Polozpustlý renesanční zámek postavený koncem 16. st. pány z Vlašimi, snad přestavěn ze starší gotické tvrze, na terase nad říčkou Olešnou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na severovýchodní budovu zámku, stojící snad na starších základech tvrze
© Roman Řezáč 12/2005
Zpustlý, ovšem ne zcela opuštěný zámek, spolu s přilehlým hospodářským dvorem, leží jižně od stejnojmenné obce, na druhé straně říčky Olešné, v osadě zvané příznačně Zámek. Předem je potřeba říct, že s Rešicemi je spojen větší počet panských sídel a později dvorů a jejich umístění a počet není dosud ujasněno. To, že zámek stojí pravděpodobně na místě tvrze, dnes na první pohled může prozradit už jen jeho umístění na okraji nevýrazného výběžku nad říčku Olešnou, spíše se snad dá mluvit o delší, dnes vyzděné terase, která snad se záhybem silnice mohla tvořit původně nevýrazný výběžek, který nebyl pro stavbu tvrze nějak výhodný. Chráněna byla tedy dobře jen na straně k říčce, která mohl být vhodně rozšířena. Původní příkopy jsou dnes neznatelné, ale že tu byly je samozřejmě víc než jisté. Zámek přibližně ve tvaru písmene L je dnes neudržovaný, přiléhají k němu hospodářské budovy, které jsou ve stejném stavu. Spolu dohromady pak tvoří soubor budov ve tvaru U, otevřeného směrem k dnešní silnici. Volná strana je oplocená a uzamčená a vzniklé nádvoří v době mé návštěvy sloužilo jako výběh pro koně. Jinak se dá zámek z venku obejít, díky stavu oken i dveří se dá nahlédnout i dostat dovnitř, což ovšem díky tomu, že jde o soukromý majetek nelze doporučit. Navíc v tomhle případě pozor i na volně pobíhajícího psa, který dvůr hlídá. Jak už bylo naznačeno, není původní tvrz na místě zámku zatím s jistotou prokázaná. Dvě spojené stavby zámku jsou renesančního původu, je však možné, že ta severovýchodní stojí právě na gotických základech. Má rozměry 10 x 16m. Zámek byl však rozšiřován i přestavován a podrobný průzkum zatím není znám. Prokázané je rozšíření severovýchodní stavby na spáru směrem na jihovýchod, s portálem z poloviny 17.století.
Roman Řezáč, 11.12. 2005
historie

Rešice jsou spojené v první zmínce z roku 1358 s rodem z Jestřebí. Roku 1378 se zmiňuje tvrz. V 15.století se ves dělí na více dílů a je nejasné, zda vzniká nová tvrz, či jen několik dvorů. Od roku 1558 sídlí v Rešicích rod z Vlašimi, jim se připisují i nejvýznamnější přestavby. Od roku 1711 zámek jako trvalé sídlo ztrácí význam.

Roman Řezáč, 11.12. 2005

Půdorys místa

situační náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 dvůr Alinkov
 Horní Kounice
 Tulešice
 Lipňany
 Dukovany
 Tavíkovice
 Pustý zámek
 Rabštejn
 Džbánice
 kostel sv. Prokopa
 Mstěnice
 Dobřínsko
 Mstěnice
 Višňové
 Templštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Újezd
 Ledvice (Vémyslice)
 Litovany
 Babylon
 Rybníky
 Ratíšovice
 sýpka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Hrotovice
 Senorady
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 Skalice
 Polánka
 Moravský Krumlov
 Dalešice
 socha sv. Floriána
 městské opevnění
 akciový pivovar
 Čalonice
 kostel Všech svatých
 Horní Dunajovice
 Knížecí dům
 Kraví Hora
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 kaple sv. Floriána
 Levnov
 Rokytná
 Hrubšice
 Mikulovice
 kostel sv. Leopolda
 Vlčí kopec
 Řeznovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 vodopád u Rokytné
 Krhov
 kaple Panny Marie
 Želetice
 Gloriet
 Želetice
 Lamberk
 Nový hrad
 Hostěradice
 Němčičky
 kostel sv. Kunhuty
 Kokštejn
 Budkovice
 Žerotice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův most
 Pulkov
 Jevišovice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Valeč
 barokní sýpka
 Myslibořice
 Valeč
 Tvořihráz
 kostel sv. Jiljí
 Budkovické hradiště
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lapikus
 Oslavany
 Alexovice
 Bohutice
 důl Kukla
 Lukovany
 Miroslav
 Holoubek
 kostel sv. Václava
 Plešice
 Kozlov
 Lykodery
 kaple sv. Anny
 Vysoké Popovice
 poklona
 poklona
 křížový kámen
 boží muka
 Našiměřice
 poklona
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Plenkovice
 Kravsko
Základní informace místa
ID místa: 3633
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama