Pozůstatky středověké těžby stříbra, která zde probíhala od poloviny 13. stol. První písemná zpráva je z r. 1285, kdy je zde uváděno 13 důlních polí. Těžba zde byla ukončena na konci 14., či na počátku 15. století. Zachovalo se několik desítek bývalých šachet až 10 m hlubokých a 25 m širokých.
Hlavní obrázek místa
jáma
© Milan Caha 10/2012
Areál patří v rámci České republiky jednomu z nejlépe dochovaných dokladů středověké těžby stříbra. Rudy Pb-Zn-Ag zde byly těženy v pásmu se šířkou kolem 150 m a délkou téměř jeden kilometr. Na místě najdete několik desítek nepravidelně rozmístěných a různě velkých nálevkovitých depresí (jam). Jedná se o bývalé šachty a v několika případech snad i pinky (propadlá podzemní důlní díla). Jejich rozměry jsou úctyhodné – mají hloubku až 10 metrů a průměr až 25 metrů.
Milan Caha (zdroj: http://pruvodce.geol.cechy.sci.muni.cz/Utin_poperek/poperek.htm), 12.10. 2012
historie

O povrchovém získávání stříbra na Vysočině máme doklady z 12. století. Hlavní rozvoj těžby stříbra zde nastal až ve století následujícím. V Jihlavě započala těžba mezi lety 1234–1240, na Havlíčkobrodsku kolem roku 1250. Podle listiny z r. 1257 zde tehdy vznikly hornické obvody, jejichž centry se staly Brod, Přibyslav, Šlapanov a Bělá (dnes Česká Bělá). Tato ložiska byla intenzivně těžena ve 13. století a již ve 14. století byla postupně vytěžena a opouštěna. Kdy přesně těžba na Poperku začala, není známo. Podle charakteru lokality – tedy malé vzdálenosti mezi šachtami a jejich hloubky – odhadujeme, že zde probíhala již v prvních fázích dolování v této oblasti. První písemnou zprávu o těžbě na Poperku máme z roku 1285, kdy je zde uváděno třináct důlních polí. Rovněž doba, kdy zde těžba ustala, není přesně známá. Předpokládá se, že se tak stalo někdy na konci 14., či na počátku 15. století.

Milan Caha (zdroj: Rous P.: Stříbrnorudné hornictví na Havlíčkobrodsku od 13. do 17. století, Archeologia technica 15, elektronicky na http://www.starahut.com/AT/at15/09%20Ag%20hornictv%C3%AD.pdf), 12.10. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Utín

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kamenný most
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Žižkova mohyla
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Hadrburg
 Ronov
 Železné Horky
 Česká Bělá
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 Smilov
 kostel sv. Kateřiny
 kostnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 kostnice
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 Skřivánek
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 boží muka
 Rozsochatec
 Rosička
 Tržní panák
 Štoky
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Najdek
 Kvasetice
 kamenný most
 Sokolov
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 poutní kaple sv. Anny
 Nový Studenec
 Nové Veselí
 boží muka
 Úsobí
 kaple sv. Rocha
 fara
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 Chlum
 poštovní stanice
Základní informace místa
ID místa: 10978
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama