Tzv. "nový zámek" , který ale asi nikdy nebyl skutečnou rezidenci majitelů želetického statku, byl vybudován za Karla Fridricha Kammela-Hardeggera a je ho manželky Anny po roce 1863, když původní "starý zámek" nacházejicí se v sousedícím dvoře nechali zbořit. V r. 1936 jej převzal Alois Fišl a v roce 1947 přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Hlavní severní průčelí.
© Dušan Dohňanský 08/2019
Želetice se poprvé připomínají i s tamní tvrzi v roce 1351, kdy je Jaroš ze Zbraslavi postoupil Purkartovi z Mohelna. V držení dvora,tvrze a pozdějšího starého zámku se vystřídala celá řada majitelů. V roce 1863 noví majitelé Karel Fridrich Kammel-Hardegger a jeho manželka Anna rozená z Hardegu nechali celý starý zámek kromě západního křídla zbořit. Stalo se tak po povodni, která narušila statiku zámku. Místo něj nechali východně od dvora postavit zámek nový. Ovšem ten sloužil jen jako správní budova dvora, protože majitelé sídlili v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1936 nový zámek převzal Alois Fišl a v roce 1947 v rámci revize I. pozemkové reformy přešel do majetku státu, byl rozdělen na dvě části a sloužil jednak tehdejšímu MNV a jednak jako byty. V současné době jsou obě části tj. čp.57 a 59 v soukromém vlastnictví. "Nový zámek" je opraven a zmodernizován, ale základní architektura /rozmístění oken a dveří/ nebyla nijak narušena.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Želetice

Místa v okolí

 Želetice
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Bohunice
 Tvořihráz
 Skalice
 sýpka
 Višňové
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Mikulovice
 Němčičky
 Plaveč
 Pustý zámek
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 Lechovice
 Únanov
 Lapikus
 kostel sv. Prokopa
 Miroslav
 Horní Kounice
 Allein
 Ledvice (Vémyslice)
 dvůr Alinkov
 poklona
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Dyje
 poklona
 poklona
 Ratíšovice
 poklona
 kaple sv. Anny
 poklona
 boží muka
 Tulešice
 Tasovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Červený most
 Tavíkovice
 židovský hřbitov
 Rybníky
 Rešice
 kostel sv. Markéty
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Plenkovice
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Újezd
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Božice
 Břežany
 Dobřínsko
 boží muka
 Louka
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Našiměřice
 Bohutice
 Kravsko
 Jevišovice
 Vrbkův kámen
 Slatina
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Jevišovice
 Slatina
 Slatina
 boží muka
 vodní nádrž Znojmo
 Jevišovice
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 Litovany
 Králův stolec
 Biskupice
 Biskupice
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 Polánka
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Emin zámek
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Budkovice
 Pulkov
 Papírna
 Budkovické hradiště
 Šobes
Základní informace místa
ID místa: 14929
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama