Zaniklý, patrně strážní objekt z druhé poloviny 15. století, který pohltil novodobý lom.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zbytek výběžku, na kterém snad stával hrádek
© Roman Řezáč 01/2008
Hrádek označovaný jako Příbram se nacházel asi 2 km severozápadně od Zastávky u Brna. Označení Příbram je však novodobé, neboť místo spadá do katastru stejnojmenné obce, hrádek ní nepatřil a dosud není jisté, kam vlastně sídlo přiřadit. Vhledem k jeho umístění a charakteru se totiž jeví jako nejpravděpodobnější, že šlo jen o jednoduchý strážní objekt nad cestou údolím a tudíž nebylo sídlem žádného rodu. Dnes lokalitu pohltil lom, zbytky hrádku jsou nenávratně pryč a do objektu lomu je navíc zakázán vstup. K lomu se dá dostat jednoduše po silnici od Rosic nebo Litostrova.
Roman Řezáč, 11.2. 2009
popis

V prvé řadě se krátce pozastavím u názvosloví. Zde uvedené označení hrad plně nevystihuje charakter místa. Sám bych místo nazval buď hrádkem nebo ještě lépe, strážním objektem, který neplnil sídelní funkci. Vzhledem k zařazení do kategorií zde uváděných se proto u tohoto a podobných míst užívá označení hrad, ač sídlo s hradem – tak jak je chápán odbornou veřejností – nemělo mimo polohy nic společného. Na druhou stranu slovo hrádek je spíše moravským názvem pro podobná sídla, v Čechách příliš neužívaným. M. Plaček v roce 2001 sídlo označuje za „téměř odtěžený strážní objekt“. Z toho se dá usoudit, že přece jen ještě část může být zachována. O 4 roky později místo zmiňuje jako zaniklé, ale s dovětkem, že lom lokalitu téměř zlikvidoval. Obě zmínky tak naznačují, že by se přece jen něco zachovat mohlo. Už z letecké mapy však bylo zřejmé, že tyto naděje jsou marné a že lom pohltil nejen hrádek ale i širší okolí. Snažil jsem…  číst dále

Roman Řezáč, 11.2. 2009

historie

Historická fakta o objektu chybí, archeologický výzkum nálezy zařadil do druhé poloviny 15. století. Funkce objektu není doložena, uvažuje se o strážní funkci nad obchodní cestou v údolí.

Roman Řezáč, 11.2. 2009

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Příbram na Moravě

Místa v okolí

 Zbraslav
 Říčany
 Rudka
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Říčany u Brna
 Rosice
 Rudka
 Rahnův palác
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 pivovar
 pranýř
 Domašov
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Vavřince
 křížová cesta
 Ostrovačice
 kostel sv. Martina
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bučín
 Kubův most
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Devět křížů
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 mlýn ve Žlebě
 důl Kukla
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 Omice
 Bílá boží muka
 Tetčice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Jarošův mlýn
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 Veveří
 Kraví Hora
 Jinošov
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 Střelice
 židovský hřbitov
 Senorady
 Jinošov
 Lažánky
 synagoga
 Ivančice
 Čertova hráz
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 Nová brána
 Bosonohy
 Na Oklikách
 Troubsko
 Hrubšice
 dub Troják
 Alexovice
 Náměšť nad Oslavou
 Deblín
 Stříbský mlýn
 Nový hrad
 Heroltice
 pivovar
 Řeznovice
 fara
 barokní most
 Prštice
 Lamberk
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 Brněnská přehrada
 Prštice
 Gloriet
 Zňátky
 hraniční kameny
 Vohančice
 Čertův most
 Vlčí kopec
 kostel sv. Klimenta
 Sentice
 Templštejn
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 Ivančický viadukt
 ZOO Brno
 Budkovice
 Polánka
 Budkovické hradiště
 kostel sv. Markéty
 Šafránkův mlýn
 kostel sv. Jiří
 Babylon
 Čebínka
 Kuřim
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Dukovany
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Peregrina
 Osová
 Dolní Kounice
 Rabštejn
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
Základní informace místa
ID místa: 7413
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama