První písemná zpráva o kostelu pochází již z roku 1265. V r. 1350 připomínán jako farní. V roce 1692 přistavěna věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Věž má podsebití. Kostel památkově chráněn od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny ve Stříbrných Horách
© Pavel Vítek 09/2018
Stříbrné Hory najdeme 10 km východně od Havlíčkova Brodu a 21 km západně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice I/19 spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Okolo obce vede železniční trať č. 250, která spojuje Kolín přes Havlíčkův Brod s Brnem. Kostel sv. Kateřiny najdeme 900 m jihovýchodně od obce, je obklopen hřbitovem.
Pavel Vítek, 10.10. 2018
popis

Kostel sv. Kateřiny je jednolodní s presbytářem se zkosenými rohy a v ose navazující pravoúhlou sakristií. V průčelí je předsazena hranolová věž. Jednolodní stavba s kněžištěm o něco užším než kostelní loď. Obě prostory mají plochý strop, jen sakristie, která je na východním konci kostela, je sklenuta plackou. Věž má podsebití a je kryta plechovou stanovou střechou a cibulí. Loď i sakristie jsou kryty plechem. Již v roce 1843 došlo ke krádeži dvou kostelních zvonů. Roku 1969 uhodil do kostela blesk a ten vyhořel. Po následných opravách byl v roce 1972 opět otevřen a uveden do provozu. V současné době po neustávajícím vykrádání bohužel neobsahuje již žádné cenné a ani historicky zajímavé předměty či zařízení. Kostel sv. Kateřiny je památkově chráněn od roku 1963.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

historie

O samotě stojící gotický kostel v blízkosti štoly vedoucí pod kopcem je pozůstatkem zaniklé středověké hornické osady. Připomínán je v roce 1350 jako farní. První písemná zpráva však pochází již z roku 1265. Z listiny však vyplývá, že kostel tu byl vystavěn již mnoho let předtím. Jeho založení lze přisoudit s největší pravděpodobností německým horníkům, kteří v jeho okolí těžili stříbrnou rudu. Při tažení husitů na Přibyslav roku 1424 byl kostelík vypálen a došlo pravděpodobně i k celkovému zániku okolního sídliště, které však již bylo téměř vylidněno. Větší zápis pochází až z roku 1692, kdy byla vystavěna nová věž. Úpravami prošel v polovině 17. století. Na přelomu 18. a 19. století byla zamítnuta žádost o zřízení kaplanství ve Stříbrných Horách a taktéž i žádost o přifaření k městu Přibyslavi. V 1. polovině 19. století se z důvodu velké zchátralosti uvažovalo o zrušení a zbourání…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Stříbrné Hory

Místa v okolí

 kamenný most
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Hadrburg
 Česká Bělá
 Železné Horky
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Most sv. Lutriána
 Ronovec
 Smilov
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 městské opevnění
 rychta (dům čp. 73)
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostnice
 kostnice
 Skřivánek
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 evangelický kostel
 děkanství
 Polná
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Rosička
 synagoga
 boží muka
 Sokolov
 Tržní panák
 Štoky
 mariánský sloup
 Najdek
 Kvasetice
 Chotěboř
 Nový Studenec
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Úsobí
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 fara
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 poštovní stanice
 Bohdalov
 boží muka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Přibyslav
Kostelní 267
582 22 Přibyslav
Tel: 736 513 352
http://www.farnostpribyslav.cz
fara.pribyslav@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 14018
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama