Archeologicky nepotvrzená a dnes již zaniklá tvrz vybudovaná pravděpodobně kolem roku 1349 za Čase z Polánky. Písemně doložena v roce 1533, kdy ji Jan z Lipé propustil z manství Hynku Sokolnickému z Bítova. V roce 1560 přechází opět pod moravskokrumlovské panství a z tohoto důvodu poměrně brzy zanikla.
Hlavní obrázek místa
Údajné místo bývalé tvrze
© Dušan Dohňanský 07/2019
Polánka se poprvé připomíná v roce 1349, kdy jejím držitelem byl Čas z Polánky z místního vladyckého rodu, z čehož se dá usuzovat na to, že zde byla i tvrz. Ves s tvrzi vlastnil do roku 1376. Poté přešla do rukou jeho dědiců Přibíka Čase a Přibíkova syna Erazíma z Polánky. Potom se majitelé poměrně často střídali. Prvním písemným záznamem je až zápis v zemských deskách z roku 1533, kterým Jan z Lipé prodal dvůr, tvrz a ves do plného vlastnictví Hynku Sokolnickému z Bítova. Ale už v roce 1560 Petrold z Lipé koupil Polánku i s tvrzi od bratrů Jana a Jiřího Sokolnických, čímž přešla opět pod moravskokrumlovské panství, což bylo i příčinou zániku tvrze, protože ta přestala plnit svoji sídelní funkci. Na jejím místě zůstal už jen hospodářský dvůr. U jedné z budov dvora zůstaly ještě v 70. letech minulého století kamenné pilíře, které byly později (dle vyprávění místních obyvatel) použity ke stavbě ohradní zdi dvora současného. Budova s pilíři byla zborcena v roce 1980. Současný dvůr je totálně zrekonstruován a je v soukromých rukou. Zda je opravdu místem bývalé tvrze nelze bez nějakého archeologického průzkumu potvrdit.
D.Dohňanský, zdroj : V.Nekuda - J. Unger Hrádky a tvrze na Moravě, Kolektiv - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Morava, 9.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Řeznovice
 vodopád u Rokytné
 Hrubšice
 Knížecí dům
 kaple Panny Marie
 Moravský Krumlov
 boží muka
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Budkovice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Templštejn
 Alexovice
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Nová brána
 Oslavany
 důl Kukla
 Ledvice (Vémyslice)
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Na Oklikách
 Senorady
 Ivančický viadukt
 Tulešice
 Dukovany
 Levnov
 dvůr Alinkov
 Kraví Hora
 Bohutice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Džbánice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Rešice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Olbramovice
 Rabštejn
 synagoga
 Horní Kounice
 Dolní Kounice
 Pustý zámek
 Našiměřice
 Vysoké Popovice
 Lipňany
 sýpka
 Prštice
 křížová cesta
 Bučín
 Babylon
 Skalice
 Tetčice
 Prštice
 Loděnice
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Kunhuty
 Miroslav
 Hostěradice
 Vlčí kopec
 Kupařovice
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 kostel sv. Markéty
 Střelice
 Příbram
 Tavíkovice
 Višňové
 Omice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 dolní hrádek
 Čertův most
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Čalonice
 Horní Dunajovice
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Želetice
 Želetice
 pivovar
 barokní most
 Troubsko
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Bosonohy
 Vlasatice
Základní informace místa
ID místa: 14968
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama