Ruční papírna Stará škola vyrábí od r. 1998 papír tradiční metodou, starou 2 tisíce let. Papírna nabízí možnost exkurze (vč. možnosti vyzkoušet si výrobu papíru vlastnoručně) a funguje tak i jako muzeum výroby ručního papíru. Manufakturu provozují manželé Marcela a Karel Davidovi.
Hlavní obrázek místa
ruční papírna Stará škola
© Karel David 2012
Papírna je přístupná veřejnosti a nabízí exkurze s následujícím programem: - posezení spojené s výkladem o historii a principech výroby papíru - prohlídka provozu kde se papír vyrábí tradičním manufakturním způsobem - prohlídka produkce papírů a dárkového zboží v podnikové prodejně s možností nákupu - možnost vyrobit si vlastní papír Kapacita: do 50 osob Vstupné: Prohlídka s výkladem (cca 45 min): dospělí: 35,-Kč děti (do 15 let): 25,- Kč doprovod skupiny na každých 20 osob: vstup zdarma minimální vstupné za prohlídku: 150,- Kč Výroba vlastního papíru (dle velikosti skupiny; pro větší skupiny 40 – 50 osob 2 hodiny vč. prohlídky). Vyrobený papír (2 archy A4) zůstává návštěvníkům: dospělí (vč. prohlídky): 80,- Kč děti: 50,- Kč
5.4. 2012
historie

Ruční papírna Stará škola v Želeticích vyrábí od r. 1998 papír tradiční metodou, starou 2 tisíce let. Papírna nabízí prohlídku a funguje tedy také jako muzeum výroby ručního papíru. Nabízí návštěvníkům mj. možnost vyzkoušet si výrobu papíru vlastnoručně. Manufakturu provozují manželé Davidovi. Marcela Davidová se rozhodla vyzkoušet výrobu ručního papíru doma, na mateřské dovolené. První papír vznikal za použití kuchyňského mixéru a byl lit ve vaně do okenní sítě proti mouchám. S ručním papírem měla úspěch, získala pro výrobu i manžela, Karla Davida, a po čase výrobu rozšířili a přesunuli na současné místo. V r. 2012 jejich nabídka zahrnovala na 30 druhů ručního papíru, ze kterého nabízejí i výrobky jako krabičky, obálky, foto alba atp.

5.4. 2012

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Želetice

Místa v okolí

 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Bohunice
 Tvořihráz
 Skalice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Višňové
 Mikulovice
 Němčičky
 Džbánice
 Lechovice
 Pustý zámek
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Miroslav
 Únanov
 Lapikus
 kostel sv. Prokopa
 Allein
 Horní Kounice
 Ledvice (Vémyslice)
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Alinkov
 Dyje
 poklona
 poklona
 Tasovice
 poklona
 Tulešice
 kaple sv. Anny
 poklona
 Ratíšovice
 poklona
 boží muka
 Červený most
 Rybníky
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Tavíkovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Rešice
 kostel sv. Markéty
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Božice
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Daunův palác
 Břežany
 Radniční věž
 Vlkova věž
 kostel sv. Mikuláše
 Plenkovice
 boží muka
 Újezd
 kaple sv. Kateřiny
 Dobřínsko
 Znojmo
 boží muka
 Louka
 Našiměřice
 Louka
 kostel sv. Prokopa
 Bohutice
 Vrbkův kámen
 Kravsko
 židovský hřbitov
 Jevišovice
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Josefa
 Slatina
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Moravský Krumlov
 Slatina
 Slatina
 městské opevnění
 Jevišovice
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 Litovany
 Králův stolec
 kaple Panny Marie
 Biskupice
 vodopád u Rokytné
 Biskupice
 Emin zámek
 Polánka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Budkovice
 Papírna
 Budkovické hradiště
 sousoší Piety
Kontaktní informace
Ruční papírna Stará škola
671 34 Želetice
Tel: +420 723 365 454, 723 335 398, 515 273 029
http://www.handmadepaper.cz
handmade.paper@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10766
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama