První písemná zpráva o kostelu pochází již z roku 1265. V r. 1350 připomínán jako farní. V roce 1692 přistavěna věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Věž má podsebití. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny ve Stříbrných Horách
© Pavel Vítek 09/2018
Stříbrné Hory najdeme 10 km východně od Havlíčkova Brodu a 21 km západně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice I/19 spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Okolo obce vede železniční trať č. 250, která spojuje Kolín přes Havlíčkův Brod s Brnem. Kostel sv. Kateřiny najdeme 900 m jihovýchodně od obce, je obklopen hřbitovem.
Pavel Vítek, 10.10. 2018
popis

Kostel sv. Kateřiny je jednolodní s presbytářem se zkosenými rohy a v ose navazující pravoúhlou sakristií. V průčelí je předsazena hranolová věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Obě prostory mají plochý strop, jen sakristie, která je na východním konci kostela, je sklenuta plackou. Věž má podsebití a je kryta plechovou stanovou střechou a cibulí. Loď i sakristie jsou kryty plechem. Již v roce 1843 došlo ke krádeži dvou kostelních zvonů. Roku 1969 uhodil do kostela blesk a ten vyhořel. Po následných opravách byl v roce 1972 opět otevřen a uveden do provozu. V současné době po neustávajícím vykrádání bohužel neobsahuje již žádné cenné a ani historicky zajímavé předměty či zařízení. Kostel sv. Kateřiny je památkově chráněn od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

historie

O samotě stojící gotický kostel v blízkosti štoly vedoucí pod kopcem je pozůstatkem zaniklé středověké hornické osady. Připomínán je v roce 1350 jako farní. První písemná zpráva však pochází již z roku 1265. Z listiny však vyplývá, že kostel tu byl vystavěn již mnoho let předtím. Jeho založení lze přisoudit s největší pravděpodobností německým horníkům, kteří v jeho okolí těžili stříbrnou rudu. Při tažení husitů na Přibyslav roku 1424 byl kostelík vypálen a došlo pravděpodobně i k celkovému zániku okolního sídliště, které však již bylo téměř vylidněno. Větší zápis pochází až z roku 1692, kdy byla vystavěna nová věž. Úpravami prošel v polovině 17. století. Na přelomu 18. a 19. století byla zamítnuta žádost o zřízení kaplanství ve Stříbrných Horách a taktéž i žádost o přifaření k městu Přibyslavi. V 1. polovině 19. století se z důvodu velké zchátralosti uvažovalo o zrušení a zbourání…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Stříbrné Hory

Místa v okolí

 kamenný most
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslav
 Hadrburg
 Česká Bělá
 Železné Horky
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Most sv. Lutriána
 Ronovec
 Smilov
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Hnátův kámen
 městské opevnění
 rychta (dům čp. 73)
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostnice
 kostnice
 Skřivánek
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 evangelický kostel
 děkanství
 Polná
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Rosička
 Soběnov
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Čertův stolek
 Sokolov
 Tržní panák
 Štoky
 kaple
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Najdek
 Kvasetice
 Chotěboř
 Nový Studenec
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Úsobí
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 fara
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Bohdalov
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Přibyslav
Kostelní 267
582 22 Přibyslav
Tel: 736 513 352
http://www.farnostpribyslav.cz
fara.pribyslav@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama