Ruční papírna Stará škola vyrábí od r. 1998 papír tradiční metodou, starou 2 tisíce let. Papírna nabízí možnost exkurze (vč. možnosti vyzkoušet si výrobu papíru vlastnoručně) a funguje tak i jako muzeum výroby ručního papíru. Manufakturu provozují manželé Marcela a Karel Davidovi.
Hlavní obrázek místa
ruční papírna Stará škola
© Karel David 2012
Papírna je přístupná veřejnosti a nabízí exkurze s následujícím programem: - posezení spojené s výkladem o historii a principech výroby papíru - prohlídka provozu kde se papír vyrábí tradičním manufakturním způsobem - prohlídka produkce papírů a dárkového zboží v podnikové prodejně s možností nákupu - možnost vyrobit si vlastní papír Kapacita: do 50 osob Vstupné: Prohlídka s výkladem (cca 45 min): dospělí: 35,-Kč děti (do 15 let): 25,- Kč doprovod skupiny na každých 20 osob: vstup zdarma minimální vstupné za prohlídku: 150,- Kč Výroba vlastního papíru (dle velikosti skupiny; pro větší skupiny 40 – 50 osob 2 hodiny vč. prohlídky). Vyrobený papír (2 archy A4) zůstává návštěvníkům: dospělí (vč. prohlídky): 80,- Kč děti: 50,- Kč
5.4. 2012
historie

Ruční papírna Stará škola v Želeticích vyrábí od r. 1998 papír tradiční metodou, starou 2 tisíce let. Papírna nabízí prohlídku a funguje tedy také jako muzeum výroby ručního papíru. Nabízí návštěvníkům mj. možnost vyzkoušet si výrobu papíru vlastnoručně. Manufakturu provozují manželé Davidovi. Marcela Davidová se rozhodla vyzkoušet výrobu ručního papíru doma, na mateřské dovolené. První papír vznikal za použití kuchyňského mixéru a byl lit ve vaně do okenní sítě proti mouchám. S ručním papírem měla úspěch, získala pro výrobu i manžela, Karla Davida, a po čase výrobu rozšířili a přesunuli na současné místo. V r. 2012 jejich nabídka zahrnovala na 30 druhů ručního papíru, ze kterého nabízejí i výrobky jako krabičky, obálky, foto alba atp.

5.4. 2012

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Želetice

Místa v okolí

 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Bohunice
 Tvořihráz
 Skalice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Višňové
 Mikulovice
 Němčičky
 Lechovice
 Pustý zámek
 Džbánice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Miroslav
 Únanov
 Lapikus
 kostel sv. Prokopa
 Allein
 Horní Kounice
 Ledvice (Vémyslice)
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Dyje
 dvůr Alinkov
 Tulešice
 Tasovice
 Ratíšovice
 Rybníky
 Červený most
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Tavíkovice
 židovský hřbitov
 Rešice
 kostel sv. Markéty
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Božice
 Althanský palác
 Daunův palác
 Břežany
 Radniční věž
 Vlkova věž
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Plenkovice
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Dobřínsko
 Louka
 boží muka
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Našiměřice
 Bohutice
 Kravsko
 Vrbkův kámen
 židovský hřbitov
 Jevišovice
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 Slatina
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 barokní sýpka
 Moravský Krumlov
 Slatina
 Slatina
 městské opevnění
 Jevišovice
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 Litovany
 Králův stolec
 kaple Panny Marie
 Biskupice
 Biskupice
 vodopád u Rokytné
 Emin zámek
 Polánka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Budkovice
 Papírna
 Budkovické hradiště
 sousoší Piety
Kontaktní informace
Ruční papírna Stará škola
671 34 Želetice
Tel: +420 723 365 454, 723 335 398, 515 273 029
http://www.handmadepaper.cz
handmade.paper@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10766
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama