Slovanské hradiště z pol. 11. stol. vybudované Břetislavem I. na skalnaté ostrožně nad říčkou Rokytnou. Doloženo r. 1052. Zaniklo r. 1146 při bojích Vladislava II. s moravskými údělnými knížaty v čele se znojemským Konrádem.
Hlavní obrázek místa
plocha Velkého hradiska
© Milan Caha 09/2010
Hradiště zabíralo podstatný díl dnešní městské části Moravského Krumlova Rokytná. Bylo vybudováno na skalnatém ostrohu, na třech stranách prudce spadajícího do údolí říčky Rokytné. Přístup po šíji na jižní straně byl chráněn příkopem. Druhý pás opevnění předěloval ostrožnu na dvě části, rozsáhlé jižní (snad dvojdílné) předhradí – označované jako „Malé hradisko“ a severozápadní část „Velké hradisko“. V letech 1959–60 proběhl v okolí vnitřního příkopu archeologický výzkum. Ten prokázal, že vnitřní strana příkopu byla chráněna hradbou s dřevěnou palisádou. Rovněž byly objeveny pozůstatky vstupní brány či věže zničené ohněm. Velké hradisko bylo dále opevněno obvodovou kůlovou hradbou. Na ploše hradiště byly objeveny stopy po polozahloubených chatách se zbytky ohnišť nebo pecí. U Rokytné byly odkryty kostrové hroby, datované nálezy esovitých záušnic a sedmi denáry knížete Konráda I. Brněnského (1061 až 1092). Pozůstatky opevnění jsou dnes málo zřetelné, plocha vnějšího hradiště je zastavěna, na ploše vnitřního hradiště je pastvina.
© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010
historie

Výrazná skalnatá ostrožna ze třech stran obtékaná meandrem říčky Rokytné (jejíž jméno je odvozeno od staroslovanského pojmenování vrby) byla podle archeologických nálezů osídlena již v době neolitu cca 6000–4000 let před naším letopočtem. V době od 4. století př.n.l. až do počátku našeho letopočtu ostrožnu obývali Keltové. První slovanské osídlení zde bylo pravděpodobně od 8. století. V polovině 11. století, kdy dal kníže Břetislav I. v rámci posílení státní organizace na Moravě vybudovat soustavu menších hradisek, vzniklo nad Rokytnou nové opevněné sídlo. V písemných pramenech se jako hradisko Rokyten objevuje roku 1052 v nadační listině kapituly staroboleslavské, roku 1086 v zakládací listině kláštera v Opatovicích nad Labem a roku 1146 v darovací listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Hradisko bylo dobyto a zpustošeno v bojích mezi českými a moravskými Přemyslovci. Došlo k tomu roku 1146 při tažení…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rokytná

Místa v okolí

 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Polánka
 kaple Panny Marie
 Knížecí dům
 Budkovice
 Řeznovice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hrubšice
 Alexovice
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 dům pánů z Lipé
 městské opevnění
 Templštejn
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Stříbský mlýn
 Ledvice (Vémyslice)
 Oslavany
 Na Oklikách
 důl Kukla
 Ivančický viadukt
 boží muka
 Senorady
 Bohutice
 Tulešice
 Dukovany
 Levnov
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Martina
 Olbramovice
 Kraví Hora
 synagoga
 Džbánice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Dolní Kounice
 kaple sv. Donáta
 Rešice
 křížový kámen
 boží muka
 Našiměřice
 Prštice
 Loděnice
 Rabštejn
 Prštice
 Bučín
 Tetčice
 Kupařovice
 Pustý zámek
 sýpka
 Horní Kounice
 křížová cesta
 Vysoké Popovice
 Skalice
 Miroslav
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 pranýř
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 Lipňany
 kostel sv. Markéty
 Babylon
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Střelice
 Omice
 Vlčí kopec
 Medlov
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Višňové
 kostel Všech svatých
 dolní hrádek
 Šafránkův mlýn
 Cvrčovice
 Čertův most
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Horní Dunajovice
 boží muka
 Želetice
 Želetice
 Pohořelice
 městský dům
 Troubsko
 Zňátky
 Vlasatice
 Bosonohy
 dub Troják
Základní informace místa
ID místa: 9465
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama