Slovanské hradiště z pol. 11. stol. vybudované Břetislavem I. na skalnaté ostrožně nad říčkou Rokytnou. Doloženo r. 1052. Zaniklo r. 1146 při bojích Vladislava II. s moravskými údělnými knížaty v čele se znojemským Konrádem.
Hlavní obrázek místa
plocha Velkého hradiska
© Milan Caha 09/2010
Hradiště zabíralo podstatný díl dnešní městské části Moravského Krumlova Rokytná. Bylo vybudováno na skalnatém ostrohu, na třech stranách prudce spadajícího do údolí říčky Rokytné. Přístup po šíji na jižní straně byl chráněn příkopem. Druhý pás opevnění předěloval ostrožnu na dvě části, rozsáhlé jižní (snad dvojdílné) předhradí – označované jako „Malé hradisko“ a severozápadní část „Velké hradisko“. V letech 1959–60 proběhl v okolí vnitřního příkopu archeologický výzkum. Ten prokázal, že vnitřní strana příkopu byla chráněna hradbou s dřevěnou palisádou. Rovněž byly objeveny pozůstatky vstupní brány či věže zničené ohněm. Velké hradisko bylo dále opevněno obvodovou kůlovou hradbou. Na ploše hradiště byly objeveny stopy po polozahloubených chatách se zbytky ohnišť nebo pecí. U Rokytné byly odkryty kostrové hroby, datované nálezy esovitých záušnic a sedmi denáry knížete Konráda I. Brněnského (1061 až 1092). Pozůstatky opevnění jsou dnes málo zřetelné, plocha vnějšího hradiště je zastavěna, na ploše vnitřního hradiště je pastvina.
© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010
historie

Výrazná skalnatá ostrožna ze třech stran obtékaná meandrem říčky Rokytné (jejíž jméno je odvozeno od staroslovanského pojmenování vrby) byla podle archeologických nálezů osídlena již v době neolitu cca 6000–4000 let před naším letopočtem. V době od 4. století př.n.l. až do počátku našeho letopočtu ostrožnu obývali Keltové. První slovanské osídlení zde bylo pravděpodobně od 8. století. V polovině 11. století, kdy dal kníže Břetislav I. v rámci posílení státní organizace na Moravě vybudovat soustavu menších hradisek, vzniklo nad Rokytnou nové opevněné sídlo. V písemných pramenech se jako hradisko Rokyten objevuje roku 1052 v nadační listině kapituly staroboleslavské, roku 1086 v zakládací listině kláštera v Opatovicích nad Labem a roku 1146 v darovací listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Hradisko bylo dobyto a zpustošeno v bojích mezi českými a moravskými Přemyslovci. Došlo k tomu roku 1146 při tažení…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rokytná

Místa v okolí

 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Polánka
 kaple Panny Marie
 Knížecí dům
 Budkovice
 Řeznovice
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hrubšice
 Alexovice
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 dům pánů z Lipé
 Templštejn
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 synagoga
 Nová brána
 židovský hřbitov
 Dubno
 kostel sv. Mikuláše
 Stříbský mlýn
 Ledvice (Vémyslice)
 Oslavany
 důl Kukla
 Na Oklikách
 Ivančický viadukt
 boží muka
 Senorady
 Tulešice
 Bohutice
 Dukovany
 Levnov
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Martina
 dvůr Alinkov
 Olbramovice
 Kraví Hora
 Mohelno
 synagoga
 Džbánice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 vodní nádrž Mohelno
 Dolní Kounice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Rešice
 Našiměřice
 Prštice
 Loděnice
 Rabštejn
 Prštice
 Bučín
 Pustý zámek
 sýpka
 Tetčice
 Kupařovice
 Horní Kounice
 křížová cesta
 Skalice
 Vysoké Popovice
 Miroslav
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Markéty
 Lipňany
 Babylon
 kostel sv. Vavřince
 Střelice
 Branišovice
 Omice
 Vlčí kopec
 Medlov
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Višňové
 kostel Všech svatých
 dolní hrádek
 Cvrčovice
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Horní Dunajovice
 boží muka
 Želetice
 Želetice
 Pohořelice
 městský dům
 Troubsko
 Zňátky
 Vlasatice
 Bosonohy
 dub Troják
Základní informace místa
ID místa: 9465
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama