Slovanské hradiště z pol. 11. stol. vybudované Břetislavem I. na skalnaté ostrožně nad říčkou Rokytnou. Doloženo r. 1052. Zaniklo r. 1146 při bojích Vladislava II. s moravskými údělnými knížaty v čele se znojemským Konrádem.
Hlavní obrázek místa
plocha Velkého hradiska, v pozdí pozůstatek valu
© Milan Caha 09/2010
Hradiště zabíralo podstatný díl dnešní městské části Moravského Krumlova Rokytná. Bylo vybudováno na skalnatém ostrohu, na třech stranách prudce spadajícího do údolí říčky Rokytné. Přístup po šíji na jižní straně byl chráněn příkopem. Druhý pás opevnění předěloval ostrožnu na dvě části, rozsáhlé jižní (snad dvojdílné) předhradí – označované jako „Malé hradisko“ a severozápadní část „Velké hradisko“. V letech 1959–60 proběhl v okolí vnitřního příkopu archeologický výzkum. Ten prokázal, že vnitřní strana příkopu byla chráněna hradbou s dřevěnou palisádou. Rovněž byly objeveny pozůstatky vstupní brány či věže zničené ohněm. Velké hradisko bylo dále opevněno obvodovou kůlovou hradbou. Na ploše hradiště byly objeveny stopy po polozahloubených chatách se zbytky ohnišť nebo pecí. U Rokytné byly odkryty kostrové hroby, datované nálezy esovitých záušnic a sedmi denáry knížete Konráda I. Brněnského (1061 až 1092). Pozůstatky opevnění jsou dnes málo zřetelné, plocha vnějšího hradiště je zastavěna, na ploše vnitřního hradiště je pastvina.
© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010
historie

Výrazná skalnatá ostrožna ze třech stran obtékaná meandrem říčky Rokytné (jejíž jméno je odvozeno od staroslovanského pojmenování vrby) byla podle archeologických nálezů osídlena již v době neolitu cca 6000–4000 let před naším letopočtem. V době od 4. století př.n.l. až do počátku našeho letopočtu ostrožnu obývali Keltové. První slovanské osídlení zde bylo pravděpodobně od 8. století. V polovině 11. století, kdy dal kníže Břetislav I. v rámci posílení státní organizace na Moravě vybudovat soustavu menších hradisek, vzniklo nad Rokytnou nové opevněné sídlo. V písemných pramenech se jako hradisko Rokyten objevuje roku 1052 v nadační listině kapituly staroboleslavské, roku 1086 v zakládací listině kláštera v Opatovicích nad Labem a roku 1146 v darovací listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Hradisko bylo dobyto a zpustošeno v bojích mezi českými a moravskými Přemyslovci. Došlo k tomu roku 1146 při tažení…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: www.mkrumlov.cz), 27.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Rokytná

Místa v okolí

 kostel sv. Leopolda
 vodopád u Rokytné
 Polánka
 kaple Panny Marie
 Knížecí dům
 Řeznovice
 Budkovice
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hrubšice
 Alexovice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Templštejn
 synagoga
 Nová brána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Stříbský mlýn
 Ledvice (Vémyslice)
 Oslavany
 Na Oklikách
 důl Kukla
 Ivančický viadukt
 boží muka
 Senorady
 Bohutice
 Tulešice
 Dukovany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Levnov
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Martina
 Olbramovice
 Kraví Hora
 synagoga
 Džbánice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Dolní Kounice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Rešice
 Našiměřice
 Prštice
 Loděnice
 Rabštejn
 Prštice
 Bučín
 sýpka
 Tetčice
 Kupařovice
 Pustý zámek
 Horní Kounice
 křížová cesta
 Skalice
 Vysoké Popovice
 Miroslav
 pivovar
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 kostel sv. Markéty
 Lipňany
 kostel sv. Vavřince
 Babylon
 Střelice
 Branišovice
 Omice
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Višňové
 kostel Všech svatých
 dolní hrádek
 Cvrčovice
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Horní Dunajovice
 boží muka
 Želetice
 Želetice
 Pohořelice
 Troubsko
 Zňátky
 Vlasatice
 Bosonohy
 dub Troják
Základní informace místa
ID místa: 9465
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama