Dochovaná zeď hradu dvoupalácové dispozice. Hrad postavili páni z Janovic. Prvně byl zmíněn r. 1358, majiteli byli markrabě Jan Jindřich, v 15. st. loupeživý rytíř Hynek Jevišovský, za husitských válek Pernštejnové. R. 1476 uveden jako rozbořený.
Hlavní obrázek místa
Dochovaný fragment spodní hradby
© Jaroslav Řezáč 2003
Z hradu se dochovala jen tato jediná zeď. Z hradu je možné spatřit jadernou elektrárnu Dukovany.
28.5. 2002
historie

Hrad Rabštejn stával u Dukovan na strmé skále na pravém břehu řeky Jihlavy. Byla to stavba pevná a dosti rozsáhlá, o čemž dnes svědčí několik mohutných zdí bez architektonických detailů a zbytky předhradí. Hrad byl vystavěn někdy v prvé polovině 14. století pány z Janovic. Jeho rozloha neodpovídala velikosti panství, které k němu náleželo: šlo totiž jen o vsi Dukovany a Horní Dubňany. Když markrabě Jan Jindřich obnovoval markraběcí majetek na Moravě, získal Rabštejn jeho syn markrabě Prokop, který jej postoupil svému horlivému stoupenci Hynku Jevišovskému z Kunštátu, zvanému Suchý čert. Za něho se stal hrad metlou kraje, neboť Hynek se svou posádkou podnikal do širého okolí loupežné výpravy; zvláště ohrožoval obchodní karavany, které putovaly po silnici z Brna do Vídně a do Znojma. Proto museli moravští stavové již v r. 1409 proti tehdejším držitelům hradu Jindřichu a Petru z Kunštátu vojensky zakročit.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 28.6. 2009

Půdorys místa

Terénní nákres zbytků hradu
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Lipňany
 Dukovany
 Babylon
 smírčí kříž
 Rešice
 smírčí kříž
 Čalonice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Dalešice
 Vlčí kopec
 akciový pivovar
 Templštejn
 Senorady
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 dvůr Alinkov
 Kraví Hora
 Gloriet
 Tulešice
 socha sv. Vendelína
 Lamberk
 Nový hrad
 Horní Kounice
 Tavíkovice
 Levnov
 socha sv. Floriána
 Kokštejn
 Čertův most
 kostel sv. Prokopa
 Litovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Dobřínsko
 Krhov
 Valeč
 Valeč
 Zňátky
 Pustý zámek
 Újezd
 Hrubšice
 Holoubek
 Plešice
 Polánka
 Džbánice
 Kozlov
 kostel sv. Martina
 Řeznovice
 Kralice nad Oslavou
 pivovar
 boží muka
 Biskupice
 stará radnice
 barokní most
 Rybníky
 fara
 Ledvice (Vémyslice)
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 Moravský Krumlov
 Náměšť nad Oslavou
 Biskupice
 Kralice nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 Myslibořice
 Rokytná
 Lukovany
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Leopolda
 kostel sv. Václava
 Knížecí dům
 Višňové
 dolní hrádek
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Floriána
 Ratíšovice
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Lhotice
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Oslavany
 Vysoké Popovice
 Lykodery
 důl Kukla
 Budkovice
 Pulkov
 křížový kámen
 boží muka
 Šénvald
 Ocmanice
 kaple sv. Donáta
 Jinošov
 sýpka
 Jinošov
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 pivovar
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Zbraslav
 Příbram
 Bohutice
 Rudka
Základní informace místa
ID místa: 258
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama