V dominantní poloze nad Moravským Krumlovem stojící poutní kaple sv. Floriána z roku 1697.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 05/2011
Ke kapli se dá dojít od zámku po modré značce, která vede prudkým svahem nahoru. Výhled ale stojí za to - ve dne i v noci. Kaple se otevírá pro veřejnost několikrát ročně – v době pouti (první neděli po sv. Floriánu – 4. května), bohoslužeb a při konání koncertů.
26.12. 2006
turistické

Přístupnost kaple v roce 2016

4. květen –18.00 hod. –mše sv. (svátek sv. Floriána) 8. květen–10.30 hod. –poutní mše sv. 3. červen–20.00 - 23.00 hod. – Muzejní noc 12. červen – 15.00 hod. –Orelská pouť 3. červenec – 14.00 –17.00 hod - přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 10. červenec – 14.00 – 17.00 hod. – přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 7. srpen – 14.00 – 17.00 hod. - přivítání návštěvníků knězem, prohlídka kaple 4. září – 14.00 – 17.00 hod. – Dny evropského dědictví

Daniel Pawlik , 27.4. 2016

popis

Kaple je postavena z tesaného kamene, má tři vchody a čtyři vížky v rozích. Na novostavbě kaple bylo umístěno původně pět věží. Prostřední - pátá věž však byla odstraněna. Interiér kaple tvořily dva krásné oltáře, varhany a dva zvony. Centrální jednolodní stavba je vybudována přibližně podél severojižní osy, je obdélníkového půdorysu s nárožními rizality; v nich jsou na východní straně vloženy kaple, na západní straně točitá schodiště. Severozápadní schodiště vede na galerii, jihozápadní schodiště na hudební kruchtu. Nad rizality se zvedají hranolové vížky s polygonálními lucernami. Okna jsou uspořádána do dvou etáží; horní okna jsou slepá s maltovým okenním křížem. Nad severním a jižním průčelím je mezi věžice vložen volutový štít. V jeho jižní stěně je nika s lasturou; monumentální socha sv. Floriána byla prý do niky umístěna roku 1706. Sál má půdorys protáhlého oktogonu. Nad jeho prostřední částí je stlačená valená klenba…  číst dále

© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999, 26.12. 2006

historie

Na základě věrohodných historických pramenů byla stavba zahájena v roce 1695, k vysvěcení kaple došlo 30. června 1697. Kaple byla zasvěcena sv. Floriánovi, jehož si občané města po zhoubném požáru v roce 1690 zvolili za patrona města. Za napoleonských válek v roce 1809 se u Moravského Krumlova utábořila francouzská vojska (kolem 10 tisíc mužů), která kapli zpustošila. V roce 1829 byl uloupen zvon. Teprve v roce 1833 bylo rozhodnuto o obnovení kaple a náklady na obnovu kaple byly hrazeny z darů a sbírek a podíleli se na ní i místní řemeslníci. Dne 4. května 1834 se konalo slavnostní vysvěcení. Město darovalo kapli tzv. bouřkový zvon z tehdejší radnice. V 60. letech 20. století byla kaple a její zařízení zdevastováno, včetně varhan. Byl poškozen také Gutweinův barokní obraz sv. Floriána. Kroky k záchraně kaple podnikl farní úřad a farníci v letech 1968-1969, kdy došlo k částečné opravě…  číst dále

www.mkrumlov.cz, 26.12. 2006

Další texty historie
pověsti

Podle pověsti dal kapli postavit kníže Antonín Florián z Lichtensteina jako poděkování za svou záchranu. Prý se mu jednou při návratu z lovu za bouře splašili koně, ale jako zázrakem se zastavili na okraji srázu.

www.mkrumlov.cz, 26.12. 2006

Půdorys místa

půdorys kaple
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 Knížecí dům
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 vodopád u Rokytné
 boží muka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Polánka
 Budkovice
 kostel sv. Markéty
 Rybníky
 Dobřínsko
 Řeznovice
 kostel sv. Prokopa
 Hrubšice
 Ledvice (Vémyslice)
 Alexovice
 Bohutice
 Templštejn
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Nová brána
 Ivančice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ivančický viadukt
 Stříbský mlýn
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Na Oklikách
 Olbramovice
 Tulešice
 kostel sv. Mikuláše
 Oslavany
 důl Kukla
 boží muka
 Džbánice
 dvůr Alinkov
 Našiměřice
 Dukovany
 Senorady
 synagoga
 Miroslav
 sýpka
 Dolní Kounice
 Loděnice
 Rešice
 Skalice
 Levnov
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Markéty
 Pustý zámek
 kostel sv. Martina
 Kraví Hora
 Kupařovice
 Horní Kounice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 kostel sv. Václava
 Lukovany
 Prštice
 Rabštejn
 kaple sv. Donáta
 Prštice
 křížový kámen
 boží muka
 Lipňany
 Tetčice
 Višňové
 Bučín
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Vysoké Popovice
 Babylon
 Cvrčovice
 pivovar
 kostel sv. Martina
 pranýř
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 Horní Dunajovice
 Střelice
 Želetice
 Želetice
 boží muka
 Omice
 kostel Všech svatých
 Pohořelice
 Vlčí kopec
 Gloriet
 Vlasatice
 Nový hrad
 Lamberk
 Žerotice
 Šafránkův mlýn
 Čertův most
 Troubsko
 Tvořihráz
Kontaktní informace
MĚSTSKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
Smetanova 167
672 01 Moravský Krumlov
Tel: 515 321 064
http://www.mkrumlov.cz
morkrum.info@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 4866
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama