Značně pozměněna tvrz pocházející pravděpodobně ze 14. století, kdy byla ves v držení vladyckého rodu z Okárce. V roce 1536 byla Oldřichem z Lomnice ves i s tvrzi připojena k náměšťskému panství, čímž tvrz ztratila význam a byla přeměněna v hodpodářskou budovu někdejšího dvora.
Hlavní obrázek místa
Tvrz od jv.
© Dušan Dohňanský 12/2015
Nevelká obec Okarec, jejíž počet obyvatel jen o málo převyšuje stovku, leží na vedlejší silnici asi 6 km západně od Náměště nad Oslavou.
Jiří Špaček, 18.6. 2022
historie

Ves Okárec (nyní Okarec) patřila zprvu třebíčskému benediktinskému klášteru. Vlastní tvrz vznikla pravděpodobně ve 14. století, kdy v obci sídlil vladycký rod z Okárce. Přesné datum vzniku ale není známo. Po vymření tohoto rodu získali obec na přelomu 14. a 15. století příbuzní vladykové z Pyšela. V průběhu 15. století se ve vlastnictví tvrze vystřídali vladykové z Říčan a Valečtí z Mírova. V roce 1556 připojil Oldřich z Lomnice Okarec s ostatním zbožím Valeckých z Mírova k náměšťskému panství. Tím ztratila okarecká tvrz význam a sloužila již jen potřebám někdejšího dvora. Tvrz je několikrát přestavěna a její podoba byla zřejmě úplně jiná. Zbytky jsou dodnes patrné především v základech současné budovy, jež později sloužila místnímu bývalému JZD a mj. i jako byty. Dnes je "zakonzervována" a bez využití.

Kolektiv autorů : Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava; Nekuda - Unger : Hrádky a tvrze na Moravě, 11.6. 2022

Vysočina,  Třebíč  (TR), Okarec

Místa v okolí

 Ocmanice
 kostel sv. Jiljí
 kříž
 Kozlov
 Kokštejn
 Holoubek
 Plešice
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 fara
 barokní most
 Zňátky
 pivovar
 Pyšel
 Čertův most
 Vaneč
 Kralice nad Oslavou
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 Čalonice
 pivovar
 Valeč
 Vlčí kopec
 Valeč
 Šénvald
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 akciový pivovar
 Jinošov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Jinošov
 Hostákov
 Dalešice
 Dub
 Tasov
 Babylon
 Budišov
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 boží muka
 Nárameč
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Dolní Heřmanice
 Kraví Hora
 Krhov
 Lhota u Lipníka
 Rabštejn
 Levnov
 Lykodery
 boží muka
 Mstěnice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 zaniklá ves Mstěnice
 Lipňany
 Senorady
 Mstěnice
 boží muka
 Vysoké Popovice
 Přeckov
 Hrádek
 Ratibořice
 Lukovany
 Dukovany
 Vlčatín
 Osová
 Devět křížů
 Templštejn
 boží muka
 kaple sv. Anny
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 16424
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama