Pivovar založen snad již v 16. st., částečně zachovalé budovy a provoz z konce 19. st. Vaření piva ukončeno r. 1977, poté slouží jako sklad. R. 1980 zde byl natáčen film Postřižiny. Po r. 1999 zchátralý areál obnoven a opět zahájeno vaření piva.
Hlavní obrázek místa
budova pivovaru ze dvora
© David Hamza, 12/2009
Budovy pivovaru jsou v současnosti využívány několika způsoby se zaměřením na výrobu piva a turistický ruch. Část je upravena jako hotel, kde je možné se ubytovat. V části je restaurace. Vzhledem k současnému i minulému využití je v objektu muzeum pivovarnictví s možností prohlídky starých i nových provozů a s ochutnávkou. Lze zde zakoupit i upomínkové předměty související s výrobou piva, konají se zde různé společenské akce pro veřejnost. Je možné si tu zařídit i svatební obřad.
David Hamza , 28.12. 2009
historie

Pivovar byl založen snad již koncem 16. století. V moravských zemských deskách je pivovar uváděn k roku 1609. Nejstarší části budov pocházejí snad ze 17. století. Původně šlo jen o malý panský pivovar, který vařil pivo pouze pro potřeby panství. V roce 1882 koupil celé dalešické panství baron Anton Dreher, který podnikal v pivovarnictví a byl majitelem několika velkých pivovarů. Pivovar v Dalešicích rozšířil a zmodernizoval a zavedl průmyslový způsob vaření piva. Z této modernizace pochází i hlavní budova pivovaru s dvojicí charakteristických komínů. Od r. 1925 zde fungoval Družstevní pivovar a sodovkárna, po válce byl pivovar zestátněn. Z důvodu nedostatku vody a zastaralosti technologie byla výroba piva ukončena v r. 1977 a poté sloužil objekt ještě jako sklad piva. V roce1980 zde natáčel film Postřižiny režisér Jiří Menzel dle motivů povídek Bohumila Hrabala. Po roce 1982 pivovar měnil…  číst dále

David Hamza , 28.12. 2009

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Dalešice
 Čalonice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 Kokštejn
 Valeč
 Valeč
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Babylon
 Holoubek
 Plešice
 Mstěnice
 Kozlov
 Krhov
 Mstěnice
 Rabštejn
 Vlčí kopec
 Lipňany
 Gloriet
 Čertův most
 Lamberk
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Nový hrad
 Okárec
 Lykodery
 Mohelno
 Zňátky
 Litovany
 kříž
 Dukovany
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Lhota u Lipníka
 Náměšť nad Oslavou
 Rešice
 pivovar
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Ocmanice
 Biskupice
 Biskupice
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 Senorady
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Újezd
 Pulkov
 Ratibořice
 Horní Kounice
 Slatina
 Slatina
 Templštejn
 dvůr Alinkov
 Slatina
 Pyšel
 Šénvald
 Hostákov
 dolní hrádek
 Tulešice
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 boží muka
 boží muka
 Dubno
 Vaneč
 Výčapy
 Ratíšovice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Popovice
 Dobřínsko
 Nárameč
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Džbánice
 Městská věž
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Bukovina
 Hostim
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
Kontaktní informace
http://www.pivovar-dalesice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8628
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama