Na břehu řeky Rokytná nedaleko Čermákovic stával středověký mlýn zmiňovaný již v r. 1270. Na jeho místě byl později postaven vrchnostenský dvůr. V průběhu 16. století obýván komunitou novokřtěnců (habánů).
Hlavní obrázek místa
Alinkov
© daniel rubeš, 10/2006

Alinkov (data a fakta aneb jak šel čas)

1270 – uváděn mlýn v první zmínce o nedalekých Čermákovicích (přes Alinkov vedla vozová cesta do Horních Dubňan a Tulešic) 2. polovina 16. století – na řece Rokytné novokřtěnci dostali do užívání starý mlýn, ve kterém žili a hospodařili (tzv. haushaben = habáni) 1562 – spolu s Čermákovicemi se Alinkov stává součástí panství Tulešice 17. prosince 1620 – dvůr přepaden císařským vojskem, obyvatelé zmasakrováni 1622 – císař Ferdinand II. a kardinál Ditrichštejn nařídili habánům, aby z Čech i Moravy odešli a prázdnou budovu mlýna získali do svého majetku hrabata z Náchoda 1660 – místo mlýna stojí vrchnostenský dvůr, který podle pověstí vznikl pro jakousi Alenku, a tím získal jméno Alinkov. Pravděpodobněji však byl název odvozen od německého Allein-hof, tedy „dvůr stojící o samotě“. 18.–19. století – ve vlastnictví Alinkova se střídá několik šlechtických rodů: Cavriani, Haugvicové, Daunové. přelom 19. a 20. století – Alinkov se stává majetkem velkostatkáře Roberta Goldschmidta počátek 20. století – po Goldschmidtově krachu získala Alinkov Moravská agrární banka. 1948 – Alinkov je znárodněn a přeměněn v JZD konec 20. století – dvůr Alinkov je navrácen polistopadovými restitucemi posledním soukromým majitelům počátek 21. století – dvůr Alinkov je využíván k soukromým obytným i hospodářským účelům vlastníků a chátrá http://www.zrcadlo.info/view.php?nazevclanku=cermakovice&cisloclanku=2008080082
daniel rubeš podle http://www.zrcadlo.info/view.php?nazevclanku=cermakovice&cisloclanku=2008080082 (doplněno redakcí), 25.12. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1270

  první zmínka o Čermákovicích

 • 1562

  Alinkov se stal součástí panství Tulešice

 • 1575

  datum je přibližné

  Novokřtěnci získali mlýn do užívání.

 • 17. prosinec 1620

  dvůr přepaden císařským vojskem, obyvatelé zmasakrováni

 • 1622

  vykázání habánů mlýn připadl hrabatúm z Náchoda

 • 1660

  na místě mlýna stojí vrchnostenský dvůr

 • 1700

  18.–19. století – ve vlastnictví Alinkova se střídá několik šlechtických rodů: Cavriani, Haugvicové, Daunové. neupraveno ... přelom 19. a 20. století – Alinkov se stává majetkem velkostatkáře Roberta Goldschmidta počátek 20. století – po Goldschmidtově krachu získala Alinkov Moravská agrární banka. 1948 – Alinkov je znárodněn a přeměněn v JZD konec 20. století – dvůr Alinkov je navrácen polistopadovými restitucemi posledním soukromým majitelům počátek 21. století – dvůr Alinkov je využíván k soukromým obytným i hospodářským účelům vlastníků a chátrá http://www.zrcadlo.info/view.php?nazevclanku=cermakovice&cisloclanku=2008080082

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Horní Kounice

Místa v okolí

 Tulešice
 Rešice
 Horní Kounice
 Pustý zámek
 Džbánice
 Dukovany
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Tavíkovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Lipňany
 Višňové
 Rybníky
 Rabštejn
 Templštejn
 sýpka
 kostel sv. Markéty
 Skalice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Polánka
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 Horní Dunajovice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Rokytná
 Újezd
 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Babylon
 smírčí kříž
 Hrubšice
 Senorady
 Litovany
 Řeznovice
 Ratíšovice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 smírčí kříž
 Želetice
 Želetice
 Mikulovice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Kraví Hora
 Levnov
 Budkovice
 Žerotice
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 pivovar
 Slatina
 Slatina
 socha sv. Vendelína
 Slatina
 Němčičky
 Dalešice
 Biskupice
 Čalonice
 Biskupice
 socha sv. Floriána
 Budkovické hradiště
 akciový pivovar
 Vlčí kopec
 Bohutice
 Tvořihráz
 Miroslav
 Gloriet
 Alexovice
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Plaveč
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 kaple Panny Marie
 Nový hrad
 Lamberk
 Oslavany
 Lapikus
 důl Kukla
 Jevišovice
 Našiměřice
 kostel sv. Josefa
 dům pánů z Lipé
 Jevišovice
 Ivančice
 barokní sýpka
 mariánský sloup
 Jevišovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Nová brána
 městské opevnění
 Kokštejn
 Olbramovice
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 kostel sv. Lukáše
 Valeč
 kostel sv. Jiljí
 Myslibořice
 Valeč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Únanov
 křížový kámen
 boží muka
 poklona
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 poklona
 kaple sv. Donáta
 Holoubek
 poklona
 Plešice
 poklona
 Plenkovice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Kravsko
Základní informace místa
ID místa: 8611
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama