Hlavní obrázek místa
křížový kámen u Hrotovic
2002 © Michal Onderka
Objekt stojí u lesní trati z Hrotovic směrem na Slavětice a Rouchovany.Přístup je ze silnice Ivančice-Hrotovice.Přístup z původní asfaltové silnice Ivančice-Hrotovice cca 1.5km od křižovatky s odbočkou na Dalešice/Rouchovany.Po lesní trati asi 300m. Objekt zanesen v centrálním registru kamenných památek.
28.5. 2002
historie

Krásný hraniční kámen s positivním reliéfem templářského kříže doplněného reliéfy šipky a meče. Spojován s komturem Reimbotem,Rhymbotem? z johanitské komendy,která zde existovala po zániku templářské komendy se sídlem v Jamolicích a později na hradě Tempelštejnu.

mike, 28.5. 2002

Vysočina,  Třebíč  (TR), Hrotovice

Místa v okolí

 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Hrotovice
 socha sv. Vendelína
 Mstěnice
 Mstěnice
 socha sv. Floriána
 Dalešice
 akciový pivovar
 kostel sv. Václava
 Krhov
 Čalonice
 Lipňany
 Rabštejn
 Litovany
 Valeč
 Babylon
 Valeč
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Tavíkovice
 Plešice
 Holoubek
 Biskupice
 Rešice
 Lykodery
 Kozlov
 Biskupice
 Vlčí kopec
 Újezd
 Dukovany
 Gloriet
 Horní Kounice
 Lamberk
 Slatina
 Slatina
 Pulkov
 Slatina
 Nový hrad
 Čertův most
 dvůr Alinkov
 Lhota u Lipníka
 Tulešice
 Zňátky
 Ratíšovice
 Kraví Hora
 Senorady
 Templštejn
 Levnov
 Pustý zámek
 Ratibořice
 boží muka
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 fara
 boží muka
 hrobka Haugwitzů
 Náměšť nad Oslavou
 Jevišovice
 pivovar
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 Višňové
 Jevišovice
 Kralice nad Oslavou
 Ocmanice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Prokopa
 Džbánice
 Dobřínsko
 Bukovina
 Výčapy
 Hostim
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 Hostákov
 Jinošov
 Ledvice (Vémyslice)
 Boskovštejn
 Jinošov
 Rybníky
 sýpka
 Skalice
 Pavlický dvůr
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Třebíč
Základní informace místa
ID místa: 1084
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama