Kamenná barokní sloupková boží muka s kamenným křížem na vrcholu. Svým tvarem odpovídají typu božích muk, hojně rozšířených v této části Vysočiny. Kromě datace 1636 na nich není žádný jiný čitelný nápis. Boží muka představovala sloup, u kterého byl před svou smrtí bičován Ježíš Kristus.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2013
Kamenná barokní sloupková boží muka s kamenným křížem na vrcholu. Svým tvarem odpovídají typu božích muk, hojně rozšířených v této části Vysočiny. Kromě datace 1636 na nich není žádný jiný čitelný nápis. Kamenná boží muka se v našich zemích objevují v gotice, vrcholu svého rozšíření dosáhla v baroku. Představují sloup, u kterého byl před svým ukřižováním připoután a bičován Ježíš Kristus. Někdy bývají proto dekorována symboly Kristova utrpení (důtky, kopí, hřeby a pod.). Vztyčována byla i jako poděkování za záchranu při nemocech a neštěstích. V krajině často představovala výrazný orientační bod na okrajích obci, vrcholcích pahorků či na křižovatkách cest.
© Milan Caha (zdroj: wikipedie), 7.11. 2013
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Dobřínsko
 kostel sv. Markéty
 Polánka
 Rybníky
 kostel sv. Prokopa
 Budkovice
 Řeznovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Hrubšice
 Templštejn
 Alexovice
 Tulešice
 Bohutice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Ivančice
 Nová brána
 dvůr Alinkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Džbánice
 Dukovany
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Ivančický viadukt
 Oslavany
 Na Oklikách
 důl Kukla
 Olbramovice
 boží muka
 Senorady
 Rešice
 Našiměřice
 sýpka
 Pustý zámek
 Skalice
 Levnov
 Horní Kounice
 Miroslav
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Kraví Hora
 Rabštejn
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Loděnice
 Dolní Kounice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Lipňany
 Višňové
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 Kupařovice
 Babylon
 Tavíkovice
 Prštice
 Horní Dunajovice
 Prštice
 Vysoké Popovice
 Želetice
 Bučín
 Tetčice
 Želetice
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Vlčí kopec
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Gloriet
 Rosice
 pranýř
 nová radnice
 Rahnův palác
 Nový hrad
 Lamberk
 Žerotice
 Střelice
 Omice
 Čertův most
 Čalonice
 Vlasatice
 Tvořihráz
 Troubsko
Základní informace místa
ID místa: 11516
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama