Pivovar založen snad již v 16. st., částečně zachovalé budovy a provoz z konce 19. st. Vaření piva ukončeno r. 1977, poté slouží jako sklad. R. 1980 zde byl natáčen film Postřižiny. Po r. 1999 zchátralý areál obnoven a opět zahájeno vaření piva.
Hlavní obrázek místa
budova pivovaru ze dvora
© David Hamza, 12/2009
Budovy pivovaru jsou v současnosti využívány několika způsoby se zaměřením na výrobu piva a turistický ruch. Část je upravena jako hotel, kde je možné se ubytovat. V části je restaurace. Vzhledem k současnému i minulému využití je v objektu muzeum pivovarnictví s možností prohlídky starých i nových provozů a s ochutnávkou. Lze zde zakoupit i upomínkové předměty související s výrobou piva, konají se zde různé společenské akce pro veřejnost. Je možné si tu zařídit i svatební obřad.
David Hamza , 28.12. 2009
historie

Pivovar byl založen snad již koncem 16. století. V moravských zemských deskách je pivovar uváděn k roku 1609. Nejstarší části budov pocházejí snad ze 17. století. Původně šlo jen o malý panský pivovar, který vařil pivo pouze pro potřeby panství. V roce 1882 koupil celé dalešické panství baron Anton Dreher, který podnikal v pivovarnictví a byl majitelem několika velkých pivovarů. Pivovar v Dalešicích rozšířil a zmodernizoval a zavedl průmyslový způsob vaření piva. Z této modernizace pochází i hlavní budova pivovaru s dvojicí charakteristických komínů. Od r. 1925 zde fungoval Družstevní pivovar a sodovkárna, po válce byl pivovar zestátněn. Z důvodu nedostatku vody a zastaralosti technologie byla výroba piva ukončena v r. 1977 a poté sloužil objekt ještě jako sklad piva. V roce1980 zde natáčel film Postřižiny režisér Jiří Menzel dle motivů povídek Bohumila Hrabala. Po roce 1982 pivovar měnil…  číst dále

David Hamza , 28.12. 2009

Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Dalešice
 Čalonice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 Kokštejn
 Valeč
 Valeč
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Babylon
 Plešice
 Holoubek
 Mstěnice
 Kozlov
 Krhov
 Mstěnice
 Rabštejn
 Vlčí kopec
 Lipňany
 Gloriet
 Čertův most
 Lamberk
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Nový hrad
 Okárec
 Lykodery
 Mohelno
 Zňátky
 Litovany
 kříž
 Dukovany
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Lhota u Lipníka
 Náměšť nad Oslavou
 Rešice
 pivovar
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Ocmanice
 Biskupice
 Biskupice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Senorady
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 Újezd
 Pulkov
 Ratibořice
 Horní Kounice
 Slatina
 Slatina
 Templštejn
 dvůr Alinkov
 Slatina
 Pyšel
 Šénvald
 Hostákov
 dolní hrádek
 Tulešice
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 boží muka
 boží muka
 Vaneč
 Výčapy
 Ratíšovice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Popovice
 Dobřínsko
 Nárameč
 Džbánice
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Městská věž
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Bukovina
 Hostim
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
Kontaktní informace
http://www.pivovar-dalesice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8628
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama