Farní kostel sv. Mikuláše je jednolodní gotická stavba z první poloviny 14. století se čtvercovým presbytářem na východě, k jehož severní straně se přimyká obdélná přízemní sakristie. K jižní straně přiléhá kaple, na východě trojboce uzavřená.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2017

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše je z velké části zachován ve své středověké podobě. Prví etapou jeho výstavby byla chrámová loď a presbytář v poslední třetině 13. století. Koncem 14. století a ve století patnáctém byly přistavěny jižní kaple a sakristie. Na přelomu 18. a 19. století prodělal kostel razantnější úpravy změnou tvaru částí oken, stropu lodi a vestavbou kruchty. Odborníci ovšem předpokládají, že zachování hodnotných vrstev omítky s malbami je velice pravděpodobné. Zejména pak v presbytáři, jižní kapli, ale i v případě lodi. Restaurátorský průzkum interiéru však dosud nebyl realizován. Barokní figurální malby v kostele dokládají prameny: " Uvnitř byl kostel veskrz obnoven v l. 1728 a 1729. Zdi byly nově nahozeny, kůr, strop i lavice vše nově hotoveno a vymalováno takto: V presbyteriu vymalováno fresco 4 andělé kořící se Nejsvětějšímu. V lodi kostela patron sv. Mikuláš žehnající ve své slávě farnosti šumvaldské modlící se " Otče náš" a růženec. Kol jeho hlavy zázraky, které učinil. V horním kůru sv. Mikuláš katechizující mládež. V dolním kůru při vchodu do kostela sv. Mikuláš modlící se za časného jitra u dveří chrámových ještě uzamčených. V předu na kůru andílci hrající na všeliké hudební nástroje. V gotické kapli vymalovány na stropě zázraky sv. Augustina Paduánského. Proti křtitelnici ve dvou polích moravští apoštolové Cyril a Metoděj, nahoře nejsv. Trojce ozařující křtitelnici. V sakristii vymalováno fresco Umývání nohou apoštolům..." K západnímu průčelí kostela je přistavěná vysoká hranolová věž s přístavkem schodiště, vedoucího do prvního patra na severu. Kostel má sedlovou střechu, na východě zvalbenou, sakristie a kaple mají poloviční valbové střechy. Věž završuje zděná atika, za níž je skryta soustava dvou pultových střech se středovým žlabím.
Jaroslav Šefčík ( OÚ Šumvald, Mgr. Tomáš Vítek), 10.4. 2009
historie

Významné osobnosti Šumvaldu.

Oneš z Čistého Slemene (ze Šumvaldu) – zemský a zeměpanský hodnostář, komoří zemského soudu v Olomouci uváděný v listinách v letech 1272–1307 Aleš Balcárek – novinář a básník doby Nerudovy 1840–1862 Rod hudebního skladatele Franze Lehára pochází rovněž ze Šumvaldu. Jeho otec žil v Šumvaldě na čp. 137

Jaroslav Šefčík ( OÚ Šumvald), 10.4. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Tomáš Vítek: Šumvald (okr. Olomouc), farní kostel sv. Mikuláše, Sborník NPÚ-ÚOP Olomouc 2007, Olomouc 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Šumvald

Místa v okolí

 Šumvald
 Svatojánský most
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Floriána
 Křížový vrch
 kaple sv. Panny Marie
 střelnice
 Bradlo
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 městské opevnění
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Neptunova kašna
 Muzeum baroka
 měšťanské domy
 radnice
 Tři kameny
 Šatlava
 arboretum
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Rešovské vodopády
 Želechovice
 Sovinec
 Rešov
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Úsov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Preisův mlýn
 kaple sv. Rocha
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 křížová cesta
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Václava
 Hutov
 kaple sv. Anny
 Dubicko
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Nový Dvůr
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Huzová
 Strálek
 Rabštejn
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Josefa
 Stavenice
 Mrtvý muž
 Brníčko
 Nové Zámky
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Moravičany
 trojiční sloup
 Burgstein
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 fara
 Svatojánský most
 kaple sv. Linharta
 kaple sv. Josefa
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Frankštát
 vodní elektrárna
 Husův sbor
 Sochův dům
 Langův dům
 Doubravice
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 rychta
 městské opevnění
 kaple sv. Jeronýma
 boží muka
 Švédská deska
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Václava
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Spitzerova vila
 jeskyně Podkova
 Čertův most
 Rytířská síň
 Janovice
 Zámeček
 Mladečské jeskyně
 Gorazdův dům
 Třemešek
 kostel sv. Stanislava
 Řimice
 mariánský sloup
 pieta
 Šternberk
 Expozice času
 kostel sv. Linharta
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 Zelená budka
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Červená Lhota
 kaple
 kostel sv. Prokopa
 Bílá Lhota
 arboretum
 Bílá Lhota
 Husův sbor
 radnice
 koželužna
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Šumperk
 radnice
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 Bludov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Šumvald
Šumvaldská 53
786 86 Dlouhá Loučka
Tel: 585 037 084; 602 512 949
http://www.sumvald.cz/
Základní informace místa
ID místa: 7665
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama