Romantická stavba otevřené besídky je z r. 1830. Původně měla vsazená novogotická okna, dveře, uvnitř podlahu z dubových parket a barokní polstrované židle. Ke glorietu vede 7 kamenných schodů. Je nově opraven.
Hlavní obrázek místa
Gloriet
© 05/2003 Martin KLIMÁNEK
Romantická stavba kruhového půdorysu která byla postavena v roce 1830 na umělé polokulaté podezdívce. Stavba ve své původní podobě měla vsazena dubová novogotická okna a dveře, uvnitř byla podlaha z dubových parket, které se sbíhaly do středu. Střecha byla pokryta šindeli a strop spolu se stěnami měl jednoduchou štuku. Vnitřním vybavením byl kulatý stůl se šesti polstrovanými barokními židlemi. Do současnosti se ale nic z toho nedochovalo. Ke Glorietu vede sedm kamenných schodů. V současnosti (červen 2003) je nově opraven a rekonstruován.
13.11. 2003
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Lamberk
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Čertův most
 Zňátky
 Babylon
 kostel sv. Martina
 pivovar
 barokní most
 Kralice nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Kralice nad Oslavou
 hrobka Haugwitzů
 Kraví Hora
 Čalonice
 Kokštejn
 kostel sv. Jiljí
 Levnov
 dolní hrádek
 Senorady
 Horní Lhotice
 akciový pivovar
 Šénvald
 Rabštejn
 Dalešice
 Jinošov
 Ocmanice
 Jinošov
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 smírčí kříž
 Vysoké Popovice
 Dukovany
 Lukovany
 Lipňany
 smírčí kříž
 Valeč
 kostel sv. Václava
 Valeč
 pivovar
 Hrotovice
 Templštejn
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Mstěnice
 křížový kámen
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Pyšel
 Vaneč
 Rešice
 kostel sv. Mikuláše
 Krhov
 Hrubšice
 Zbraslav
 Oslavany
 Rudka
 kostel sv. Martina
 důl Kukla
 Příbram
 Rudka
 pivovar
 Řeznovice
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Dub
 Dobřínsko
 Tasov
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Litovany
 Devět křížů
 Tavíkovice
 Horní Kounice
 kaple sv. Anny
 Rokytná
 Lesní Hluboké
 Hostákov
 Lykodery
 kostel sv. Leopolda
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 boží muka
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 vodopád u Rokytné
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Alexovice
 Budkovice
 Budišov
 kaple Panny Marie
 mlýn ve Žlebě
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Budkovické hradiště
 Biskupice
 Nárameč
 Biskupice
 Kubův most
 Pulkov
Základní informace místa
ID místa: 1749
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama