Farní kostel je prvně doložen r. 1320. V 70.-80. letech 16. stol. byl rozšířen a v letech 1770–1796 barokně přestavěn do současné podoby. Stavební práce prováděl zednický mistr Jan Polák z Letkovic a později se na nich podílel Bartoloměj, Jiří a Jakub Polákovi. V r. 1900 upravena střecha věže.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Město Oslavany leží v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov na řece Oslavě, asi 25 km jihozápadně od Brna. K nejvýznamnějším památkám Oslavan patří kostel sv. Mikuláše stojící na návrší nad centrem v Kostelní ulici. K dalším patří zámek s klášterem, v němž se nachází restaurace, zámecký pivovar, hasičské muzeum, muzeum zbraní a muzeum hornictví a energetiky. Městem prochází zeleně značená turistická stezka. Z ulice Hlavní vychází modrá a žlutá turistická stezka a Naučná stezka Permokarbonem boskovické brázdy. Západně od města se rozkládá Přírodní park Oslava. K zajímavým místům v okolí patří například velmi hezká zřícenina kláštera Rosa coeli a hradu se zámkem v Dolních Kounicích nebo zřícenina hradu Templštejn.
Luděk Vláčil, 12.8. 2016
historie

Poprvé jsou Oslavany zmiňovány v roce 1104. V roce 1225 zde moravská markraběnka Heilwida založila cisterciácký klášter "Vallis s. Mariae" (Údolí Mariino), první ženský klášter na Moravě. První známá písemná zmínka o farním kostele v Oslavanech pochází z roku 1320. Jednalo se pravděpodobně o strohou stavbu s rozměry přibližně 18 x 7 metrů. Zřejmě v 70.-80. letech 16. století byla k severní zdi kostela přistavěna renesanční kaple svatého Jana Křtitele. Okolo kostela býval hřbitov, na němž v roce 1679, v čase moru, dal tehdejší majitel panství hrabě František Max Mollart vybudovat kapli svatého Rocha a Šebestiána. O rok později nechal jeho potomek, Petr Arnošt Mollart, kostel rozšířit. Při rozšíření byla postavena věž a chrám se přístavbou spojil s kaplí svatého Rocha a Šebestiána. V roce 1764 se oslavanským farářem stal místní občan Jakub Friedrich, jehož životním cílem bylo vybudování nového kostela.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.farnostoslavany.cz/farnosti/oslavany/, http://www.oslavany-mesto.cz a další, 12.8. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Oslavany

Místa v okolí

 Oslavany
 důl Kukla
 boží muka
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Hrubšice
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 Řeznovice
 kostel sv. Václava
 Alexovice
 Lukovany
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Na Oklikách
 Polánka
 Budkovice
 Stříbský mlýn
 Rokytná
 Senorady
 kostel sv. Leopolda
 Levnov
 křížová cesta
 Templštejn
 vodopád u Rokytné
 Vysoké Popovice
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Bučín
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Kraví Hora
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Knížecí dům
 městské opevnění
 kaple sv. Floriána
 Moravský Krumlov
 Tetčice
 boží muka
 Příbram
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Zbraslav
 Prštice
 Omice
 Prštice
 Střelice
 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 Dukovany
 dolní hrádek
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Říčany
 Horní Lhotice
 Rybníky
 Rudka
 Dolní Kounice
 Rudka
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Lamberk
 Gloriet
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Domašov
 Rabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Babylon
 Troubsko
 Kralice nad Oslavou
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 dvůr Alinkov
 kostel Všech svatých
 Zňátky
 Bosonohy
 Rešice
 Bohutice
 Kupařovice
 Šénvald
 Jinošov
 pivovar
 dub Troják
 barokní most
 Lipňany
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 Jinošov
 Olbramovice
 hrobka Haugwitzů
 Loděnice
 Džbánice
 Horní Kounice
 Bílá boží muka
 Medlov
 hraniční kameny
 Veveří
 Pustý zámek
 Brněnská přehrada
 kostel sv. Klimenta
 ZOO Brno
 Jasenice
 Cvrčovice
Základní informace místa
ID místa: 12900
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama