Pivovar založen snad již v 16. st., částečně zachovalé budovy a provoz z konce 19. st. Vaření piva ukončeno r. 1977, poté slouží jako sklad. R. 1980 zde byl natáčen film Postřižiny. Po r. 1999 zchátralý areál obnoven a opět zahájeno vaření piva.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2011
Budovy pivovaru jsou v současnosti využívány několika způsoby se zaměřením na výrobu piva a turistický ruch. Část je upravena jako hotel, kde je možné se ubytovat. V části je restaurace. Vzhledem k současnému i minulému využití je v objektu muzeum pivovarnictví s možností prohlídky starých i nových provozů a s ochutnávkou. Lze zde zakoupit i upomínkové předměty související s výrobou piva, konají se zde různé společenské akce pro veřejnost. Je možné si tu zařídit i svatební obřad.
David Hamza , 28.12. 2009
historie

Pivovar byl založen snad již koncem 16. století. V moravských zemských deskách je pivovar uváděn k roku 1609. Nejstarší části budov pocházejí snad ze 17. století. Původně šlo jen o malý panský pivovar, který vařil pivo pouze pro potřeby panství. V roce 1882 koupil celé dalešické panství baron Anton Dreher, který podnikal v pivovarnictví a byl majitelem několika velkých pivovarů. Pivovar v Dalešicích rozšířil a zmodernizoval a zavedl průmyslový způsob vaření piva. Z této modernizace pochází i hlavní budova pivovaru s dvojicí charakteristických komínů. Od r. 1925 zde fungoval Družstevní pivovar a sodovkárna, po válce byl pivovar zestátněn. Z důvodu nedostatku vody a zastaralosti technologie byla výroba piva ukončena v r. 1977 a poté sloužil objekt ještě jako sklad piva. V roce1980 zde natáčel film Postřižiny režisér Jiří Menzel dle motivů povídek Bohumila Hrabala. Po roce 1982 pivovar měnil…  číst dále

David Hamza , 28.12. 2009

Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Dalešice
 Čalonice
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 Kokštejn
 Valeč
 Valeč
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Babylon
 Plešice
 Holoubek
 Mstěnice
 Kozlov
 Krhov
 Mstěnice
 Rabštejn
 Vlčí kopec
 Lipňany
 Gloriet
 Čertův most
 Lamberk
 Nový hrad
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lykodery
 Zňátky
 Litovany
 Dukovany
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Lhota u Lipníka
 Náměšť nad Oslavou
 Rešice
 Kraví Hora
 pivovar
 Tavíkovice
 Ocmanice
 Biskupice
 Biskupice
 Kralice nad Oslavou
 Senorady
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Újezd
 Pulkov
 Ratibořice
 Horní Kounice
 Slatina
 Templštejn
 Slatina
 dvůr Alinkov
 Slatina
 Pyšel
 Šénvald
 Hostákov
 dolní hrádek
 Tulešice
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 Vaneč
 Výčapy
 Ratíšovice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Popovice
 Dobřínsko
 Nárameč
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Džbánice
 Městská věž
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Bukovina
 Hostim
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
Kontaktní informace
http://www.pivovar-dalesice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8628
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama