Zaniklá tvrz byla prvně zmíněna r. 1262 jako majetek Artleba z Černína. R. 1353 zmiň. jako „hrad“, což vypovídá o její velikosti a významu. R. 1378 v majetku Bohuše z Vanče, r. 1466 Veroniky z Boskovic. R. 1482 tvrz získal Hynek z Kukvic a připojil ji k Rosicím. Tím ztratila význam a časem zanikla.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější zbytky příkopu na západní straně. Vlevo pravděpodobné pozůstatky vnějšího valu.
Fotografie pořízena se souhlasem majitele
© Roman Řezáč 05/2005
Dnes už velmi málo zřetelné pozůstatky tvrziště jsou z části zastavěné obytným domem s hospodářskými budovami a z části slouží jako zahrada. Ten kdo netuší, že přes silnic naproti kostela, západně od hasičské zbrojnice přibližně uprostřed obce stávala tvrz, projde místem úplně bez povšimnutí. Nejen proto, že jediným viditelným zbytkem po tvrzi jsou již jen téměř zarovnané příkopy na jihu a západě ležící v soukromé zahradě, ale také proto, že tvrz stála v ne příliš výrazné poloze, téměř v rovině skloněné směrem k východu a mírný svah ji chránil výrazněji snad pouze na severovýchodní straně. Utváření tvrze je i přes minimální zachovalost poměrně čitelné a navíc existují i písemné prameny, které ji popisují. Jádro tvrze mělo tvar pětiúhelníku s osami 35 a 38 m. Na západní a severní straně dnes jeho hrany přibližně kopírují hospodářská stavení na soukromém pozemku. Další budovou, která v jádru dnes stojí je obytný dům. V původním jádru by stál pomyslně v jeho východní polovině. Je také písemně doloženo, že tvrz byla kamenná, což potvrzují i při výkopových pracích nalezené části lícovaného zdiva, podle výpovědí tvořených z pečlivě kladených pravidelných kamenů. Dokonce ještě v roce 1788 je místo uváděné jako zřícenina, ale situování v zástavbě si přímo volalo po rozebírání kamene na druhotné použití, jako v mnoha a mnoha podobných případech. Naopak je div, že jako zřícenina vydrželo tak dlouho. Jak již bylo zmíněno, příkop se v náznacích dochoval na jihu a především na západě, kde se dá identifikovat i možná část vnějšího valu. Na obou těchto stranách byl několikrát zarovnáván a zavážen hlínou a dnes slouží k zemědělským účelům. Dá se usuzovat na šířku okolo 15m. Na severní straně je příkop zcela setřený, stejně tak na východě, kde jeho vnější část snad kopíruje ohradní zídka pod hasičskou zbrojnicí.
Roman Řezáč, 11.6. 2005
historie

Za první zmínku o sídle se považuje rok 1262 v souvislosti s Artlebem z Černína. V roce 1353 se sídlo označuje dokonce jako hrad, což značí jeho velikost a význam. Roku 1378 koupil Popovice Bohuš z Vanče. V roce 1466 získala tvrz Veronika z Boskovic. Po připojení k Rosicím v roce 1482 ztratila pravděpodobně svůj účel a tím došlo k jejímu opuštění a zániku.

Roman Řezáč, 11.6. 2005

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vysoké Popovice

Místa v okolí

 Lukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Příbram
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Rudka
 Rudka
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kraví Hora
 Rosice
 Oslavany
 pivovar
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 Senorady
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 pranýř
 důl Kukla
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Šénvald
 Jinošov
 Říčany u Brna
 Jinošov
 Nový hrad
 Lamberk
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Gloriet
 Bučín
 Devět křížů
 Ostrovačice
 Čertův most
 Zňátky
 Vlčí kopec
 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 boží muka
 Hrubšice
 kostel sv. Mikuláše
 Kubův most
 mlýn ve Žlebě
 židovský hřbitov
 Templštejn
 synagoga
 Řeznovice
 Ivančice
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Klimenta
 Omice
 Alexovice
 Babylon
 Tetčice
 Jasenice
 Na Oklikách
 Polánka
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Budkovice
 Dukovany
 Ocmanice
 kostel sv. Leopolda
 Rabštejn
 Střelice
 Budkovické hradiště
 vodopád u Rokytné
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Čalonice
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Prštice
 Dobřínsko
 Moravský Krumlov
 boží muka
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Veveří
 Lažánky
 kaple sv. Floriána
 Prštice
 Čertova hráz
 akciový pivovar
 Lipňany
 Dalešice
 Vaneč
 Heroltice
 smírčí kříž
 Rešice
 Tasov
 synagoga
 Sentice
 Dub
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
Základní informace místa
ID místa: 3235
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama