Zbytky hradu založeného r. 1360. Vlastníkem byl Ješek z Náchoda, prodán byl Šelmberkům. Vstup byl chráněn stavbou neznámé podoby s hláskou. Dochovány jsou obvodové hradby, příkop, prohlubeň po studni, 5 m torzo hlásky. R. 1494 byl uveden jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Střep bergfritu od západu
© Jaroslav Řezáč 2004
Jihovýchodně od vsi Kuroslepy, obklopeny lesem, zachovaly se zbytky hradu Kraví Hory – půlkruhová zeď válcové věže a hradní příkop. Hrad byl vybudován na levém břehu řeky Oslavy, vysoko nad jejím tokem, nedaleko přítoku říčky Chvojnice a ketkovického hradu. Nejlepší přístup k hradu, z něhož je krásný rozhled zvláště k jihovýchodu, je od Kuroslep. Tím směrem byl také hrad chráněn dosud zachovaným hradebním příkopem. S Kraví Horou byly spojovány některé pověsti, jež zaznamenal kronikář Václav Hájek z Libočan; uvádějí, že po rozpadu Velkomoravské říše se zde Moravané skrývali před Uhry, mezi nimi i někteří válečníci, kteří se psali po Kraví Hoře. První historická zpráva o blízké vsi Kuroslepy pochází z r. 1349, kdy ji vlastnil Ješek z Náchoda spolu s nedalekým Březníkem. Hrad Kraví Hora se uvádí poprvé v listině z r. 1367; název Kraví Hora použil jako svého přídomku zmíněný Ješek z Náchoda. Jeho syn, rovněž Ješek, prodal Kraví Horu a majetek v Kuroslepech rodu Šelmberků, avšak vladykové z Náchoda používali starého přídomku ještě po jistou dobu. Za neklidných politických poměrů počátkem 15. století, způsobených rozbroji mezi markrabaty Joštem a Prokopem, smutně proslula vojenská posádka z Kraví Hory, která plenila okolí, zvláště zboží třebíčského benediktinského kláštera. Po Šelmbercích vlastnil hrad a majetek v Březníku jejich příbuzný Jan Komorovský z Komorovic, o němž existuje poslední zmínka v r. 1459. Po jeho smrti dostal zboží od krále Jiřího Poděbradského Matěj z Náchoda a z Březníku; část statku však získali vladykové z Kralic, což se stalo příčinou sváru, z něhož po smrti Matějově vyšli vítězně v r. 1492 Kraličtí. V listině krále Vladislava II. z r. 1494, potvrzující vlastnictví Kraví Hory a Kuroslep Bludovi z Kralic, je už zmínka o tom, že hrad Kraví Hora je pustý; byl prý dobyt jeho…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Půdorys místa

Terénní nákres zbytků hradu
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Kuroslepy

Místa v okolí

 Levnov
 Senorady
 Vlčí kopec
 Nový hrad
 Gloriet
 Lamberk
 Lukovany
 Templštejn
 kostel sv. Václava
 Babylon
 Vysoké Popovice
 Čertův most
 Dukovany
 kostel sv. Martina
 dolní hrádek
 Kralice nad Oslavou
 Rabštejn
 křížový kámen
 boží muka
 Horní Lhotice
 kostel sv. Mikuláše
 Hrubšice
 kaple sv. Donáta
 Oslavany
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 důl Kukla
 Řeznovice
 kostel sv. Martina
 pivovar
 stará radnice
 barokní most
 Polánka
 fara
 hrobka Haugwitzů
 Čalonice
 Lipňany
 kostel sv. Prokopa
 Šénvald
 Rokytná
 Jinošov
 Dobřínsko
 Kokštejn
 kostel sv. Leopolda
 Jinošov
 Příbram
 Zbraslav
 akciový pivovar
 Rešice
 Dalešice
 boží muka
 Tulešice
 židovský hřbitov
 Alexovice
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Ivančice
 synagoga
 smírčí kříž
 dům pánů z Lipé
 Budkovice
 Moravský Krumlov
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Knížecí dům
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 dvůr Alinkov
 Nová brána
 smírčí kříž
 Rudka
 kaple sv. Floriána
 Rudka
 Budkovické hradiště
 křížová cesta
 pivovar
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Ocmanice
 pivovar
 Hrotovice
 Mstěnice
 kostel sv. Vavřince
 Na Oklikách
 Rybníky
 zaniklá ves Mstěnice
 socha sv. Vendelína
 Mstěnice
 Stříbský mlýn
 Bučín
 Holoubek
 kostel sv. Markéty
 Horní Kounice
 kostel sv. Klimenta
 Plešice
 Kozlov
 Ledvice (Vémyslice)
 Jasenice
 socha sv. Floriána
 Říčany
 Valeč
 Valeč
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Říčany u Brna
 Ivančický viadukt
 Tavíkovice
 Devět křížů
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Ostrovačice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Pustý zámek
 Litovany
 Vaneč
 Kubův most
 Pyšel
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 188
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama