Pomník básníka Vítězslava Nezvala z roku 1975 byl odhalen u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin. Autorem je sochař, medailér a vysokoškolský pedagog Jan Simota. Pomník stojí u budovy dalešické školy, ve které v letech 1922–1932 působil jako řídící učitel básníkův otec Bohumil Nezval.
Dalešice (německy Daleschitz, Dalleschütz) jsou městys ležící jihovýchodně od Třebíče. První zmínka o něm je z roku 1101. Městys se může pochlubit řadou památek – je zde románsko-gotický farní kostel svatých Petra a Pavla, ve 13. století zde byl vybudován klášter kajícnic sv. Máří Magdalény (magdalenitek), na jehož místě dnes stojí barokní zámek (v současnosti nepřístupný). U hřbitova je empírová kaple sv. Kříže. V intravilánu obce i v jeho okolí je množství drobných sakrálních památek, soch, božích muk a křížů. Dalešické náměstí získalo ve veřejném hlasování v roce 2015 ocenění nejhezčí náves v Česku. Turistickou atrakcí je místní pivovar, založený pravděpodobně koncem 16. století a uzavřený v roce 1977. V květnu roku 1980 byl v jeho prostorách natočen film Postřižiny (autor Bohumil Hrabal, režisér Jiří Menzel). I díky popularitě filmu byl pivovar v roce 1999 odkoupen skupinou nadšenců a byla zde obnovena výroba piva.
Milan Caha, 1.7. 2025
popis
Pomník tvoří kamenný stupeň, ze kterého ční dřík sloupu s deskou nesoucí bronzovou bustu. Pomník z roku 1975 byl odhalen u příležitosti nedožitých 75. narozenin básníka. Jeho autorem je sochař, medailér a vysokoškolský pedagog Jan Simota (1920 - 2007). Pomník stojí u budovy dalešické školy, ve které v letech 1922–1932 působil jako řídící učitel básníkův otec Bohumil Nezval.
Vítězslav Nezval (26. května 1900 Biskoupky – 6. dubna 1958 Praha) byl básník, spisovatel a překladatel z francouzštiny, člen Devětsilu, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu. V roce 1953 byl jmenován národním umělcem. Mimo jiné napsal básnické sbírky Edison, Sbohem a šáteček, drama Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, Milenci z kiosku a Manon Lescaut.