Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v l. 1970–78 jako součást komplexu jaderné elektrárny Dukovany. Sypaná hráz (100 m) je druhá nejvyšší v Evropě. V přečerpávací vodní elektrárně Dalešice jsou 4 soustrojí s reverzními Francisovými turbínami o výkonu 4x 120 MW. R. 2007 rekonstrukce všech turbín.
Hlavní obrázek místa
Dalešická přehrada
Sypaná hráz dalešické přehrady s výškou 100 metrů je nejvyšší svého typu u nás a druhá nejvyšší v Evropě. Pod hrází se nachází vodní elektrárna.
© Tomáš Klečka, 09/2012

přečerpávací vodní elektrárna Dalešice

Vodní dílo Dalešice bylo vybudované na řece Jihlavě v letech 1970–1978 v souvislosti s výstavbou blízké Jaderné elektrárny Dukovany. Součástí vodního díla jsou nádrž v Dalešicích s objemem 127 mil. m3, vyrovnávací nádrž Mohelno, přečerpávací elektrárna Dalešice a průtočná vodní elektrárna Mohelno. Hráz, vysoká 100 m je nejvyšší v ČR a po hrázi přehrady v Rumunsku Gura Apelor (168 m) je druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Hráz je 350 m dlouhá a 8 m široká. Zajímavostí je, že hráz měla být původně betonová, ale po provedení geologického průzkumu se ukázala být nevhodnou, a tak byla zvolena sypaná hráz. Střední vodotěsná část hráze je z jílu. V přečerpávací vodní elektrárně Dalešice pod hrází nádrže jsou instalována 4 soustrojí s reverzními Francisovými turbínami, výkon je 4x 120 MW. Je součástí komplexu Dukovany. R. 2007 byla dokončena rekonstrukce všech turbín a zvedl se výkon z pův. 450 MW na 480 MW. Všechna 4 soustrojí jsou používána jen velmi zřídka; většinou jedno nebo dvě. Je nejrychlejí nabíhající přehradní vodní elektrárnou v ČR (z klidu se zapne na plný výkon za 55 sec). Zajímavostí je, že na této přehradě byl natočen film Kdo hledá zlaté dno (režie Jiří Menzel). V areálu elektrárny je informační centrum.
Tomáš Klečka, E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, 1.9. 2012
Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Babylon
 Čalonice
 akciový pivovar
 Dalešice
 Rabštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Vlčí kopec
 Kokštejn
 Lipňany
 Gloriet
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Lamberk
 Nový hrad
 kostel sv. Jiljí
 Mstěnice
 Čertův most
 socha sv. Floriána
 Mstěnice
 Valeč
 Dukovany
 Valeč
 kostel sv. Václava
 Holoubek
 Plešice
 Zňátky
 Kraví Hora
 Kozlov
 Krhov
 Senorady
 Levnov
 Rešice
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Litovany
 Templštejn
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 Tavíkovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 dvůr Alinkov
 Horní Kounice
 Tulešice
 Ocmanice
 Lykodery
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 Újezd
 Biskupice
 Biskupice
 Jinošov
 kostel sv. Prokopa
 Jinošov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Dobřínsko
 Vysoké Popovice
 pivovar
 Lhota u Lipníka
 Hrubšice
 Slatina
 Slatina
 Pustý zámek
 Slatina
 Pulkov
 Polánka
 Pyšel
 Řeznovice
 Džbánice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Ratíšovice
 kostel sv. Mikuláše
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 Rokytná
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 kostel sv. Leopolda
 Hostákov
 Rybníky
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 Knížecí dům
 Ledvice (Vémyslice)
 vodopád u Rokytné
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Markéty
 kaple Panny Marie
 Jevišovice
 Zbraslav
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Rudka
 Rudka
 Bukovina
Základní informace místa
ID místa: 10953
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama