Nepřístupná gotická tvrz přestavěná na zámek. Tvrz ze 14. st., ve 2. pol. 16. st. přestavěna na renes. zámek. Po připojení k Mor. Krumlovu (1598) ztrácí význam, od 19. st. byty, kanceláře. Čtyřkřídlý zámek s arkádovým nádvořím prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
současný vnější stav je stejný jako před 7 roky
© D Dohňanský, 06/2014
Zámek na řece Jihlavě u Ivančic působí zvenčí dost jako podprůměrný čtyřkřídlý objekt, lze ho snadno zaměnit se statkem, nebo hospodářským objektem. To se však rozhodně nedá říci o jeho vnitřní části s velice krásným prostorným arkádovým nádvořím. Upoutat naši pozornost může přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Objekt zámku však bohužel není veřejnosti běžně přístupný. Současný majitel zámek rekonstruuje a připravuje i jeho částečně komerční využití. Plánuje rekreační pobyty, nová jídla v zámecké restauraci, večery ve vinném sklepě, nabízí vybavený konferenční sál, projížďky na koních, koupání, rybolov, takže až bude se vším hotov bude to stát za to. Do Hrubšic se dá dostat z nedaleké(1km) vesnice Řeznovice, která se svým románským kostelem taky stojí za shlédnutí. Navštívit se také dá nedaleké velmi hezké údolí řeky Jihlavy. A i pokud se přímo nedostane dovnitř, může alespoň využít občerstvení v zámecké restauraci.
Ondra, 26.4. 2006
historie

Stručná historie zámku Hrubšice

Vznik vesnice Hrubšice se poprvé připomíná již roku 1225; tvrz zde pak prokazatelně existovala v první polovině 14. století. V roce 1350 náležela tvrz Hartinkovi z Vejtmíle a koncem 14. století Benešovi z Kravař, majiteli Moravského Krumlova. V 15. století se majitelé střídali; dalšími držiteli tvrze byli např. Hrubšičtí z Čechtína a od roku 1530 Václav z Hodic. Za významného období pánů z Lipé se odehrály v historii objektu významné události. V 2. polovině 16. století se Oldřichem z Lipé začalo s přestavbou tvrze na renesanční zámek, kterou držel od roku 1558, ta byla patrně dokončena těsně po roce 1598, kdy byly Hrubšice připojeny k Moravskému Krumlovu. To se stalo zámku téměř osudným: od 17. století ztrácel svůj význam a v 19. století byl změněn na byty úředníků. Bytovým účelům sloužil ještě i v době komunistické éry; tehdy zde byly i kanceláře, mateřská škola a obchod. Dnes je zámek…  číst dále

Ondra, 26.4. 2006

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Hrubšice

Místa v okolí

 Řeznovice
 Polánka
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Templštejn
 kaple Panny Marie
 Oslavany
 důl Kukla
 Knížecí dům
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Ivančice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 dům pánů z Lipé
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Nová brána
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 boží muka
 Senorady
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Levnov
 Dubno
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Ivančický viadukt
 Kraví Hora
 Rybníky
 Lukovany
 Dukovany
 Mohelno
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Vysoké Popovice
 dvůr Alinkov
 křížová cesta
 Bučín
 Rabštejn
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 Rešice
 synagoga
 Bohutice
 Tetčice
 Prštice
 Džbánice
 Babylon
 Dolní Kounice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Příbram
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Lipňany
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Olbramovice
 Omice
 Horní Kounice
 dolní hrádek
 Střelice
 Zbraslav
 Horní Lhotice
 Pustý zámek
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 Loděnice
 Kupařovice
 Našiměřice
 sýpka
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Skalice
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 Zňátky
 Čalonice
 Tavíkovice
 pivovar
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Višňové
 Troubsko
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Haugwitzů
 Šénvald
 kříž
 Branišovice
 Bosonohy
 Cvrčovice
 dub Troják
 Ocmanice
Kontaktní informace
Tel: 546 436 266
http://www.hrubsice.cz
zamek@hrubsice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4173
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama