Zříceniny tvrze Kralických z Kralic z pol. 14. st.. Ve 40. letech 16. st. byla přebudována na renesanční zámeček. R. 1572 jej koupil Jan st. ze Žerotína. V l. 1578-1620 se stal útočištěm slavné tiskárny a knihařské dílny. Za třicetileté války zanikl.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 12/2014
Název Kralice, původně Králice, napovídá, že zde zprvu sídlili „králíci“, královi lidé. Patrně výsluhou je dostal vladycký rod; mající ve znaku dvě zkřížené sekery, jehož členové se psali podle názvu místa Kraličtí z Kralic; na Kralicích jsou doloženi od počátku 14. století. První zmínka o kralické tvrzi pochází z r. 1379. Posledními mužskými příslušníky rodu byli Hron Blud († 1513), Jindřich († 1576) a Jan Fridrich († před r. 1609), muži zvučných jmen ve veřejných záležitostech Moravy. Z nich Jindřich přestavěl kralickou tvrz asi v první polovině 40. let 16. století na menší renesanční zámek, který byl zničen za třicetileté války. V r. 1572 prodal kolébku rodu Kralice se zámkem, dále Lhotice, Jakubov, část Kuroslep a pustou Kraví Horu za 14 000 kop grošů podporovateli moravské větve jednoty bratrské Janu staršímu ze Žerotína, majiteli sousedního náměšťského panství; jeho součástí Kralice již v dalších stoletích zůstaly. Od r. 1956 probíhá v Kralicích archeologický výzkum, který odkryl jihovýchodně od původně románského kostela sv. Martina (z počátku 13. století) zbytky gotické tvrz a renesančního zámku. Zachovaly se části zdí, hluboký, dlouhý vyzděný sklep a studna; dosud patrný je též příkop na severní straně. Kromě toho byly objeveny i další pozůstatky z tvrze, jako kachle, a zvláště unikátní typografický materiál bratrské tiskárny, která byla do Kralic přenesena z Ivančic s pracovala zde v 1. 1578 – 1622. Na zámku působil i kolektiv učených bratrských překladatelů, byla tu umístěna rozsáhlá odborná bratrská knihovna a působila zde bratrská škola i knihařská dílna. Tiskárna a překlady zajistily kralickému zámku trvalý význam. Kromě jiných bratrských tisků byl v Kralicích v 1. 1579 – 1594 vytištěn český překlad bible, známý jako Bible kralická, který představovala vynikající jazykovědné dílo své doby. V r. 1622 byla tiskárna převezena pro…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.4. 2004

Půdorys místa

půdorys tvrze
© M. Plaček podle V. Fialové (in Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Kralice nad Oslavou

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 Jinošov
 hrobka Haugwitzů
 Zňátky
 Jinošov
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Vlčí kopec
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Klimenta
 Ocmanice
 Jasenice
 Kraví Hora
 Levnov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Senorady
 Babylon
 kostel sv. Jiljí
 křížový kámen
 boží muka
 Zbraslav
 Kokštejn
 Rudka
 kaple sv. Donáta
 Devět křížů
 Příbram
 Čalonice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Vaneč
 Pyšel
 Holoubek
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov
 Plešice
 Domašov
 akciový pivovar
 kostel sv. Martina
 Rabštejn
 Dalešice
 mlýn ve Žlebě
 Tasov
 kostel sv. Mikuláše
 Templštejn
 Oslavany
 Dub
 Říčany
 důl Kukla
 Dukovany
 Valeč
 Valeč
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 Kubův most
 smírčí kříž
 boží muka
 křížová cesta
 Říčany u Brna
 Hrubšice
 Lipňany
 Osová
 smírčí kříž
 pivovar
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 Ostrovačice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Mstěnice
 Budišov
 Polánka
 boží muka
 židovský hřbitov
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Václava
 Mstěnice
 socha sv. Šebestiána
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 Dolní Heřmanice
 mariánský sloup
 Rokytná
 Nová brána
 městské opevnění
 Alexovice
 Deblín
 kostel sv. Leopolda
 Krhov
 Budkovice
 Lažánky
 Čertova hráz
 Na Oklikách
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Vohančice
Základní informace místa
ID místa: 1142
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama