv. Floriána
 Mstěnice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Řeznovice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 boží muka
 Krhov
 Deblín
 Polánka
 židovský hřbitov
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Alexovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Budkovice
 Vohančice
Základní informace místa
ID místa: 14663
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama