Zřícenina hradu založeného v 1. polovině 14. stol. V 15. století sídlo loupeživých rytířů. V roce 1446 zbořen z rozhodnutí moravských stavů.
Hlavní obrázek místa
Napojení vých./vlevo/ a záp./vpravo/ hradby na věž
© Dušan Dohňanský 11/2020
Na Dalešické přehradě si půjčte loďku a pádlujte a pádlujte asi 2,5 km od kempu až po levé straně spatříte mezi stromy torzo jedné zdi. Pokud poplujete dále, narazíte na ostrov na jehož samém vrcholu je hrad Kozlov. Bude-li málo vody, ostrov se jeví jakožto poloostov.
28.5. 2002
turistické

Nejlépe v letním období.

28.5. 2002

Další texty turistické
historie

Hrad Holoubek (německy Taubenstein) byl vybudován na ostrohu nad řekou Jihlavou u Plešic v první polovině 14. století pány ze Staříče; poprvé se připomíná v r. 1353. Kolem r. 1400, za domácích válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem, byl přepaden a dostal se do rukou strany markraběte Prokopa, ale za husitských válek byl v moci strany katolické. V obou případech podnikala hradní posádka časté loupežné výpady do dalekého okolí a této činnosti nezanechala ani po ukončení válek. Proto byl hrad na základě usnesení zemských stavů z r. 1444 jako loupežnické sídlo rozbořen a zůstaly z něho jen zbytky věže a hradebních zdí.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 12.10. 2008

Půdorys místa

Půdorys zříceniny
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

20.7.2005 00:00
No můj kamarád a jeho banda z tábora tenhle hrádek pěkně zdemolovali. ˇudajně odstaranili jeden kámen a následně se sesul blok zdi o velikosti tak 1 x 1,5 metru. Bastardi jedni barbarští!!! Kdyby to tak viděl Durdík tak ho picne!
17.2.2003 00:00
Abych pravdu rekl diky za radu jak se tam dostat. Kdyz jsme loni v letě dělal trasu okolo Lamberka, Templštejna a Sedlece, chtěl jsme naštivit i Holoubek. Bohužel popis pěši trasy od Plešic se moc nepodařil. TAky už se stmivalo a rodinka protestovala (nejvic se tam libilo pejskovi, ale na nej nikdo nechtel dat). Takze priste. Ta prehrada bude asi nejlepsi.-:)
9.12.2001 00:00
asi to bude tim, ze uz ve !¤. stoleti uzivali jeho majitele pridomek "z Holoubkova". A to co je na fotkach je sice zbytek zdi, ale taky podstatna cast bergfritu, okrouhle veze. Lodicku si pujcovat nemusite, da se tam dojit i po sousi :-))
5.11.2001 00:00
Netusim, proc se mistnimu hradku rika "Holoubek". zadni holoubci tady nejsou. Ale v okoli je mozno spatrit ojedinele se vyskytujici par orlu skalnich.
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Plešice
 Kozlov
 kostel sv. Jiljí
 Valeč
 Valeč
 Kokštejn
 Okárec
 akciový pivovar
 Čalonice
 Dalešice
 pivovar
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kříž
 Čertův most
 Ocmanice
 Zňátky
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Krhov
 Vlčí kopec
 Hostákov
 Lhota u Lipníka
 Gloriet
 Lykodery
 Babylon
 Lamberk
 stará radnice
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Pyšel
 Nový hrad
 pivovar
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Vaneč
 Kralice nad Oslavou
 Rabštejn
 Ratibořice
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nárameč
 Lipňany
 Budišov
 vodní nádrž Mohelno
 Šénvald
 Dub
 Mohelno
 Jinošov
 Jinošov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Litovany
 Výčapy
 boží muka
 Hrádek
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Tasov
 židovský hřbitov
 dolní hrádek
 Kraví Hora
 Horní Lhotice
 Třebíč
 boží muka
 Stařík
 Levnov
 Dukovany
 boží muka
 Senorady
 Dolní Heřmanice
 Biskupice
 Přeckov
 Biskupice
 Pulkov
 Rešice
 Lesůňky
 Vlčatín
 Templštejn
 Bohušice
 dvůr Alinkov
 Tulešice
 Velký javor
 Dubno
Základní informace místa
ID místa: 151
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama