zámek Želetice

Nový zámek
Tzv. "nový zámek" , který ale asi nikdy nebyl skutečnou rezidenci majitelů želetického statku, byl vybudován za Karla Fridricha Kammela-Hardeggera a je ho manželky Anny po roce 1863, když původní "starý zámek" nacházejicí se v sousedícím dvoře nechali zbořit. V r. 1936 jej převzal Alois Fišl a v roce 1947 přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Hlavní severní průčelí.
© Dušan Dohňanský 08/2019
Želetice se poprvé připomínají i s tamní tvrzi v roce 1351, kdy je Jaroš ze Zbraslavi postoupil Purkartovi z Mohelna. V držení dvora,tvrze a pozdějšího starého zámku se vystřídala celá řada majitelů. V roce 1863 noví majitelé Karel Fridrich Kammel-Hardegger a jeho manželka Anna rozená z Hardegu nechali celý starý zámek kromě západního křídla zbořit. Stalo se tak po povodni, která narušila statiku zámku. Místo něj nechali východně od dvora postavit zámek nový. Ovšem ten sloužil jen jako správní budova dvora, protože majitelé sídlili v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1936 nový zámek převzal Alois Fišl a v roce 1947 v rámci revize I. pozemkové reformy přešel do majetku státu, byl rozdělen na dvě části a sloužil jednak tehdejšímu MNV a jednak jako byty. V současné době jsou obě části tj. čp.57 a 59 v soukromém vlastnictví. ...
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.6. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Želetice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14929
  Typ místa: zámek
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 1.6.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama