Původně gotický farní kostel sv. Jiljí postaven před rokem 1340. Později v 17. a 18. století přestavěn do barokní podoby. Významně přestavován koncem 19. století. V nedávné době zrestaurována fasáda a interiér kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiljí
© farnosthartvikovice.cz 04/2015
Hartvíkovice jsou starobylá obec doložená již r. 1104, v níž nyní žije asi 550 obyvatel. Leží jihozápadně od Náměště nad Oslavou a asi 3 km západně od náměšťského vojenského letiště. Vede do ní vedlejší silnice, která v sousedním Třesově vychází ze silnice II/399. Obec se nachází mimo železniční síť nad severním břehem vodní nádrže Dalešice. Prochází jí červeně značená dálková trasa, která sleduje tok řeky Jihlavy od Třebíče do Ivančic a v obci z ní vychází žlutá okružní na Wilsonovu skálu a ke zbytkům hradu Kokštejna. Kostel sv. Jiljí se nachází v západní části obce. Konají se v něm pravidelné bohoslužby v neděli a ve čtvrtek, které zajišťuje ex currendo farnost Náměšť nad Oslavou.
26.9. 2021
historie

První písemné zmínky o hartvíkovické farnosti jsou z r. 1345. Tehdy farnost náležela děkanství Tasovskému, kde sídlil mocný šlechtický rod. První zmínka o kostelu pochází z r. 1340. V záznamech z r. 1564 se dovídáme, že součástí zdejší farnosti byly obce Valeč a Dalešice. Farnost se udržela dlouho jako katolická, až v r. 1550 se zde začali vzmáhat protestanté. V r. 1598 přepadli faru, faráře zavraždili a kostel i faru s celým vybavením spálili. Poté si objekty upravili pro svoje bohoslužby. Tento stav trval až do r. 1620. Po bitvě na Bílé hoře, po vítězství katolicismu, byl vyhnán protestantský kazatel a sídlo bylo nahrazeno brněnskou posádkou. Pro nedostatek kněží ale zůstala fara dalších sto let neobsazena. Obec byla přifařena nejprve do Mohelna a poté do Náměště. V r. 1739 byla zřízena v Koněšíně expozitura a k ní byl hartvíkovický kostel přidělen. Do zdejší farnosti náležel Sedlec, Okarec, Třesov,…  číst dále

Jan Rambousek (zdroj: různé webové stránky), 3.4. 2013

Vysočina,  Třebíč  (TR), Hartvíkovice

Místa v okolí

 Kokštejn
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 Okárec
 Čalonice
 akciový pivovar
 Valeč
 Valeč
 Dalešice
 Čertův most
 Zňátky
 kříž
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 stará radnice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Ocmanice
 Babylon
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Kralice nad Oslavou
 Pyšel
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Krhov
 Rabštejn
 Mstěnice
 Šénvald
 Hostákov
 zaniklá ves Mstěnice
 Vaneč
 Jinošov
 Mstěnice
 Jinošov
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lipňany
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Klimenta
 dolní hrádek
 Jasenice
 Kraví Hora
 Horní Lhotice
 Levnov
 Dub
 Senorady
 Dukovany
 Budišov
 Tasov
 Nárameč
 Litovany
 Ratibořice
 boží muka
 Rešice
 Vysoké Popovice
 Templštejn
 Dolní Heřmanice
 Biskupice
 Hrádek
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Biskupice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pulkov
 boží muka
 dvůr Alinkov
 Přeckov
 Tulešice
 Vlčatín
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
Základní informace místa
ID místa: 11180
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama