Barokní zděný kostel byl postaven r. 1804-1805 na místě původního dřevěného kostelíka z r. 1788. Na první pohled zaujme výrazná báň kostela a pokrytí jeho jižní stěny šindelem (na Šumavsku často používaný ochranný prvek staveb). Vnitřní zařízení kostela je barokní, převážně z doby jeho vzniku.
Hlavní obrázek místa
srnský kostel po opravě
© Alena Volná, 7. 9. 2009
Zajímavostí je, že v obci Srní a jejím okolí byla natočena známá filmová trilogie s hercem Tomášem Holým (režie Václav Gaier) - filmy Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.
17.7. 2012
historie

Horská obec Srní byla založena dřevaři na počátku 18. století. Její střed ležel v té době poněkud více na jih v oblasti dnešního Starého Srní. V roce 1788 byl v sedle nad obcí vystavěn dřevěný kostelík a obec se postupně stěhovala blíže ke kostelu. V letech 1804 – 1805 vyrostl na místě původního kostelíku zděný kostel Nejsvětější Trojice. Vysvěcen byl o dva roky později, v r. 1807. Kostel je jednoduchá jednolodní stavba, stylově nijak výrazná. Panorama obce utváří hranolová věž kostela s výraznou cibulí, Kněžiště je trojboké, zaklenuté valenou klenbou. Jižní stěna je chráněna šindelem. V kostele je barokní oltář a rokokové svícny.

Milan Caha (zdroj: Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech P/Š, Academia, Praha 1980), 7.1. 2008

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldkapelle
 Antýgl
 kaple
 Poledník
 smolná pec
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 Kundratice
 kostel sv. Vintíře
 kaple sv. Vintíře
 radnice
 Vatětice
 Obří hrad
 kostel sv. Markéty
 Palvinov
 švédské hroby
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Štěpána
 Dolejší Krušec
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kříže
 Dolejší Těšov
 židovský hřbitov
 Královský kámen
 Loučová
 Dlouhá Ves
 hájenka na Březníku
 Záluží
 Kojšice
 Sedlo
 Jiřičná
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Hrad pod Hrnčířem
 Volšovy
 Hrad u Strašína
 Petrovice
 Měsíční kámen
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Chalupská slať
 Javorná
 Žihobce
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
Základní informace místa
ID místa: 5905
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama