Nepřístupná gotická tvrz přestavěná na zámek. Tvrz ze 14. st., ve 2. pol. 16. st. přestavěna na renes. zámek. Po připojení k Mor. Krumlovu (1598) ztrácí význam, od 19. st. byty, kanceláře. Čtyřkřídlý zámek s arkádovým nádvořím prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
současný vnější stav je stejný jako před 7 roky
© D Dohňanský, 06/2014
Zámek na řece Jihlavě u Ivančic působí zvenčí dost jako podprůměrný čtyřkřídlý objekt, lze ho snadno zaměnit se statkem, nebo hospodářským objektem. To se však rozhodně nedá říci o jeho vnitřní části s velice krásným prostorným arkádovým nádvořím. Upoutat naši pozornost může přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Objekt zámku však bohužel není veřejnosti běžně přístupný. Současný majitel zámek rekonstruuje a připravuje i jeho částečně komerční využití. Plánuje rekreační pobyty, nová jídla v zámecké restauraci, večery ve vinném sklepě, nabízí vybavený konferenční sál, projížďky na koních, koupání, rybolov, takže až bude se vším hotov bude to stát za to. Do Hrubšic se dá dostat z nedaleké(1km) vesnice Řeznovice, která se svým románským kostelem taky stojí za shlédnutí. Navštívit se také dá nedaleké velmi hezké údolí řeky Jihlavy. A i pokud se přímo nedostane dovnitř, může alespoň využít občerstvení v zámecké restauraci.
Ondra, 26.4. 2006
historie

Stručná historie zámku Hrubšice

Vznik vesnice Hrubšice se poprvé připomíná již roku 1225; tvrz zde pak prokazatelně existovala v první polovině 14. století. V roce 1350 náležela tvrz Hartinkovi z Vejtmíle a koncem 14. století Benešovi z Kravař, majiteli Moravského Krumlova. V 15. století se majitelé střídali; dalšími držiteli tvrze byli např. Hrubšičtí z Čechtína a od roku 1530 Václav z Hodic. Za významného období pánů z Lipé se odehrály v historii objektu významné události. V 2. polovině 16. století se Oldřichem z Lipé začalo s přestavbou tvrze na renesanční zámek, kterou držel od roku 1558, ta byla patrně dokončena těsně po roce 1598, kdy byly Hrubšice připojeny k Moravskému Krumlovu. To se stalo zámku téměř osudným: od 17. století ztrácel svůj význam a v 19. století byl změněn na byty úředníků. Bytovým účelům sloužil ještě i v době komunistické éry; tehdy zde byly i kanceláře, mateřská škola a obchod. Dnes je zámek…  číst dále

Ondra, 26.4. 2006

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Hrubšice

Místa v okolí

 Řeznovice
 Polánka
 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Mikuláše
 Alexovice
 Templštejn
 Oslavany
 kaple Panny Marie
 důl Kukla
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Nová brána
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 boží muka
 Senorady
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Levnov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Kraví Hora
 kostel sv. Václava
 Ivančický viadukt
 Rybníky
 Lukovany
 Dukovany
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Vysoké Popovice
 dvůr Alinkov
 křížová cesta
 Bučín
 Rabštejn
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Rosice
 nová radnice
 pranýř
 Rešice
 Rahnův palác
 synagoga
 Bohutice
 Tetčice
 Prštice
 Babylon
 Džbánice
 Dolní Kounice
 Prštice
 Vlčí kopec
 Příbram
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Lipňany
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Olbramovice
 Omice
 Horní Kounice
 dolní hrádek
 Zbraslav
 Střelice
 Horní Lhotice
 Pustý zámek
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 Loděnice
 Kupařovice
 Našiměřice
 sýpka
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Skalice
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 Zňátky
 Čalonice
 Tavíkovice
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 barokní most
 fara
 stará radnice
 Višňové
 Troubsko
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Haugwitzů
 Šénvald
 Branišovice
 Bosonohy
 Cvrčovice
 dub Troják
 Ocmanice
Kontaktní informace
Tel: 546 436 266
http://www.hrubsice.cz
zamek@hrubsice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4173
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama