Zříceniny tvrze Kralických z Kralic z pol. 14. st.. Ve 40. letech 16. st. byla přebudována na renesanční zámeček. R. 1572 jej koupil Jan st. ze Žerotína. V l. 1578-1620 se stal útočištěm slavné tiskárny a knihařské dílny. Za třicetileté války zanikl.
Hlavní obrázek místa
severovýchodní kout nádvoří
© Pavel Zany Komárek 18.11. 2000
Název Kralice, původně Králice, napovídá, že zde zprvu sídlili „králíci“, královi lidé. Patrně výsluhou je dostal vladycký rod; mající ve znaku dvě zkřížené sekery, jehož členové se psali podle názvu místa Kraličtí z Kralic; na Kralicích jsou doloženi od počátku 14. století. První zmínka o kralické tvrzi pochází z r. 1379. Posledními mužskými příslušníky rodu byli Hron Blud († 1513), Jindřich († 1576) a Jan Fridrich († před r. 1609), muži zvučných jmen ve veřejných záležitostech Moravy. Z nich Jindřich přestavěl kralickou tvrz asi v první polovině 40. let 16. století na menší renesanční zámek, který byl zničen za třicetileté války. V r. 1572 prodal kolébku rodu Kralice se zámkem, dále Lhotice, Jakubov, část Kuroslep a pustou Kraví Horu za 14 000 kop grošů podporovateli moravské větve jednoty bratrské Janu staršímu ze Žerotína, majiteli sousedního náměšťského panství; jeho součástí Kralice již v dalších stoletích zůstaly. Od r. 1956 probíhá v Kralicích archeologický výzkum, který odkryl jihovýchodně od původně románského kostela sv. Martina (z počátku 13. století) zbytky gotické tvrz a renesančního zámku. Zachovaly se části zdí, hluboký, dlouhý vyzděný sklep a studna; dosud patrný je též příkop na severní straně. Kromě toho byly objeveny i další pozůstatky z tvrze, jako kachle, a zvláště unikátní typografický materiál bratrské tiskárny, která byla do Kralic přenesena z Ivančic s pracovala zde v 1. 1578 – 1622. Na zámku působil i kolektiv učených bratrských překladatelů, byla tu umístěna rozsáhlá odborná bratrská knihovna a působila zde bratrská škola i knihařská dílna. Tiskárna a překlady zajistily kralickému zámku trvalý význam. Kromě jiných bratrských tisků byl v Kralicích v 1. 1579 – 1594 vytištěn český překlad bible, známý jako Bible kralická, který představovala vynikající jazykovědné dílo své doby. V r. 1622 byla tiskárna převezena pro…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 25.4. 2004

Půdorys místa

půdorys tvrze
© M. Plaček podle V. Fialové (in Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Kralice nad Oslavou

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 Šénvald
 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 Jinošov
 hrobka Haugwitzů
 Zňátky
 Jinošov
 kříž
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Vlčí kopec
 Vysoké Popovice
 kostel sv. Klimenta
 Ocmanice
 Jasenice
 Kraví Hora
 Levnov
 Lukovany
 Okárec
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Senorady
 Babylon
 kostel sv. Jiljí
 křížový kámen
 boží muka
 Zbraslav
 Kokštejn
 Rudka
 Mohelno
 kaple sv. Donáta
 Devět křížů
 Příbram
 Čalonice
 Vaneč
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 vodní nádrž Mohelno
 Pyšel
 Holoubek
 kostel sv. Vavřince
 Kozlov
 Plešice
 Domašov
 akciový pivovar
 kostel sv. Martina
 Rabštejn
 Dalešice
 mlýn ve Žlebě
 Tasov
 kostel sv. Mikuláše
 Templštejn
 Oslavany
 Dub
 Říčany
 důl Kukla
 Dukovany
 Valeč
 Valeč
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 Kubův most
 smírčí kříž
 boží muka
 křížová cesta
 Říčany u Brna
 Hrubšice
 Lipňany
 Osová
 smírčí kříž
 pivovar
 Hrotovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 boží muka
 Ostrovačice
 kostel sv. Mikuláše
 Řeznovice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 Mstěnice
 Polánka
 Budišov
 boží muka
 židovský hřbitov
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Václava
 Mstěnice
 socha sv. Šebestiána
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 Dolní Heřmanice
 mariánský sloup
 Rokytná
 Nová brána
 městské opevnění
 Alexovice
 Deblín
 kostel sv. Leopolda
 Krhov
 Budkovice
 Lažánky
 Čertova hráz
 Na Oklikách
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Vohančice
 Oslavice
Základní informace místa
ID místa: 1142
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama