Zámek byl přestavěn ze straší tvrze koncem 16. století Jindřichem z Náchoda. Roku 1684 zámek získali strahovští premonstráti, kteří provedli raně barokní přestavbu, aby tak napravili škody ze třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí tvrze a vstupní brány
© Pavel Zany Komárek 22/9/2002
Výstavná tvrz vladyků z Dunajovic měla přibližně čtvercový půdorys o stranách cca 36 x 40 metrů s hradbou cca 2 metry silnou. Po všech stranách jej obklopoval mohutný příkopPodél celé severní strany stál v obvodovém zdivu z větší části dochovaný rozměrný trojprostorový palác o třech podlažích. Během 15. století byl obezděn příkop, úpravy se dají předpokládat i v interiérech. Přestavba Březnických z Náchoda na počátku 16. století v sobě směšuje prvky odcházející pozdní gotiky a nastupující renesance. Obnovena byla východní část nádvorní zdi paláce, s novými pozdně gotickými okny. K paláci byla na subtilních pilířcích přistavěna visutá pavlač. Ta pokračovala i podél nádvorní strany nového nejméně dvojpodlažního (sklepy a zvýšení přízemí) křídla přistavěného k západní hradbě. Ze západní fasády v z něj v přízemí vystupoval velký arkýř s raně renesančním oknem. Na západní křídlo navazovala mírně natočená vstupní brána v přízemí s průjezdem a strážnicí v renesanci zaklenutými. Na východě bylo zřejmě plánováno třetí křídlo, do obvodové hradby byly již prolomena nová okna, k realizaci křídla došlo ale zřejmě až později v 16. či na počátku 17. století. Tato ryze renesanční přestavba byla rozložena od poloviny 16. století do roku 1608. V severním paláci bylo přestavěno patro, zvýšené přízemí dostalo nová okna a budova byla zvýšena o podstřešní patro s malými okénky. Obdobně bylo o dvě nízká podlaží zvýšeno západní křídlo datovaná do roku 1568. Postaveno bylo také již zmíněné východní křídlo a pavlač dostala nové vnější schodiště. Renesanční přestavbu završilo roku 1608 osazení honosného portálu do severozápadního kouta pavlače. Portál vedl na dvouramenné vnitřní schodiště. Upraveno bylo i západní křídlo, jeho jižní rizalit byl stržen a průčelí vyrovnáno. Při raně barokní přestavbě někdy ve 2. polovině 17. století snad…  číst dále
Zany (podle M. Plaček: Středověké feudální sídlo v Horních Dunajovicích, Jižní Morava 21/1998), 5.6. 2004
historie

Nejméně do poloviny 13. století patřily Dunajovice k zeměpanskému majetku. První bezpečná zmínka o vsi je až z roku 1350, o tři roky později jsou poprvé zmiňováni příslušníci rytířského rodu z Dunajovic. V té době zde již měli důstojné sídlo zmiňované roku 1355 dokonce jako hrad. Příliš dlouho si však rodové sídlo neudrželi, v poslední třetině 14. století panství rozdělené na několik dílů často měnilo majitele. Od roku 1386 jej držel moravský maršálek Filip ze Svojanova, odúmrť po něm zapsal roku 1406 markrabě Jošt Niklasovi Huntovi z Florštetu, ve druhé polovině 15. století na tvrzi sídlili páni z Vajtmile a vladykové z Říčan. Roku 1505 koupil Dunajovice Oldřich z Náchoda. Zchudlý rod se na počátku 16. století začal opět vzmáhat a za Jindřicha z Náchoda byl kolem roku 1541 povýšen opět do panského stavu. Jindřich i jeho syn Fridrich provedli renesanční přestavbu tvrze, za Fridrichova syna Hynka je sídlo roku…  číst dále

Zany, 5.6. 2004

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Horní Dunajovice

Místa v okolí

 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Višňové
 Tvořihráz
 Skalice
 Bohunice
 sýpka
 Mikulovice
 Němčičky
 Pustý zámek
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Lapikus
 Horní Kounice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Ratíšovice
 Lechovice
 dvůr Alinkov
 Tavíkovice
 Tulešice
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 Ledvice (Vémyslice)
 poklona
 poklona
 Rešice
 Miroslav
 Újezd
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Miroslavské Knínice
 Rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 Dyje
 Dubno
 židovský hřbitov
 Plenkovice
 Červený most
 Allein
 Jevišovice
 kostel sv. Markéty
 městské hradby
 Slatina
 Tasovice
 Dobřínsko
 Pražská brána
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Michala
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Daunův palác
 Kravsko
 kostel sv. Prokopa
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Jevišovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 boží muka
 Louka
 Louka
 Litovany
 boží muka
 Lipňany
 Dukovany
 Biskupice
 Biskupice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Vrbkův kámen
 Bohutice
 Moravský Krumlov
 vodní nádrž Znojmo
 městské opevnění
 Mstěnice
 Božice
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 Břežany
 zaniklá ves Mstěnice
 kaple sv. Floriána
 Mstěnice
 Králův stolec
 Polánka
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Pulkov
 boží muka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Řeznovice
 Budkovice
 Emin zámek
 Papírna
 Budkovické hradiště
 Šobes
Základní informace místa
ID místa: 1065
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama