Renesanční kamenný most byl postaven pravděpodobně v 16. století. Most se třemi oblouky o délce 32 m, který je chráněný jako kulturní památka ČR, na jaře r. 2012 zle poškodily ledové kry. Po stržení nestabilního zdiva byla postavena provizorní lávka pro pěší, rekonstrukce je naplánovaná na r. 2013.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 01/2007
Most přes Sázavu, který pamatuje už husitské války, se nachází v obci Ronov nad Sázavou, asi 3 km od Přibyslavi na Vysočině.
21.12. 2002
popis

Památný most ze 16. století poničily v roce 2012 ledové kry, těžký traktor i přívalové deště. Rekonstrukce byla nutná – jednak vzhledem k historické hodnotě mostu (patří mezi deset nejstarších zachovaných mostů v naší republice), jednak z důvodu účelové komunikace, vedoucí přes most. Plánovaná rekonstrukce se neustále oddalovala. Dvěma odborům se nedařilo shodnout na výšce kamenného zábradlí. Odbor rozvoje trval na šedesáti centimetrech podle historie. Stavební úřad požadoval devadesát centimetrů, aby odpovídaly dnešním normám. Nakonec rozhodl starosta obce, přiklonil se k odboru stavebnímu. Při rozebírání konstrukce asistovali archeologové i památkáři. Nejprve zmizela provizorní dřevěná lávka. Menší jeřáb, který se k ní dostal kvůli úzké cestě, ji neuzvedl. Teprve větší stroj lávku zvedl, naložil na náklaďák a odvezl. Most se měl podšalovat dřevěnou konstrukcí, zbytek prostředního oblouku rozebrat a znovu vyzdít. Když opadla velká…  číst dále

Rodochrozit podle informací kamarádů, místních obyvatel a z denního tisku, 18.2. 2014

historie

Renesanční kamenný most přes řeku Sázavu byl postaven pravděpodobně v 16. století. Patří mezi 10 nejstarších mostů v Čechách. Má tři oblouky a je dlouhý 32 m, dva pilíře mostu jsou na návodní straně zahrocené a slouží jako ledolamy. Je chráněn jako kulturní památka. Podle legendy přes něj přejížděl Jan Žižka. Most poničily ledové kry v březnu roku 2012 do té míry, že z obav před zhroucením byl most uzavřen. V dubnu most navíc poškodil traktor s přívěsem, který překročil doporučenou zátěž a most se pod ním probořil. V srpnu roku 2012 byly na mostě provedeny nejnutnější zabezpečovací práce; bylo strženo nestabilní zdivo a na most byla instalována lávka pro pěší. Po složitých diskusích o provedení opravy mostu mezi městem a památkáři byl v září roku 2012 odeslán projekt rekonstrukce na stavební úřad v Havlíčkově Brodě. Hlavními autory schváleného projektu jsou projektant Petr Havel a statik František Mach.…  číst dále

E. Horáková podle Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, Libri 2002; http://havlickobrodsky.denik.cz; iDnes.cz, 9.11. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Ronov nad Sázavou

Místa v okolí

 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Žižkova mohyla
 kostnice
 kostnice
 kutiště Poperk
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Rosička
 kamenný most
 Železné Horky
 rychta (dům čp. 73)
 Najdek
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Česká Bělá
 děkanství
 Klešter
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 Polná
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 boží muka
 Hadrburg
 Rudolec
 Smilov
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Bohdalov
 Soběnov
 kostel sv. Kateřiny
 Ronovec
 morový sloup
 městské opevnění
 Skřivánek
 kostel sv. Ondřeje
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Štáflova chalupa
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Tržní panák
 Štoky
 Rozsochatec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Zahradiště
 rozhledna Rudný
Základní informace místa
ID místa: 1329
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama