Renesanční kamenný most byl postaven pravděpodobně v 16. století. Most se třemi oblouky o délce 32 m, který je chráněný jako kulturní památka ČR, na jaře r. 2012 zle poškodily ledové kry. Po stržení nestabilního zdiva byla postavena provizorní lávka pro pěší, rekonstrukce je naplánovaná na r. 2013.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 01/2007
Most přes Sázavu, který pamatuje už husitské války, se nachází v obci Ronov nad Sázavou, asi 3 km od Přibyslavi na Vysočině.
21.12. 2002
popis

Památný most ze 16. století poničily v roce 2012 ledové kry, těžký traktor i přívalové deště. Rekonstrukce byla nutná – jednak vzhledem k historické hodnotě mostu (patří mezi deset nejstarších zachovaných mostů v naší republice), jednak z důvodu účelové komunikace, vedoucí přes most. Plánovaná rekonstrukce se neustále oddalovala. Dvěma odborům se nedařilo shodnout na výšce kamenného zábradlí. Odbor rozvoje trval na šedesáti centimetrech podle historie. Stavební úřad požadoval devadesát centimetrů, aby odpovídaly dnešním normám. Nakonec rozhodl starosta obce, přiklonil se k odboru stavebnímu. Při rozebírání konstrukce asistovali archeologové i památkáři. Nejprve zmizela provizorní dřevěná lávka. Menší jeřáb, který se k ní dostal kvůli úzké cestě, ji neuzvedl. Teprve větší stroj lávku zvedl, naložil na náklaďák a odvezl. Most se měl podšalovat dřevěnou konstrukcí, zbytek prostředního oblouku rozebrat a znovu vyzdít. Když opadla velká…  číst dále

Rodochrozit podle informací kamarádů, místních obyvatel a z denního tisku, 18.2. 2014

historie

Renesanční kamenný most přes řeku Sázavu byl postaven pravděpodobně v 16. století. Patří mezi 10 nejstarších mostů v Čechách. Má tři oblouky a je dlouhý 32 m, dva pilíře mostu jsou na návodní straně zahrocené a slouží jako ledolamy. Je chráněn jako kulturní památka. Podle legendy přes něj přejížděl Jan Žižka. Most poničily ledové kry v březnu roku 2012 do té míry, že z obav před zhroucením byl most uzavřen. V dubnu most navíc poškodil traktor s přívěsem, který překročil doporučenou zátěž a most se pod ním probořil. V srpnu roku 2012 byly na mostě provedeny nejnutnější zabezpečovací práce; bylo strženo nestabilní zdivo a na most byla instalována lávka pro pěší. Po složitých diskusích o provedení opravy mostu mezi městem a památkáři byl v září roku 2012 odeslán projekt rekonstrukce na stavební úřad v Havlíčkově Brodě. Hlavními autory schváleného projektu jsou projektant Petr Havel a statik František Mach.…  číst dále

E. Horáková podle Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, Libri 2002; http://havlickobrodsky.denik.cz; iDnes.cz, 9.11. 2012

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Ronov nad Sázavou

Místa v okolí

 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Žižkova mohyla
 kostnice
 kostnice
 kutiště Poperk
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Rosička
 kamenný most
 Železné Horky
 rychta (dům čp. 73)
 Najdek
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Česká Bělá
 děkanství
 Klešter
 Polná
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Židovské město
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 boží muka
 Hadrburg
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Smilov
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Bohdalov
 Ronovec
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 morový sloup
 Stamicův dům
 Skřivánek
 kostel sv. Ondřeje
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Tržní panák
 Štoky
 Rozsochatec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Zahradiště
 rozhledna Rudný
Základní informace místa
ID místa: 1329
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama