První písemná zpráva o kostelu pochází již z roku 1265. V r. 1350 připomínán jako farní. V roce 1692 přistavěna věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Věž má podsebití. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny ve Stříbrných Horách
© Pavel Vítek 09/2018
Stříbrné Hory najdeme 10 km východně od Havlíčkova Brodu a 21 km západně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice I/19 spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Okolo obce vede železniční trať č. 250, která spojuje Kolín přes Havlíčkův Brod s Brnem. Kostel sv. Kateřiny najdeme 900 m jihovýchodně od obce, je obklopen hřbitovem.
Pavel Vítek, 10.10. 2018
popis

Kostel sv. Kateřiny je jednolodní s presbytářem se zkosenými rohy a v ose navazující pravoúhlou sakristií. V průčelí je předsazena hranolová věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Obě prostory mají plochý strop, jen sakristie, která je na východním konci kostela, je sklenuta plackou. Věž má podsebití a je kryta plechovou stanovou střechou a cibulí. Loď i sakristie jsou kryty plechem. Již v roce 1843 došlo ke krádeži dvou kostelních zvonů. Roku 1969 uhodil do kostela blesk a ten vyhořel. Po následných opravách byl v roce 1972 opět otevřen a uveden do provozu. V současné době po neustávajícím vykrádání bohužel neobsahuje již žádné cenné a ani historicky zajímavé předměty či zařízení. Kostel sv. Kateřiny je památkově chráněn od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

historie

O samotě stojící gotický kostel v blízkosti štoly vedoucí pod kopcem je pozůstatkem zaniklé středověké hornické osady. Připomínán je v roce 1350 jako farní. První písemná zpráva však pochází již z roku 1265. Z listiny však vyplývá, že kostel tu byl vystavěn již mnoho let předtím. Jeho založení lze přisoudit s největší pravděpodobností německým horníkům, kteří v jeho okolí těžili stříbrnou rudu. Při tažení husitů na Přibyslav roku 1424 byl kostelík vypálen a došlo pravděpodobně i k celkovému zániku okolního sídliště, které však již bylo téměř vylidněno. Větší zápis pochází až z roku 1692, kdy byla vystavěna nová věž. Úpravami prošel v polovině 17. století. Na přelomu 18. a 19. století byla zamítnuta žádost o zřízení kaplanství ve Stříbrných Horách a taktéž i žádost o přifaření k městu Přibyslavi. V 1. polovině 19. století se z důvodu velké zchátralosti uvažovalo o zrušení a zbourání…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Stříbrné Hory

Místa v okolí

 kamenný most
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Hadrburg
 Česká Bělá
 Železné Horky
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Most sv. Lutriána
 Ronovec
 Smilov
 morový sloup
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 rychta (dům čp. 73)
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostnice
 kostnice
 Skřivánek
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 evangelický kostel
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Rosička
 synagoga
 Soběnov
 boží muka
 Sokolov
 Čertův stolek
 Tržní panák
 Štoky
 kaple
 mariánský sloup
 Kvasetice
 Najdek
 Chotěboř
 Nový Studenec
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Úsobí
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 fara
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Bohdalov
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Přibyslav
Kostelní 267
582 22 Přibyslav
Tel: 736 513 352
http://www.farnostpribyslav.cz
fara.pribyslav@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama