Zřícenina hradu. Postaven snad ve 14. stol. některým z drobných manů třebíčského kláštera zřejmě na ochranu východních vsí kláštera. Byl patrně zničen za česko-uherských válek v druhé pol. 15. stol. R. 1556 již zmiňován jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Petr Nožička 04/2009
O Sedleckém (Novém) hradu není v historii spolehlivých zpráv. Hrad byl pravděpodobně vystavěn ve 14. století některým z drobných manů třebíčského kláštera. O menší významnosti stavitele svědčí mimo jiné provedení stavby, jejíž dvoupalácové jádro je sice podobné zřejmě soudobým rožmberským stavbám na Dívčím kameni a Helfenburgu, nicméně jistá nepravidelnost jádra a horší dolícování zdiva je toho důkazem. Hrad byl také poměrně malý. Ani o jeho zániku nemáme spolehlivých zpráv. Buď ho potkal osud mnohých sousedních staveb, které zanikly jako sídla loupežných rot ve 40. letech 15. století nebo byl zničen za česko-uherských válek, 15. století však každopádně nepřečkal. Poslední zmínky o něm (pravděpodobně také jediné) se datují v urbáři náměšťského panství z roku 1556, kdy se výslovně uvádí jako pustý.
8.5. 2001
historie

Východně od Sedlce na ostrohu nad řekou Oslavou jsou dosud viditelné rozvaliny hradu, nazývaného podle blízké obce. Na protějším břehu řeky stojí nevelké zbytky hradu Lamberka. V době, kdy Sedlec patřil třebíčskému benediktinskému klášteru, tj. od 13. století, sloužil sedlecký hrad k ochraně jeho vsí vysunutých na východ. Byl nejspíš zničen za válek česko-uherských v druhé polovině 15. století; v r. 1556 se připomíná jako pustý.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Půdorys místa

Terénní nákres zbytků hradu
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Lamberk
 Gloriet
 Vlčí kopec
 Čertův most
 Zňátky
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 pivovar
 barokní most
 Babylon
 kříž
 fara
 stará radnice
 Kralice nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 Kraví Hora
 Kokštejn
 Levnov
 Mohelno
 dolní hrádek
 Čalonice
 Horní Lhotice
 kostel sv. Jiljí
 Senorady
 Šénvald
 Okárec
 Jinošov
 Jinošov
 Rabštejn
 akciový pivovar
 Ocmanice
 Dalešice
 Vysoké Popovice
 Holoubek
 Kozlov
 Lukovany
 Plešice
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Dukovany
 Lipňany
 smírčí kříž
 kostel sv. Klimenta
 Valeč
 Templštejn
 Valeč
 Jasenice
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 socha sv. Floriána
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Pyšel
 Vaneč
 kostel sv. Václava
 Zbraslav
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Šebestiána
 Rudka
 Oslavany
 Hrubšice
 Rešice
 Příbram
 kostel sv. Martina
 Rudka
 Krhov
 důl Kukla
 Dubno
 Řeznovice
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 Tasov
 Dub
 Devět křížů
 Dobřínsko
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Rokytná
 kostel sv. Vavřince
 Tavíkovice
 Litovany
 Domašov
 Hostákov
 kostel sv. Leopolda
 Lykodery
 boží muka
 boží muka
 Říčany
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 vodopád u Rokytné
 Ivančice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 mlýn ve Žlebě
 Alexovice
 synagoga
 Knížecí dům
 dům pánů z Lipé
 Budkovice
 mariánský sloup
 Budišov
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Budkovické hradiště
 Nárameč
 Kubův most
 Biskupice
 Biskupice
 Pulkov
Základní informace místa
ID místa: 278
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama