V dominantní poloze nad Moravským Krumlovem stojící poutní kaple sv. Floriána z roku 1697.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 05/2011
Ke kapli se dá dojít od zámku po modré značce, která vede prudkým svahem nahoru. Výhled ale stojí za to - ve dne i v noci. Kaple se otevírá pro veřejnost několikrát ročně – v době pouti (první neděli po sv. Floriánu – 4. května), bohoslužeb a při konání koncertů.
26.12. 2006
turistické

Přístupnost kaple v roce 2016

4. květen –18.00 hod. –mše sv. (svátek sv. Floriána) 8. květen–10.30 hod. –poutní mše sv. 3. červen–20.00 - 23.00 hod. – Muzejní noc 12. červen – 15.00 hod. –Orelská pouť 3. červenec – 14.00 –17.00 hod - přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 10. červenec – 14.00 – 17.00 hod. – přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 7. srpen – 14.00 – 17.00 hod. - přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 4. září – 14.00 – 17.00 hod. – Dny evropského dědictví

Daniel Pawlik , 27.4. 2016

popis

Kaple je postavena z tesaného kamene, má tři vchody a čtyři vížky v rozích. Na novostavbě kaple bylo umístěno původně pět věží. Prostřední - pátá věž však byla odstraněna. Interiér kaple tvořily dva krásné oltáře, varhany a dva zvony. Centrální jednolodní stavba je vybudována přibližně podél severojižní osy, je obdélníkového půdorysu s nárožními rizality; v nich jsou na východní straně vloženy kaple, na západní straně točitá schodiště. Severozápadní schodiště vede na galerii, jihozápadní schodiště na hudební kruchtu. Nad rizality se zvedají hranolové vížky s polygonálními lucernami. Okna jsou uspořádána do dvou etáží; horní okna jsou slepá s maltovým okenním křížem. Nad severním a jižním průčelím je mezi věžice vložen volutový štít. V jeho jižní stěně je nika s lasturou; monumentální socha sv. Floriána byla prý do niky umístěna roku 1706. Sál má půdorys protáhlého oktogonu. Nad jeho prostřední částí je stlačená valená klenba…  číst dále

© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999, 26.12. 2006

historie

Na základě věrohodných historických pramenů byla stavba zahájena v roce 1695, k vysvěcení kaple došlo 30. června 1697. Kaple byla zasvěcena sv. Floriánovi, jehož si občané města po zhoubném požáru v roce 1690 zvolili za patrona města. Za napoleonských válek v roce 1809 se u Moravského Krumlova utábořila francouzská vojska (kolem 10 tisíc mužů), která kapli zpustošila. V roce 1829 byl uloupen zvon. Teprve v roce 1833 bylo rozhodnuto o obnovení kaple a náklady na obnovu kaple byly hrazeny z darů a sbírek a podíleli se na ní i místní řemeslníci. Dne 4. května 1834 se konalo slavnostní vysvěcení. Město darovalo kapli tzv. bouřkový zvon z tehdejší radnice. V 60. letech 20. století byla kaple a její zařízení zdevastováno, včetně varhan. Byl poškozen také Gutweinův barokní obraz sv. Floriána. Kroky k záchraně kaple podnikl farní úřad a farníci v letech 1968-1969, kdy došlo k částečné opravě…  číst dále

www.mkrumlov.cz, 26.12. 2006

Další texty historie
pověsti

Podle pověsti dal kapli postavit kníže Antonín Florián z Lichtensteina jako poděkování za svou záchranu. Prý se mu jednou při návratu z lovu za bouře splašili koně, ale jako zázrakem se zastavili na okraji srázu.

www.mkrumlov.cz, 26.12. 2006

Půdorys místa

půdorys kaple
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Polánka
 kostel sv. Markéty
 Budkovice
 Rybníky
 Řeznovice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Hrubšice
 Ledvice (Vémyslice)
 Alexovice
 Bohutice
 Templštejn
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 synagoga
 židovský hřbitov
 Miroslavské Knínice
 Ivančický viadukt
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Na Oklikách
 Olbramovice
 Tulešice
 kostel sv. Mikuláše
 Oslavany
 boží muka
 důl Kukla
 Džbánice
 dvůr Alinkov
 Našiměřice
 Dukovany
 Senorady
 synagoga
 Miroslav
 sýpka
 Loděnice
 Dolní Kounice
 Skalice
 Rešice
 Levnov
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Markéty
 Pustý zámek
 Kraví Hora
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Kupařovice
 Horní Kounice
 Branišovice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Prštice
 Rabštejn
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Prštice
 Lipňany
 Tetčice
 Višňové
 Bučín
 Medlov
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Vysoké Popovice
 Cvrčovice
 pivovar
 Babylon
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 Rosice
 Střelice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 boží muka
 Omice
 kostel Všech svatých
 Pohořelice
 Vlčí kopec
 městský dům
 Vlasatice
 Nový hrad
 Gloriet
 Lamberk
 Žerotice
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 Troubsko
 Tvořihráz
Kontaktní informace
MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
Smetanova 167
672 01 Moravský Krumlov
Tel: 515 321 064
http://www.mkrumlov.cz
morkrum.info@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4866
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama