Hřbitov byl založen nejpozději v 16. stol. Nejstarší čitelný náhrobek je datován 1613. Na ploše 8189 m2 se dochovalo 406 náhrobků. Poslední pohřeb proběhl v r. 1937. Na počátku 21. století prošel rekonstrukcí a probíhá na něm průběžná údržba.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov v Moravském Krumlově, severní část, sektor B. Hrobka továrníka a velkostatkáře Jakoba von Dormizer (1821-1904).
© Pavel Vlach, 04/2014
Hřbitov leží na severozápadním okraji města, v území mezi okrajem zámeckého parku a zatáčkou silnice na Ivančice, při dnešních ulicích Znojemské a Ivančické. Volně přístupný je brankou na jižní straně hřbitova. Zaparkovat lze na nedaleké čerpací stanici.
18.10. 2010
historie

Cenný a rozsáhlý židovský hřbitov, který byl založen nejpozději v 16. století. Nejstarší čitelný náhrobek je datován 1613. Na ploše 8189 m2 se dochovalo 406 náhrobků, z nichž je 250 čitelných (110 mužských, 119 ženských a 10 dětských). Náhrobky ze 17.–18. století jsou zejména z pískovce, slepence a někdy z vápence, mladší pak z černé a světlé leštěné žuly a mramoru. Typologicky patří do skupiny aškenázských náhrobků. Zvláště cenné jsou náhrobky barokního typu ze 17. století. Pohřbívalo se zde do zániku židovské obce, posledním pohřbeným byl v prosinci roku 1937 Jindřich Glücksmann. Po válce hřbitov dlouho chátral, na počátku 21. století prošel rekonstrukcí a probíhá na něm průběžná údržba.

© Milan Caha (zdoj: KLENOVSKÝ, Jaroslav, Židovské památky Moravy a Slezska, Era, Brno 2002), 18.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Moravský Krumlov

Místa v okolí

 boží muka
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 Dobřínsko
 Rybníky
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Budkovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Řeznovice
 Hrubšice
 Templštejn
 Alexovice
 Bohutice
 Tulešice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Ivančice
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Džbánice
 Nová brána
 dvůr Alinkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Stříbský mlýn
 Ivančický viadukt
 Dukovany
 kostel sv. Mikuláše
 Olbramovice
 Na Oklikách
 Oslavany
 důl Kukla
 boží muka
 Našiměřice
 Senorady
 Rešice
 sýpka
 Skalice
 Pustý zámek
 Miroslav
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Horní Kounice
 Levnov
 Kraví Hora
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Loděnice
 Rabštejn
 kostel sv. Martina
 Dolní Kounice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Lukovany
 Lipňany
 Branišovice
 Višňové
 Kupařovice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Prštice
 Tavíkovice
 Babylon
 Prštice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Tetčice
 Bučín
 křížová cesta
 Vlčí kopec
 pivovar
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Žerotice
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Střelice
 Omice
 Bohunice
 Vlasatice
 Čertův most
 Čalonice
 Tvořihráz
 Troubsko
Základní informace místa
ID místa: 9460
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama