Zaniklá tvrz byla prvně zmíněna r. 1262 jako majetek Artleba z Černína. R. 1353 zmiň. jako „hrad“, což vypovídá o její velikosti a významu. R. 1378 v majetku Bohuše z Vanče, r. 1466 Veroniky z Boskovic. R. 1482 tvrz získal Hynek z Kukvic a připojil ji k Rosicím. Tím ztratila význam a časem zanikla.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější zbytky příkopu na západní straně. Vlevo pravděpodobné pozůstatky vnějšího valu.
Fotografie pořízena se souhlasem majitele
© Roman Řezáč 05/2005
Dnes už velmi málo zřetelné pozůstatky tvrziště jsou z části zastavěné obytným domem s hospodářskými budovami a z části slouží jako zahrada. Ten kdo netuší, že přes silnic naproti kostela, západně od hasičské zbrojnice přibližně uprostřed obce stávala tvrz, projde místem úplně bez povšimnutí. Nejen proto, že jediným viditelným zbytkem po tvrzi jsou již jen téměř zarovnané příkopy na jihu a západě ležící v soukromé zahradě, ale také proto, že tvrz stála v ne příliš výrazné poloze, téměř v rovině skloněné směrem k východu a mírný svah ji chránil výrazněji snad pouze na severovýchodní straně. Utváření tvrze je i přes minimální zachovalost poměrně čitelné a navíc existují i písemné prameny, které ji popisují. Jádro tvrze mělo tvar pětiúhelníku s osami 35 a 38 m. Na západní a severní straně dnes jeho hrany přibližně kopírují hospodářská stavení na soukromém pozemku. Další budovou, která v jádru dnes stojí je obytný dům. V původním jádru by stál pomyslně v jeho východní polovině. Je také písemně doloženo, že tvrz byla kamenná, což potvrzují i při výkopových pracích nalezené části lícovaného zdiva, podle výpovědí tvořených z pečlivě kladených pravidelných kamenů. Dokonce ještě v roce 1788 je místo uváděné jako zřícenina, ale situování v zástavbě si přímo volalo po rozebírání kamene na druhotné použití, jako v mnoha a mnoha podobných případech. Naopak je div, že jako zřícenina vydrželo tak dlouho. Jak již bylo zmíněno, příkop se v náznacích dochoval na jihu a především na západě, kde se dá identifikovat i možná část vnějšího valu. Na obou těchto stranách byl několikrát zarovnáván a zavážen hlínou a dnes slouží k zemědělským účelům. Dá se usuzovat na šířku okolo 15m. Na severní straně je příkop zcela setřený, stejně tak na východě, kde jeho vnější část snad kopíruje ohradní zídka pod hasičskou zbrojnicí.
Roman Řezáč, 11.6. 2005
historie

Za první zmínku o sídle se považuje rok 1262 v souvislosti s Artlebem z Černína. V roce 1353 se sídlo označuje dokonce jako hrad, což značí jeho velikost a význam. Roku 1378 koupil Popovice Bohuš z Vanče. V roce 1466 získala tvrz Veronika z Boskovic. Po připojení k Rosicím v roce 1482 ztratila pravděpodobně svůj účel a tím došlo k jejímu opuštění a zániku.

Roman Řezáč, 11.6. 2005

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vysoké Popovice

Místa v okolí

 Lukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Příbram
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Rudka
 Rudka
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kraví Hora
 Rosice
 Oslavany
 pivovar
 Rahnův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Senorady
 nová radnice
 pranýř
 důl Kukla
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Šénvald
 Jinošov
 Říčany u Brna
 Jinošov
 Nový hrad
 Lamberk
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Gloriet
 Devět křížů
 Bučín
 Ostrovačice
 Vlčí kopec
 pivovar
 Čertův most
 Zňátky
 barokní most
 fara
 stará radnice
 boží muka
 hrobka Haugwitzů
 kostel sv. Mikuláše
 Hrubšice
 Mohelno
 Kubův most
 kříž
 mlýn ve Žlebě
 židovský hřbitov
 Templštejn
 synagoga
 Řeznovice
 Ivančice
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Klimenta
 Omice
 Alexovice
 Babylon
 Tetčice
 vodní nádrž Mohelno
 Jasenice
 Polánka
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Budkovice
 Dukovany
 Ocmanice
 kostel sv. Leopolda
 Rabštejn
 Střelice
 Budkovické hradiště
 vodopád u Rokytné
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
 kaple Panny Marie
 Okárec
 Ivančický viadukt
 Čalonice
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Prštice
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Lažánky
 Dobřínsko
 Veveří
 kaple sv. Floriána
 Prštice
 Čertova hráz
 Dubno
 akciový pivovar
 Lipňany
 Dalešice
 Vaneč
 Heroltice
 smírčí kříž
 Rešice
 Tasov
 synagoga
 Sentice
 Dub
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
Základní informace místa
ID místa: 3235
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama