
první zmínka o Čermákovicích
Alinkov se stal součástí panství Tulešice
Novokřtěnci získali mlýn do užívání.
dvůr přepaden císařským vojskem, obyvatelé zmasakrováni
vykázání habánů mlýn připadl hrabatúm z Náchoda
na místě mlýna stojí vrchnostenský dvůr
18.–19. století – ve vlastnictví Alinkova se střídá několik šlechtických rodů: Cavriani, Haugvicové, Daunové. neupraveno ... přelom 19. a 20. století – Alinkov se stává majetkem velkostatkáře Roberta Goldschmidta počátek 20. století – po Goldschmidtově krachu získala Alinkov Moravská agrární banka. 1948 – Alinkov je znárodněn a přeměněn v JZD konec 20. století – dvůr Alinkov je navrácen polistopadovými restitucemi posledním soukromým majitelům počátek 21. století – dvůr Alinkov je využíván k soukromým obytným i hospodářským účelům vlastníků a chátrá http://www.zrcadlo.info/view.php?nazevclanku=cermakovice&cisloclanku=2008080082
Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci
Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.
Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.
Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.
Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.
Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?