Křížový kámen s vytesaným latinským křížem byl vztyčen někdy v průběhu 17. století. Podle pověsti na tomto místě zemřel francouzský voják. Křížové (s vytesaným křížem) nebo smírčí kameny (byly součástí smírčích smluv) bývaly vztyčovány v místech, kde se stal hrdelní zločin, nebo neštěstí.
Hlavní obrázek místa
Smírčí kámen
© Luděk Pokorný, 05/2012

Smírčí kámen

U cesty z Biskoupek do Hrubšic stojí smírčí kámen ze 17. století, je vyrobený ze žuly a je na něm vytesaný kříž. Podle pověsti na místě prý zemřel francouzský voják.
Luděk Pokorný, 13.5. 2012
historie

Žulový kámen s vytesaným latinským křížem (křížový kámen) byl vztyčen někdy v průběhu 17. století. Kamenné kříže nebo křížové kameny (kámen s vytesaným křížem) byly vztyčovány z různých důvodů: jako znamení smrti (pamětní význam), měly smírčí význam (viz níže) nebo misijní původ (cyrilometodějská misie), byly symboly rekatolizace nebo projevy germánské symboliky – víry v božstva (nepodložená teorie, založená na užívání symbolu slunečního kola) či byly vztyčeny jako znamení u cest (šlo spíše o výstražná znamení, nemající s křížovými kameny nic společného), či hraniční kameny. Smírčí kříže byly součástí tzv. smírčích smluv. Smírčí smlouva byla dohoda mezi viníkem, který někoho zabil a postiženou rodinou oběti. Tato smlouva se uzavírala při mimosoudním vyrovnání mezi oběma stranami a odškodnění postižené rodiny. Zajímavostí je, že smírčí smlouvy měly obecnou právní sílu a vylučovaly další stíhání pachatele. Smírčí smlouvou bylo možné…  číst dále

kolektiv autorů: Kamenné kříže Čech a Moravy, nakl. Argo r. 2001, 31.7. 2012

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Biskoupky

Místa v okolí

 Hrubšice
 Templštejn
 Řeznovice
 Polánka
 Rokytná
 Senorady
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Leopolda
 Oslavany
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Prokopa
 důl Kukla
 Dobřínsko
 Budkovice
 Levnov
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Alexovice
 Kraví Hora
 kaple sv. Floriána
 Ivančice
 židovský hřbitov
 dům pánů z Lipé
 Dukovany
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Nová brána
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Rybníky
 kostel sv. Markéty
 Na Oklikách
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 Stříbský mlýn
 Tulešice
 Ledvice (Vémyslice)
 Ivančický viadukt
 Vysoké Popovice
 Rabštejn
 dvůr Alinkov
 Rešice
 Babylon
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Nový hrad
 Lipňany
 Lamberk
 křížová cesta
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Džbánice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Bučín
 dolní hrádek
 Příbram
 Horní Kounice
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Čertův most
 Kralice nad Oslavou
 Bohutice
 Tetčice
 Zbraslav
 Pustý zámek
 synagoga
 Prštice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Prštice
 Čalonice
 Dolní Kounice
 Omice
 Olbramovice
 smírčí kříž
 Tavíkovice
 Střelice
 sýpka
 pivovar
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 smírčí kříž
 fara
 stará radnice
 Rudka
 Skalice
 Říčany u Brna
 akciový pivovar
 Dalešice
 hrobka Haugwitzů
 Ostrovačice
 Říčany
 Šénvald
 Kokštejn
 Našiměřice
 Jinošov
 Loděnice
 Višňové
 Jinošov
 Kupařovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Ocmanice
Základní informace místa
ID místa: 10836
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama