Zříceniny hradu zvaného Ketkovský hrad. Založen údajně ve 13., spíše však až v pol. 14. st., kdy patřil pánům z Lipé. Okolo r. 1440 obsazen rakouskými lapky, r. 1442 dobyt vojskem královských měst a rozbořen.
Hlavní obrázek místa
Levnov
pohled na hrad od řeky
© MarcoRave, 09/2010
Jihovýchodně od Ketkovic se zvedají na skalnatém ostrohu mezi řekou Oslavou a jejím přítokem Chvojnicí zbytky mohutných zdí ketkovického hradu. Byl vystavěn ve 13. století k ochraně východní části zboží třebíčského kláštera, v době, kdy Ketkovice byly jeho součástí. Neexistoval dlouho, neboť koncem 14. století byl v bojích mezi markrabaty Joštem a Prokopem zničen. Nazýval se prokazatelně Levnov.
15.9. 2002
historie

Levnov - Ketkovský hrad

Ketkovský hrad Levnov, situovaný na skalnatých srázech téměř 120 metrů na řekou, byl poměrně rozsáhlý. Ze tří stran měl přirozenou ochranu. Přístup byl pouze od východní strany, ale zde opět z části přirozený příkop byl uměle rozšířen. Brána do hradu byla z východní strany, za ní bylo malé spodní nádvoří. Dosud stojící tři mohutné opěráky držely zeď, chránící spodní nádvoří. Vlastní budova byla situována od východu k západu a byla palácovitého typu. Hrad měl na východní straně široké předhradí a na západní obrannou baštu. Až do roku 1970 nebylo téměř nic známo o vzniku, historii a zkáze tohoto kdysi mohutného hradu. Naproti tomu už přes sto let bylo pro moravské historiky záhadou, kde stával mohutný hrad Levnov, o němž se zachovalo poměrně mnoho zpráv, ale jehož lokalizace upadla v zapomenutí. Byl vystavěn na samém počátku vlády Karla IV. Lévou z Levnova, který se po něm psal r. 1358. O dvacet let později se připomíná Oldřich…  číst dále

Jiří Lysák: Pooslaví a Pojihlaví, přidal Martin KLIMÁNEK, 27.6. 2003

Půdorys místa

Terénní náčrt situace zbytků hradu a složitých fortifikací před ním
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO),

Místa v okolí

 Kraví Hora
 Senorady
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Templštejn
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Lamberk
 Vysoké Popovice
 Gloriet
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Babylon
 Oslavany
 kaple sv. Donáta
 Hrubšice
 dolní hrádek
 kostel sv. Martina
 Dukovany
 Kralice nad Oslavou
 Čertův most
 Horní Lhotice
 důl Kukla
 Rabštejn
 kostel sv. Martina
 Řeznovice
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Polánka
 pivovar
 barokní most
 fara
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 Rokytná
 hrobka Haugwitzů
 kostel sv. Leopolda
 Dobřínsko
 Příbram
 Šénvald
 Čalonice
 boží muka
 Lipňany
 Zbraslav
 židovský hřbitov
 Jinošov
 Alexovice
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 vodopád u Rokytné
 Budkovice
 městské opevnění
 Jinošov
 boží muka
 Nová brána
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 Kokštejn
 Knížecí dům
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Tulešice
 Rešice
 křížová cesta
 pivovar
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Budkovické hradiště
 Rudka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 akciový pivovar
 kostel sv. Jiljí
 Rudka
 Dalešice
 dvůr Alinkov
 smírčí kříž
 Na Oklikách
 smírčí kříž
 Stříbský mlýn
 Bučín
 Rybníky
 Ocmanice
 kostel sv. Markéty
 Říčany
 Mstěnice
 pivovar
 Hrotovice
 Ledvice (Vémyslice)
 kostel sv. Vavřince
 Říčany u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Ivančický viadukt
 zaniklá ves Mstěnice
 Horní Kounice
 Domašov
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Klimenta
 Mstěnice
 Holoubek
 Jasenice
 Plešice
 Kozlov
 Ostrovačice
 Devět křížů
 Lesní Hluboké
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 Tetčice
 Valeč
 Valeč
 Tavíkovice
 Pustý zámek
 kostel sv. Mikuláše
 Kubův most
 Litovany
 Vaneč
 Pyšel
 Újezd
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 176
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama