Gotický měšťanský dům byl na radnici upraven v r. 1645 v pozdně renesančním slohu. Na fasádě se dochovala sgrafita, restaurovaná při opravách ve 30. letech 20. století. Dnes sídlo městského muzea se stálými expozicemi – síní fotografa Ondřeje Knolla a Papírníkovu tiskárnu a prostorem pro výstavy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2013
Prohlídku lze domluvit i mimo otevírací hodiny na telefonu 568 620 493 nebo 605 290 764. Vstupné na výstavy a expozice je 10,- Kč. Na stejných telefonních číslech je možné domluvit i prohlídku hrobky Haugwitzů, kaple sv. Anny, případně kostela sv. Jana Křtitele. V tomto případě je nutné volat vždy den předem. Vstupné do památek je 25,- Kč.
zdroj: http://www.namestnosl.cz/, 22.3. 2013
turistické

Stálé expozice městského muzea:

Atelier náměšťského fotografa Ondřeje Knolla – O. Knoll (1883–1960) byl fotograf, majitel papírny a knihkupectví v Náměšti. Jeho fotografie byly velice uznávané. Vytvořil rozsáhlý vlastivědný cyklus diapozitivů, vydával pohlednice pro mnoho obcí v celém Československu. Papírníkova tiskárna – tiskař a náměšťský kronikář Jiří Papírník věnoval městu vybavení tiskárny (počátek 20. století). Expozice je koncipována jako tiskařská dílna. Kromě stálých expozic je na radnici ještě galerie, kde se pořádají různé krátkodobé výstavy.

E.H. podle http://www.namestnosl.cz, 2.4. 2013

popis

Jednopatrový řadový dům, jehož horizontální členění vzbuzuje dojem tří podlaží. Karel Kuča se domnívá, že budova měla původně podloubí (pro tuto teorii hovoří naznačený zazděný portál na pravé straně budovy) a průčelí mělo půdní polopatro, patrně s atikou. Průčelí budovy částečně vystupuje do náměstí, uprostřed s portálem průjezdu. Průjezd je z větší části zaklenut valenou klenbou s výsečemi s hřebínky. Místnosti po levé straně průjezdu jsou valeně klenuté, v zadní části místnost s křížovou klenbou. Na pravé straně je přední místnost plochostropá a zadní má dvojí křížovou klenbu. Místnosti v patře jsou plochostropé.

E.H. podle Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2., Zdeněk Fišera, Libri 2010, 3.4. 2013

historie

Původně gotický měšťanský dům byl zřejmě přestavěn v druhé polovině 16. století. Roku 1624 je uváděn jako pustý, v roce 1629 jej poškodil požár. Kolem roku 1645 byl přestavěn na radnici v pozdně renesančním stylu. Po požáru roku 1759 byla radnice přestavěna barokně. Roku 1934 prošla budova radnice rekonstrukcí, při které byla obnovena i původní sgrafitová rustika. V přízemí budovy je infocentrum a dvě stálé expozice Městského muzea – Pamětní síň Ondřeje Knolla a Papírníkovu tiskárna. Ondřej Knoll byl mezinárodně uznávaný náměšťský fotograf. Jeho pamětní síň je zařízena jako fotoateliér z první poloviny 20. století a jsou zde vystavena některá jeho díla. V expozici tiskárna Viléma Papírníka jsou historické tiskařské stroje a nářadí a seznamuje návštěvníky s tradičními postupy v práci tiskaře. V patře budovy je základní umělecká škola.

© Milan Caha (zdoj: http://www.dedictvivysociny.cz), doplněno redakcí podle Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2., Zdeněk Fišera, Libri 2010, 22.3. 2013

Vysočina,  Třebíč  (TR), Náměšť nad Oslavou

Místa v okolí

 fara
 barokní most
 pivovar
 hrobka Haugwitzů
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 Šénvald
 Čertův most
 kostel sv. Martina
 Ocmanice
 Jinošov
 Jinošov
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Vlčí kopec
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 Vaneč
 Pyšel
 Čalonice
 Kozlov
 Holoubek
 Babylon
 Plešice
 Kraví Hora
 Levnov
 Vysoké Popovice
 Tasov
 Dub
 akciový pivovar
 Dalešice
 Senorady
 Valeč
 Valeč
 Lukovany
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Rabštejn
 Devět křížů
 Zbraslav
 pivovar
 boží muka
 křížový kámen
 smírčí kříž
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Hostákov
 Budišov
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 pivovar
 smírčí kříž
 Hrotovice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Příbram
 Osová
 Dolní Heřmanice
 socha sv. Floriána
 Lipňany
 Dukovany
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Vavřince
 Templštejn
 Nárameč
 Domašov
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Mstěnice
 kostel sv. Martina
 zaniklá ves Mstěnice
 Krhov
 Mstěnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Oslavany
 důl Kukla
 Kubův most
 Hrubšice
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Řeznovice
 Polánka
 Deblín
 Alexovice
 Budkovice
Kontaktní informace
Galerie na Staré radnici
Informační centrum Náměšť nad Oslavou
Masarykovo nám. 100
675 71 Náměšť nad Oslavou
Tel: (+420) 568 620 493 , 605 290 764
http://www.namestnosl.cz
info@namestnosl.cz
Základní informace místa
ID místa: 11165
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama