Farní kostel je prvně doložen r. 1320. V 70.-80. letech 16. stol. byl rozšířen a v letech 1770–1796 barokně přestavěn do současné podoby. Stavební práce prováděl zednický mistr Jan Polák z Letkovic a později se na nich podílel Bartoloměj, Jiří a Jakub Polákovi. V r. 1900 upravena střecha věže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Město Oslavany leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov na řece Oslavě, asi 25 km jihozápadně od Brna. K nejvýznamnějším památkám Oslavan patří kostel sv. Mikuláše stojící na návrší nad centrem v Kostelní ulici. K dalším patří zámek s klášterem, v němž se nachází restaurace, zámecký pivovar, hasičské muzeum, muzeum zbraní a muzeum hornictví a energetiky. Městem prochází zeleně značená turistická stezka. Z ulice Hlavní vychází modrá a žlutá turistická stezka a Naučná stezka Permokarbonem boskovické brázdy. Západně od města se rozkládá Přírodní park Oslava. K zajímavým místům v okolí patří například velmi hezká zřícenina kláštera Rosa coeli a hradu se zámkem v Dolních Kounicích nebo zřícenina hradu Templštejn.
Luděk Vláčil, 12.8. 2016
historie

Poprvé jsou Oslavany zmiňovány v roce 1104. V roce 1225 zde moravská markraběnka Heilwida založila cisterciácký klášter "Vallis s. Mariae" (Údolí Mariino), první ženský klášter na Moravě. První známá písemná zmínka o farním kostele v Oslavanech pochází z roku 1320. Jednalo se pravděpodobně o strohou stavbu s rozměry přibližně 18 x 7 metrů. Zřejmě v 70.-80. letech 16. století byla k severní zdi kostela přistavěna renesanční kaple svatého Jana Křtitele. Okolo kostela býval hřbitov, na němž v roce 1679, v čase moru, dal tehdejší majitel panství hrabě František Max Mollart vybudovat kapli svatého Rocha a Šebestiána. O rok později nechal jeho potomek, Petr Arnošt Mollart, kostel rozšířit. Při rozšíření byla postavena věž a chrám se přístavbou spojil s kaplí svatého Rocha a Šebestiána. V roce 1764 se oslavanským farářem stal místní občan Jakub Friedrich, jehož životním cílem bylo vybudování nového kostela.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.farnostoslavany.cz/farnosti/oslavany/, http://www.oslavany-mesto.cz a další, 12.8. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Oslavany

Místa v okolí

 Oslavany
 důl Kukla
 boží muka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hrubšice
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Řeznovice
 kostel sv. Václava
 Alexovice
 Lukovany
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Na Oklikách
 Polánka
 Budkovice
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Senorady
 kostel sv. Leopolda
 Levnov
 křížová cesta
 Templštejn
 vodopád u Rokytné
 Vysoké Popovice
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Bučín
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Kraví Hora
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Knížecí dům
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 Tetčice
 boží muka
 Příbram
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Zbraslav
 Prštice
 Omice
 Prštice
 Střelice
 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 Dukovany
 dolní hrádek
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Říčany
 Horní Lhotice
 Rybníky
 Rudka
 Dolní Kounice
 Rudka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Lamberk
 Gloriet
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Domašov
 Rabštejn
 kostel sv. Vavřince
 Babylon
 Troubsko
 Kralice nad Oslavou
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 dvůr Alinkov
 kostel Všech svatých
 Zňátky
 Bosonohy
 Rešice
 Bohutice
 Kupařovice
 Šénvald
 Jinošov
 pivovar
 dub Troják
 barokní most
 Lipňany
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Jinošov
 Olbramovice
 hrobka Haugwitzů
 Loděnice
 Džbánice
 Horní Kounice
 Bílá boží muka
 hraniční kameny
 Veveří
 Pustý zámek
 Brněnská přehrada
 kostel sv. Klimenta
 ZOO Brno
 Jasenice
 Cvrčovice
Základní informace místa
ID místa: 12900
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama