Nepřístupná gotická tvrz přestavěná na zámek. Tvrz ze 14. st., ve 2. pol. 16. st. přestavěna na renes. zámek. Po připojení k Mor. Krumlovu (1598) ztrácí význam, od 19. st. byty, kanceláře. Čtyřkřídlý zámek s arkádovým nádvořím prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
současný vnější stav je stejný jako před 7 roky
© D Dohňanský, 06/2014
Zámek na řece Jihlavě u Ivančic působí zvenčí dost jako podprůměrný čtyřkřídlý objekt, lze ho snadno zaměnit se statkem, nebo hospodářským objektem. To se však rozhodně nedá říci o jeho vnitřní části s velice krásným prostorným arkádovým nádvořím. Upoutat naši pozornost může přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Objekt zámku však bohužel není veřejnosti běžně přístupný. Současný majitel zámek rekonstruuje a připravuje i jeho částečně komerční využití. Plánuje rekreační pobyty, nová jídla v zámecké restauraci, večery ve vinném sklepě, nabízí vybavený konferenční sál, projížďky na koních, koupání, rybolov, takže až bude se vším hotov bude to stát za to. Do Hrubšic se dá dostat z nedaleké(1km) vesnice Řeznovice, která se svým románským kostelem taky stojí za shlédnutí. Navštívit se také dá nedaleké velmi hezké údolí řeky Jihlavy. A i pokud se přímo nedostane dovnitř, může alespoň využít občerstvení v zámecké restauraci.
Ondra, 26.4. 2006
historie

Stručná historie zámku Hrubšice

Vznik vesnice Hrubšice se poprvé připomíná již roku 1225; tvrz zde pak prokazatelně existovala v první polovině 14. století. V roce 1350 náležela tvrz Hartinkovi z Vejtmíle a koncem 14. století Benešovi z Kravař, majiteli Moravského Krumlova. V 15. století se majitelé střídali; dalšími držiteli tvrze byli např. Hrubšičtí z Čechtína a od roku 1530 Václav z Hodic. Za významného období pánů z Lipé se odehrály v historii objektu významné události. V 2. polovině 16. století se Oldřichem z Lipé začalo s přestavbou tvrze na renesanční zámek, kterou držel od roku 1558, ta byla patrně dokončena těsně po roce 1598, kdy byly Hrubšice připojeny k Moravskému Krumlovu. To se stalo zámku téměř osudným: od 17. století ztrácel svůj význam a v 19. století byl změněn na byty úředníků. Bytovým účelům sloužil ještě i v době komunistické éry; tehdy zde byly i kanceláře, mateřská škola a obchod. Dnes je zámek…  číst dále

Ondra, 26.4. 2006

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Hrubšice

Místa v okolí

 Řeznovice
 Polánka
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Templštejn
 kaple Panny Marie
 Oslavany
 důl Kukla
 Knížecí dům
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Ivančice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Nová brána
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 boží muka
 Senorady
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Levnov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Ivančický viadukt
 Kraví Hora
 Rybníky
 Lukovany
 Dukovany
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Vysoké Popovice
 dvůr Alinkov
 křížová cesta
 Bučín
 Rabštejn
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 Rešice
 synagoga
 Bohutice
 Tetčice
 Prštice
 Džbánice
 Babylon
 Dolní Kounice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Příbram
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Lipňany
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Olbramovice
 Omice
 Horní Kounice
 dolní hrádek
 Střelice
 Zbraslav
 Horní Lhotice
 Pustý zámek
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 Loděnice
 Kupařovice
 Našiměřice
 sýpka
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Skalice
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 Zňátky
 Čalonice
 Tavíkovice
 pivovar
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Višňové
 Troubsko
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Haugwitzů
 Šénvald
 Branišovice
 Bosonohy
 Cvrčovice
 dub Troják
 Ocmanice
Kontaktní informace
Tel: 546 436 266
http://www.hrubsice.cz
zamek@hrubsice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4173
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama