Archeologicky nepotvrzená a dnes již zaniklá tvrz vybudovaná pravděpodobně kolem roku 1349 za Čase z Polánky. Písemně doložena v roce 1533, kdy ji Jan z Lipé propustil z manství Hynku Sokolnickému z Bítova. V roce 1560 přechází opět pod moravskokrumlovské panství a z tohoto důvodu poměrně brzy zanikla.
Hlavní obrázek místa
Údajné místo bývalé tvrze
© Dušan Dohňanský 07/2019
Polánka se poprvé připomíná v roce 1349, kdy jejím držitelem byl Čas z Polánky z místního vladyckého rodu, z čehož se dá usuzovat na to, že zde byla i tvrz. Ves s tvrzi vlastnil do roku 1376. Poté přešla do rukou jeho dědiců Přibíka Čase a Přibíkova syna Erazíma z Polánky. Potom se majitelé poměrně často střídali. Prvním písemným záznamem je až zápis v zemských deskách z roku 1533, kterým Jan z Lipé prodal dvůr, tvrz a ves do plného vlastnictví Hynku Sokolnickému z Bítova. Ale už v roce 1560 Petrold z Lipé koupil Polánku i s tvrzi od bratrů Jana a Jiřího Sokolnických, čímž přešla opět pod moravskokrumlovské panství, což bylo i příčinou zániku tvrze, protože ta přestala plnit svoji sídelní funkci. Na jejím místě zůstal už jen hospodářský dvůr. U jedné z budov dvora zůstaly ještě v 70. letech minulého století kamenné pilíře, které byly později (dle vyprávění místních obyvatel) použity ke stavbě ohradní zdi dvora současného. Budova s pilíři byla zborcena v roce 1980. Současný dvůr je totálně zrekonstruován a je v soukromých rukou. Zda je opravdu místem bývalé tvrze nelze bez nějakého archeologického průzkumu potvrdit.
D.Dohňanský, zdroj : V.Nekuda - J. Unger Hrádky a tvrze na Moravě, Kolektiv - Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Morava, 9.6. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 Rokytná
 kostel sv. Leopolda
 Řeznovice
 vodopád u Rokytné
 Hrubšice
 Knížecí dům
 kaple Panny Marie
 Moravský Krumlov
 boží muka
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Budkovice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Templštejn
 Alexovice
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 Nová brána
 Oslavany
 důl Kukla
 Ledvice (Vémyslice)
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Na Oklikách
 Senorady
 Ivančický viadukt
 Tulešice
 Dukovany
 Levnov
 dvůr Alinkov
 Kraví Hora
 Bohutice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Džbánice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Rešice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Olbramovice
 Rabštejn
 synagoga
 Horní Kounice
 Dolní Kounice
 Pustý zámek
 Našiměřice
 Vysoké Popovice
 Lipňany
 sýpka
 Prštice
 křížová cesta
 Bučín
 Babylon
 Skalice
 Tetčice
 Prštice
 Loděnice
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Kunhuty
 Miroslav
 Hostěradice
 Vlčí kopec
 Kupařovice
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 kostel sv. Markéty
 Střelice
 Příbram
 Tavíkovice
 Višňové
 Omice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 dolní hrádek
 Čertův most
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Čalonice
 Horní Dunajovice
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Želetice
 Želetice
 pivovar
 barokní most
 Troubsko
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Bosonohy
 Vlasatice
Základní informace místa
ID místa: 14968
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama