Zámek byl přestavěn ze straší tvrze koncem 16. století Jindřichem z Náchoda. Roku 1684 zámek získali strahovští premonstráti, kteří provedli raně barokní přestavbu, aby tak napravili škody ze třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí tvrze a vstupní brány
© Pavel Zany Komárek 22/9/2002
Výstavná tvrz vladyků z Dunajovic měla přibližně čtvercový půdorys o stranách cca 36 x 40 metrů s hradbou cca 2 metry silnou. Po všech stranách jej obklopoval mohutný příkopPodél celé severní strany stál v obvodovém zdivu z větší části dochovaný rozměrný trojprostorový palác o třech podlažích. Během 15. století byl obezděn příkop, úpravy se dají předpokládat i v interiérech. Přestavba Březnických z Náchoda na počátku 16. století v sobě směšuje prvky odcházející pozdní gotiky a nastupující renesance. Obnovena byla východní část nádvorní zdi paláce, s novými pozdně gotickými okny. K paláci byla na subtilních pilířcích přistavěna visutá pavlač. Ta pokračovala i podél nádvorní strany nového nejméně dvojpodlažního (sklepy a zvýšení přízemí) křídla přistavěného k západní hradbě. Ze západní fasády v z něj v přízemí vystupoval velký arkýř s raně renesančním oknem. Na západní křídlo navazovala mírně natočená vstupní brána v přízemí s průjezdem a strážnicí v renesanci zaklenutými. Na východě bylo zřejmě plánováno třetí křídlo, do obvodové hradby byly již prolomena nová okna, k realizaci křídla došlo ale zřejmě až později v 16. či na počátku 17. století. Tato ryze renesanční přestavba byla rozložena od poloviny 16. století do roku 1608. V severním paláci bylo přestavěno patro, zvýšené přízemí dostalo nová okna a budova byla zvýšena o podstřešní patro s malými okénky. Obdobně bylo o dvě nízká podlaží zvýšeno západní křídlo datovaná do roku 1568. Postaveno bylo také již zmíněné východní křídlo a pavlač dostala nové vnější schodiště. Renesanční přestavbu završilo roku 1608 osazení honosného portálu do severozápadního kouta pavlače. Portál vedl na dvouramenné vnitřní schodiště. Upraveno bylo i západní křídlo, jeho jižní rizalit byl stržen a průčelí vyrovnáno. Při raně barokní přestavbě někdy ve 2. polovině 17. století snad…  číst dále
Zany (podle M. Plaček: Středověké feudální sídlo v Horních Dunajovicích, Jižní Morava 21/1998), 5.6. 2004
historie

Nejméně do poloviny 13. století patřily Dunajovice k zeměpanskému majetku. První bezpečná zmínka o vsi je až z roku 1350, o tři roky později jsou poprvé zmiňováni příslušníci rytířského rodu z Dunajovic. V té době zde již měli důstojné sídlo zmiňované roku 1355 dokonce jako hrad. Příliš dlouho si však rodové sídlo neudrželi, v poslední třetině 14. století panství rozdělené na několik dílů často měnilo majitele. Od roku 1386 jej držel moravský maršálek Filip ze Svojanova, odúmrť po něm zapsal roku 1406 markrabě Jošt Niklasovi Huntovi z Florštetu, ve druhé polovině 15. století na tvrzi sídlili páni z Vajtmile a vladykové z Říčan. Roku 1505 koupil Dunajovice Oldřich z Náchoda. Zchudlý rod se na počátku 16. století začal opět vzmáhat a za Jindřicha z Náchoda byl kolem roku 1541 povýšen opět do panského stavu. Jindřich i jeho syn Fridrich provedli renesanční přestavbu tvrze, za Fridrichova syna Hynka je sídlo roku…  číst dále

Zany, 5.6. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Horní Dunajovice

Místa v okolí

 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Višňové
 Tvořihráz
 Skalice
 Bohunice
 sýpka
 Mikulovice
 Němčičky
 Pustý zámek
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Lapikus
 Horní Kounice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Ratíšovice
 Lechovice
 dvůr Alinkov
 Tavíkovice
 Tulešice
 Ledvice (Vémyslice)
 Rešice
 Miroslav
 Újezd
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Miroslavské Knínice
 Rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 Dyje
 židovský hřbitov
 Plenkovice
 Červený most
 Allein
 Jevišovice
 kostel sv. Markéty
 městské hradby
 Slatina
 Tasovice
 Pražská brána
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Michala
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Kravsko
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Jevišovice
 Althanský palác
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 boží muka
 Louka
 Litovany
 boží muka
 Louka
 Lipňany
 Dukovany
 Biskupice
 Biskupice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Vrbkův kámen
 Bohutice
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Mstěnice
 Božice
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 Břežany
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Floriána
 Mstěnice
 Králův stolec
 Polánka
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Pulkov
 boží muka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Řeznovice
 Budkovice
 Emin zámek
 Papírna
 Budkovické hradiště
 Šobes
Základní informace místa
ID místa: 1065
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama