Barokní zděný kostel byl postaven r. 1804-1805 na místě původního dřevěného kostelíka z r. 1788. Na první pohled zaujme výrazná báň kostela a pokrytí jeho jižní stěny šindelem (na Šumavsku často používaný ochranný prvek staveb). Vnitřní zařízení kostela je barokní, převážně z doby jeho vzniku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 01/2008
Zajímavostí je, že v obci Srní a jejím okolí byla natočena známá filmová trilogie s hercem Tomášem Holým (režie Václav Gaier) - filmy Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.
17.7. 2012
historie

Horská obec Srní byla založena dřevaři na počátku 18. století. Její střed ležel v té době poněkud více na jih v oblasti dnešního Starého Srní. V roce 1788 byl v sedle nad obcí vystavěn dřevěný kostelík a obec se postupně stěhovala blíže ke kostelu. V letech 1804 – 1805 vyrostl na místě původního kostelíku zděný kostel Nejsvětější Trojice. Vysvěcen byl o dva roky později, v r. 1807. Kostel je jednoduchá jednolodní stavba, stylově nijak výrazná. Panorama obce utváří hranolová věž kostela s výraznou cibulí, Kněžiště je trojboké, zaklenuté valenou klenbou. Jižní stěna je chráněna šindelem. V kostele je barokní oltář a rokokové svícny.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech P/Š, Academia, Praha 1980), 7.1. 2008

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldkapelle
 Antýgl
 kaple
 Poledník
 smolná pec
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Kundratice
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 radnice
 Vatětice
 Obří hrad
 kostel sv. Markéty
 Palvinov
 švédské hroby
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Štěpána
 Dolejší Krušec
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kříže
 Dolejší Těšov
 židovský hřbitov
 Královský kámen
 Loučová
 Dlouhá Ves
 hájenka na Březníku
 Záluží
 Kojšice
 Sedlo
 Jiřičná
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Hrad pod Hrnčířem
 Volšovy
 Hrad u Strašína
 Petrovice
 Měsíční kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Chalupská slať
 Javorná
 Žihobce
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
Základní informace místa
ID místa: 5905
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama