Zaniklá tvrz byla prvně zmíněna r. 1262 jako majetek Artleba z Černína. R. 1353 zmiň. jako „hrad“, což vypovídá o její velikosti a významu. R. 1378 v majetku Bohuše z Vanče, r. 1466 Veroniky z Boskovic. R. 1482 tvrz získal Hynek z Kukvic a připojil ji k Rosicím. Tím ztratila význam a časem zanikla.
Hlavní obrázek místa
Nejvýraznější zbytky příkopu na západní straně. Vlevo pravděpodobné pozůstatky vnějšího valu.
Fotografie pořízena se souhlasem majitele
© Roman Řezáč 05/2005
Dnes už velmi málo zřetelné pozůstatky tvrziště jsou z části zastavěné obytným domem s hospodářskými budovami a z části slouží jako zahrada. Ten kdo netuší, že přes silnic naproti kostela, západně od hasičské zbrojnice přibližně uprostřed obce stávala tvrz, projde místem úplně bez povšimnutí. Nejen proto, že jediným viditelným zbytkem po tvrzi jsou již jen téměř zarovnané příkopy na jihu a západě ležící v soukromé zahradě, ale také proto, že tvrz stála v ne příliš výrazné poloze, téměř v rovině skloněné směrem k východu a mírný svah ji chránil výrazněji snad pouze na severovýchodní straně. Utváření tvrze je i přes minimální zachovalost poměrně čitelné a navíc existují i písemné prameny, které ji popisují. Jádro tvrze mělo tvar pětiúhelníku s osami 35 a 38 m. Na západní a severní straně dnes jeho hrany přibližně kopírují hospodářská stavení na soukromém pozemku. Další budovou, která v jádru dnes stojí je obytný dům. V původním jádru by stál pomyslně v jeho východní polovině. Je také písemně doloženo, že tvrz byla kamenná, což potvrzují i při výkopových pracích nalezené části lícovaného zdiva, podle výpovědí tvořených z pečlivě kladených pravidelných kamenů. Dokonce ještě v roce 1788 je místo uváděné jako zřícenina, ale situování v zástavbě si přímo volalo po rozebírání kamene na druhotné použití, jako v mnoha a mnoha podobných případech. Naopak je div, že jako zřícenina vydrželo tak dlouho. Jak již bylo zmíněno, příkop se v náznacích dochoval na jihu a především na západě, kde se dá identifikovat i možná část vnějšího valu. Na obou těchto stranách byl několikrát zarovnáván a zavážen hlínou a dnes slouží k zemědělským účelům. Dá se usuzovat na šířku okolo 15m. Na severní straně je příkop zcela setřený, stejně tak na východě, kde jeho vnější část snad kopíruje ohradní zídka pod hasičskou zbrojnicí.
Roman Řezáč, 11.6. 2005
historie

Za první zmínku o sídle se považuje rok 1262 v souvislosti s Artlebem z Černína. V roce 1353 se sídlo označuje dokonce jako hrad, což značí jeho velikost a význam. Roku 1378 koupil Popovice Bohuš z Vanče. V roce 1466 získala tvrz Veronika z Boskovic. Po připojení k Rosicím v roce 1482 ztratila pravděpodobně svůj účel a tím došlo k jejímu opuštění a zániku.

Roman Řezáč, 11.6. 2005

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vysoké Popovice

Místa v okolí

 Lukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Příbram
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Rudka
 Rudka
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Kraví Hora
 Kralice nad Oslavou
 Rosice
 Oslavany
 pivovar
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 Senorady
 kostel sv. Mikuláše
 nová radnice
 pranýř
 důl Kukla
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Šénvald
 Jinošov
 Říčany u Brna
 Nový hrad
 Jinošov
 Lamberk
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Gloriet
 Bučín
 Devět křížů
 Ostrovačice
 Zňátky
 Čertův most
 Vlčí kopec
 pivovar
 barokní most
 fara
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 boží muka
 Hrubšice
 Kubův most
 Templštejn
 mlýn ve Žlebě
 židovský hřbitov
 synagoga
 Řeznovice
 Ivančice
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Klimenta
 Omice
 Alexovice
 Babylon
 Tetčice
 Jasenice
 Na Oklikách
 Polánka
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Budkovice
 Dukovany
 Ocmanice
 kostel sv. Leopolda
 Rabštejn
 Střelice
 Budkovické hradiště
 vodopád u Rokytné
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Kokštejn
 Čalonice
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Prštice
 Dobřínsko
 Moravský Krumlov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Veveří
 Lažánky
 kaple sv. Floriána
 Prštice
 Čertova hráz
 akciový pivovar
 Lipňany
 Dalešice
 Heroltice
 smírčí kříž
 Rešice
 Tasov
 synagoga
 Sentice
 Dub
 Dolní Kounice
 Čebín
Základní informace místa
ID místa: 3235
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama