Původně gotický farní kostel sv. Jiljí postaven před rokem 1340. Později v 17. a 18. století přestavěn do barokní podoby. Významně přestavován koncem 19. století. V nedávné době zrestaurována fasáda a interiér kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiljí
© farnosthartvikovice.cz 04/2015
Hartvíkovice jsou starobylá obec doložená již r. 1104, v níž nyní žije asi 550 obyvatel. Leží jihozápadně od Náměště nad Oslavou a asi 3 km západně od náměšťského vojenského letiště. Vede do ní vedlejší silnice, která v sousedním Třesově vychází ze silnice II/399. Obec se nachází mimo železniční síť nad severním břehem vodní nádrže Dalešice. Prochází jí červeně značená dálková trasa, která sleduje tok řeky Jihlavy od Třebíče do Ivančic a v obci z ní vychází žlutá okružní na Wilsonovu skálu a ke zbytkům hradu Kokštejna. Kostel sv. Jiljí se nachází v západní části obce. Konají se v něm pravidelné bohoslužby v neděli a ve čtvrtek, které zajišťuje ex currendo farnost Náměšť nad Oslavou.
26.9. 2021
historie

První písemné zmínky o hartvíkovické farnosti jsou z r. 1345. Tehdy farnost náležela děkanství Tasovskému, kde sídlil mocný šlechtický rod. První zmínka o kostelu pochází z r. 1340. V záznamech z r. 1564 se dovídáme, že součástí zdejší farnosti byly obce Valeč a Dalešice. Farnost se udržela dlouho jako katolická, až v r. 1550 se zde začali vzmáhat protestanté. V r. 1598 přepadli faru, faráře zavraždili a kostel i faru s celým vybavením spálili. Poté si objekty upravili pro svoje bohoslužby. Tento stav trval až do r. 1620. Po bitvě na Bílé hoře, po vítězství katolicismu, byl vyhnán protestantský kazatel a sídlo bylo nahrazeno brněnskou posádkou. Pro nedostatek kněží ale zůstala fara dalších sto let neobsazena. Obec byla přifařena nejprve do Mohelna a poté do Náměště. V r. 1739 byla zřízena v Koněšíně expozitura a k ní byl hartvíkovický kostel přidělen. Do zdejší farnosti náležel Sedlec, Okarec, Třesov,…  číst dále

Jan Rambousek (zdroj: různé webové stránky), 3.4. 2013

Vysočina,  Třebíč  (TR), Hartvíkovice

Místa v okolí

 Kokštejn
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 Čalonice
 akciový pivovar
 Valeč
 Valeč
 Dalešice
 Čertův most
 Zňátky
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 stará radnice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Ocmanice
 Babylon
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Kralice nad Oslavou
 Pyšel
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Krhov
 Rabštejn
 Mstěnice
 Šénvald
 Hostákov
 zaniklá ves Mstěnice
 Jinošov
 Mstěnice
 Jinošov
 Vaneč
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lipňany
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Klimenta
 dolní hrádek
 Jasenice
 Kraví Hora
 Horní Lhotice
 Levnov
 Dub
 Senorady
 Dukovany
 Budišov
 Tasov
 Nárameč
 Litovany
 Ratibořice
 boží muka
 Rešice
 Vysoké Popovice
 Templštejn
 Dolní Heřmanice
 Biskupice
 Hrádek
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Biskupice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pulkov
 boží muka
 dvůr Alinkov
 Přeckov
 Tulešice
 Vlčatín
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
Základní informace místa
ID místa: 11180
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama