Kostel Narození Panny Marie je jedinečná moravská památka z dob rané gotiky. Dala jej vystavět v 15. stol. královna Konstancie a její syn Přemysl. V 19. stol. prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 1845 byl částečně přestavěn. V interiéru kostela je obraz Petra Brendla Poslední večeře Páně.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Roman Řezáč 07/2004
Počátek obce spadá do 11.století, zajímavostí je to, že zde prokazatelně neexistovala minimálně od roku 1547 robotní povinnost. To znamená o plných 300 let dříve než v Čechách.
Roman Řezáč, 18.7. 2004
historie

Kostel, jedinečnou stavitelskou moravskou památku z dob rané gotiky, dala vystavět v 15. století královna Konstancie a její syn Přemysl. V 19. století prodělaly Vémyslice několik povodní a požárů, a přesto dokázalo město provést rozsáhlou rekonstrukci kostela. V roce 1845 byl částečně přestavěn. V interiéru je obraz Petra Brendla Poslední večeře Páně.

Roman Řezáč, 18.7. 2004

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vémyslice

Místa v okolí

 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 kostel sv. Markéty
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Džbánice
 Tulešice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 dvůr Alinkov
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Polánka
 sýpka
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Pustý zámek
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Skalice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Rešice
 Templštejn
 Horní Kounice
 Dukovany
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Řeznovice
 Bohutice
 Budkovice
 Hrubšice
 Višňové
 Miroslav
 Našiměřice
 Horní Dunajovice
 Olbramovice
 Alexovice
 Tavíkovice
 Želetice
 Želetice
 Lipňany
 Rabštejn
 Senorady
 kostel sv. Markéty
 Žerotice
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 židovský hřbitov
 Oslavany
 Levnov
 Kraví Hora
 Ivančický viadukt
 Stříbský mlýn
 důl Kukla
 Na Oklikách
 Bohunice
 boží muka
 Babylon
 Mikulovice
 Tvořihráz
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Újezd
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Ratíšovice
 Němčičky
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 synagoga
 Vlčí kopec
 kostel sv. Martina
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Čalonice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 Dalešice
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 akciový pivovar
 Lapikus
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Tetčice
Základní informace místa
ID místa: 1800
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama