Zámek byl přestavěn ze starší tvrze v letech 1651–1681. Po požáru r. 1873 byl zcela opraven až po r. 1892. Od roku 1952 byl zámek využíván pro domov důchodců a po roce 1989 byl navrácen potomkům původních majitelů.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 21/4/2003
Jak vypadala původní tvrz, literatura neuvádí. Raně barokní zámek byla jednopatrová čtvercová budova. Při přestavbě z 1. pol. 18. století byla rozšířena do dnešního rozsahu jednopatrového obdélného zámku se středním rizalitem o patro zvýšeným a zakončeným hodinovou vížkou. Hlavní vstup ve východním průčelí byl obohacen čtvercovým sloupovým portikem s balkonem. Dnes, po navrácení původním majitelům, fasády čerstvě zrekonstruovaného zámku opět září do krajiny.
Zany, 9.6. 2004
historie

Až do roku 1572 byla ves Rozsochatec součástí panství hradu Ronovec. Zmíněného roku připadla při dělení rodového majetku Jindřichu Haugvicovi z Biskupic. Jindřich ves roku 1584 prodal svému bratru Zikmundovi, který si zde postavil tvrz připomínanou roku 1600 jako majetek jeho manželky. Roku 1615 koupil Rozsochatec Abrahám Bechyně z Lažan. Ten se sice zúčastnil stavovského povstání, odsouzen však byl pouze k manství, které trvalo do roku 1651. Tvrz byla tehdy již ve špatném stavu a někdy během následujících třiceti let ji Bechyňové přestavěli na barokní zámek v první polovině 18. století rozšířený. Po požáru roku 1873 byl zámek opraven jen zčásti, původní lesk mu navrátil až Otto Mettal (od r. 1911 rytíř), který jej od Bechyňů koupil roku 1892. Po jeho smrti roku 1921 zdědila Rozsochatec dcera Marie, provdaná Greifová, které byl roku 1948 zabaven. Od roku 1952 sloužil zámek jako domov důchodců. Po roce 1989 byl navrácen Mariiným potomkům.

Zany, 9.6. 2004

Další texty historie
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Rozsochatec

Místa v okolí

 Ronovec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Česká Bělá
 Chotěboř
 kostel sv. Mikuláše
 Sokolov
 Hadrburg
 Nejepín
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 stará radnice
 Stamicův dům
 morový sloup
 Havlíčkův dům
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Kroměšín
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Železné Horky
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Štěpánov
 Žižkova mohyla
 Maleč
 kutiště Poperk
 Nový Studenec
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Zboží
 Habry
 Bačkov
 kostel sv. Anny
 Kvasetice
 Klokočov
 Možděnice
 Šimkův mlýn
 Ronovský most
 kostel sv. Kunhuty
 Ronov nad Sázavou
 Lipka
 Úhrov
 Ronov
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 Trhová Kamenice
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Červenice
 Veselý Kopec
 Věž
 kostnice
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Markéty
 Rohozná
Kontaktní informace
Penzion Na zámku
Rozsochatec 1
582 72 Rozsochatec
Tel: +420 605860429
Základní informace místa
ID místa: 1095
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama