Pivovar založen snad již v 16. st., částečně zachovalé budovy a provoz z konce 19. st. Vaření piva ukončeno r. 1977, poté slouží jako sklad. R. 1980 zde byl natáčen film Postřižiny. Po r. 1999 zchátralý areál obnoven a opět zahájeno vaření piva.
Hlavní obrázek místa
budova pivovaru ze dvora
© David Hamza, 12/2009
Budovy pivovaru jsou v současnosti využívány několika způsoby se zaměřením na výrobu piva a turistický ruch. Část je upravena jako hotel, kde je možné se ubytovat. V části je restaurace. Vzhledem k současnému i minulému využití je v objektu muzeum pivovarnictví s možností prohlídky starých i nových provozů a s ochutnávkou. Lze zde zakoupit i upomínkové předměty související s výrobou piva, konají se zde různé společenské akce pro veřejnost. Je možné si tu zařídit i svatební obřad.
David Hamza , 28.12. 2009
historie

Pivovar byl založen snad již koncem 16. století. V moravských zemských deskách je pivovar uváděn k roku 1609. Nejstarší části budov pocházejí snad ze 17. století. Původně šlo jen o malý panský pivovar, který vařil pivo pouze pro potřeby panství. V roce 1882 koupil celé dalešické panství baron Anton Dreher, který podnikal v pivovarnictví a byl majitelem několika velkých pivovarů. Pivovar v Dalešicích rozšířil a zmodernizoval a zavedl průmyslový způsob vaření piva. Z této modernizace pochází i hlavní budova pivovaru s dvojicí charakteristických komínů. Od r. 1925 zde fungoval Družstevní pivovar a sodovkárna, po válce byl pivovar zestátněn. Z důvodu nedostatku vody a zastaralosti technologie byla výroba piva ukončena v r. 1977 a poté sloužil objekt ještě jako sklad piva. V roce1980 zde natáčel film Postřižiny režisér Jiří Menzel dle motivů povídek Bohumila Hrabala. Po roce 1982 pivovar měnil…  číst dále

David Hamza , 28.12. 2009

Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Dalešice
 Čalonice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 Kokštejn
 Valeč
 Valeč
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Babylon
 Plešice
 Holoubek
 Mstěnice
 Kozlov
 Krhov
 Mstěnice
 Rabštejn
 Vlčí kopec
 Lipňany
 Gloriet
 Čertův most
 Lamberk
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Nový hrad
 Lykodery
 Zňátky
 Litovany
 Dukovany
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Lhota u Lipníka
 Náměšť nad Oslavou
 Rešice
 pivovar
 Kraví Hora
 Tavíkovice
 Ocmanice
 Biskupice
 Biskupice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Senorady
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 Újezd
 Pulkov
 Ratibořice
 Horní Kounice
 Slatina
 Slatina
 Templštejn
 dvůr Alinkov
 Slatina
 Pyšel
 Šénvald
 Hostákov
 dolní hrádek
 Tulešice
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 boží muka
 boží muka
 Vaneč
 Výčapy
 Ratíšovice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Popovice
 Dobřínsko
 Nárameč
 Džbánice
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Městská věž
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Bukovina
 Hostim
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
Kontaktní informace
http://www.pivovar-dalesice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8628
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama