Zaniklá tvrz byla prvně zmíněna r. 1262 jako majetek Artleba z Černína. R. 1353 zmiň. jako „hrad“, což vypovídá o její velikosti a významu. R. 1378 v majetku Bohuše z Vanče, r. 1466 Veroniky z Boskovic. R. 1482 tvrz získal Hynek z Kukvic a připojil ji k Rosicím. Tím ztratila význam a časem zanikla.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější zbytky příkopu na západní straně. Vlevo pravděpodobné pozůstatky vnějšího valu.
Fotografie pořízena se souhlasem majitele
© Roman Řezáč 05/2005
Dnes už velmi málo zřetelné pozůstatky tvrziště jsou z části zastavěné obytným domem s hospodářskými budovami a z části slouží jako zahrada. Ten kdo netuší, že přes silnic naproti kostela, západně od hasičské zbrojnice přibližně uprostřed obce stávala tvrz, projde místem úplně bez povšimnutí. Nejen proto, že jediným viditelným zbytkem po tvrzi jsou již jen téměř zarovnané příkopy na jihu a západě ležící v soukromé zahradě, ale také proto, že tvrz stála v ne příliš výrazné poloze, téměř v rovině skloněné směrem k východu a mírný svah ji chránil výrazněji snad pouze na severovýchodní straně. Utváření tvrze je i přes minimální zachovalost poměrně čitelné a navíc existují i písemné prameny, které ji popisují. Jádro tvrze mělo tvar pětiúhelníku s osami 35 a 38 m. Na západní a severní straně dnes jeho hrany přibližně kopírují hospodářská stavení na soukromém pozemku. Další budovou, která v jádru dnes stojí je obytný dům. V původním jádru by stál pomyslně v jeho východní polovině. Je také písemně doloženo, že tvrz byla kamenná, což potvrzují i při výkopových pracích nalezené části lícovaného zdiva, podle výpovědí tvořených z pečlivě kladených pravidelných kamenů. Dokonce ještě v roce 1788 je místo uváděné jako zřícenina, ale situování v zástavbě si přímo volalo po rozebírání kamene na druhotné použití, jako v mnoha a mnoha podobných případech. Naopak je div, že jako zřícenina vydrželo tak dlouho. Jak již bylo zmíněno, příkop se v náznacích dochoval na jihu a především na západě, kde se dá identifikovat i možná část vnějšího valu. Na obou těchto stranách byl několikrát zarovnáván a zavážen hlínou a dnes slouží k zemědělským účelům. Dá se usuzovat na šířku okolo 15m. Na severní straně je příkop zcela setřený, stejně tak na východě, kde jeho vnější část snad kopíruje ohradní zídka pod hasičskou zbrojnicí.
Roman Řezáč, 11.6. 2005
historie

Za první zmínku o sídle se považuje rok 1262 v souvislosti s Artlebem z Černína. V roce 1353 se sídlo označuje dokonce jako hrad, což značí jeho velikost a význam. Roku 1378 koupil Popovice Bohuš z Vanče. V roce 1466 získala tvrz Veronika z Boskovic. Po připojení k Rosicím v roce 1482 ztratila pravděpodobně svůj účel a tím došlo k jejímu opuštění a zániku.

Roman Řezáč, 11.6. 2005

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vysoké Popovice

Místa v okolí

 Lukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Příbram
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Rudka
 Rudka
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kraví Hora
 Rosice
 Oslavany
 pivovar
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 Senorady
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 pranýř
 důl Kukla
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Šénvald
 Jinošov
 Říčany u Brna
 Jinošov
 Nový hrad
 Lamberk
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Gloriet
 Bučín
 Devět křížů
 Ostrovačice
 Čertův most
 Zňátky
 Vlčí kopec
 pivovar
 barokní most
 fara
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 boží muka
 Hrubšice
 Kubův most
 mlýn ve Žlebě
 židovský hřbitov
 Templštejn
 synagoga
 Řeznovice
 Ivančice
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Klimenta
 Omice
 Alexovice
 Babylon
 Tetčice
 Jasenice
 Na Oklikách
 Polánka
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Budkovice
 Dukovany
 Ocmanice
 kostel sv. Leopolda
 Rabštejn
 Střelice
 Budkovické hradiště
 vodopád u Rokytné
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Čalonice
 Kokštejn
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Prštice
 Dobřínsko
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Veveří
 Lažánky
 kaple sv. Floriána
 Prštice
 Čertova hráz
 akciový pivovar
 Lipňany
 Dalešice
 Vaneč
 Heroltice
 smírčí kříž
 Rešice
 Tasov
 synagoga
 Sentice
 Dub
 Dolní Kounice
 Čebín
Základní informace místa
ID místa: 3235
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama