Polozpustlý renesanční zámek postavený koncem 16. st. pány z Vlašimi, snad přestavěn ze starší gotické tvrze, na terase nad říčkou Olešnou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na severovýchodní budovu zámku, stojící snad na starších základech tvrze
© Roman Řezáč 12/2005
Zpustlý, ovšem ne zcela opuštěný zámek, spolu s přilehlým hospodářským dvorem, leží jižně od stejnojmenné obce, na druhé straně říčky Olešné, v osadě zvané příznačně Zámek. Předem je potřeba říct, že s Rešicemi je spojen větší počet panských sídel a později dvorů a jejich umístění a počet není dosud ujasněno. To, že zámek stojí pravděpodobně na místě tvrze, dnes na první pohled může prozradit už jen jeho umístění na okraji nevýrazného výběžku nad říčku Olešnou, spíše se snad dá mluvit o delší, dnes vyzděné terase, která snad se záhybem silnice mohla tvořit původně nevýrazný výběžek, který nebyl pro stavbu tvrze nějak výhodný. Chráněna byla tedy dobře jen na straně k říčce, která mohl být vhodně rozšířena. Původní příkopy jsou dnes neznatelné, ale že tu byly je samozřejmě víc než jisté. Zámek přibližně ve tvaru písmene L je dnes neudržovaný, přiléhají k němu hospodářské budovy, které jsou ve stejném stavu. Spolu dohromady pak tvoří soubor budov ve tvaru U, otevřeného směrem k dnešní silnici. Volná strana je oplocená a uzamčená a vzniklé nádvoří v době mé návštěvy sloužilo jako výběh pro koně. Jinak se dá zámek z venku obejít, díky stavu oken i dveří se dá nahlédnout i dostat dovnitř, což ovšem díky tomu, že jde o soukromý majetek nelze doporučit. Navíc v tomhle případě pozor i na volně pobíhajícího psa, který dvůr hlídá. Jak už bylo naznačeno, není původní tvrz na místě zámku zatím s jistotou prokázaná. Dvě spojené stavby zámku jsou renesančního původu, je však možné, že ta severovýchodní stojí právě na gotických základech. Má rozměry 10 x 16m. Zámek byl však rozšiřován i přestavován a podrobný průzkum zatím není znám. Prokázané je rozšíření severovýchodní stavby na spáru směrem na jihovýchod, s portálem z poloviny 17.století.
Roman Řezáč, 11.12. 2005
historie

Rešice jsou spojené v první zmínce z roku 1358 s rodem z Jestřebí. Roku 1378 se zmiňuje tvrz. V 15.století se ves dělí na více dílů a je nejasné, zda vzniká nová tvrz, či jen několik dvorů. Od roku 1558 sídlí v Rešicích rod z Vlašimi, jim se připisují i nejvýznamnější přestavby. Od roku 1711 zámek jako trvalé sídlo ztrácí význam.

Roman Řezáč, 11.12. 2005

Půdorys místa

situační náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 dvůr Alinkov
 Horní Kounice
 Tulešice
 Lipňany
 Dukovany
 Tavíkovice
 Pustý zámek
 Rabštejn
 Džbánice
 kostel sv. Prokopa
 Mstěnice
 Dobřínsko
 Mstěnice
 Višňové
 Templštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Újezd
 Ledvice (Vémyslice)
 Litovany
 Babylon
 Rybníky
 Ratíšovice
 sýpka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Hrotovice
 Senorady
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 Skalice
 Polánka
 Moravský Krumlov
 Dalešice
 socha sv. Floriána
 městské opevnění
 akciový pivovar
 Čalonice
 kostel Všech svatých
 Horní Dunajovice
 Knížecí dům
 Kraví Hora
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 kaple sv. Floriána
 Levnov
 Rokytná
 Hrubšice
 Mikulovice
 kostel sv. Leopolda
 Vlčí kopec
 Řeznovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 vodopád u Rokytné
 Krhov
 kaple Panny Marie
 Želetice
 Gloriet
 Želetice
 Lamberk
 Nový hrad
 Hostěradice
 Němčičky
 kostel sv. Kunhuty
 Kokštejn
 Budkovice
 Žerotice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův most
 Pulkov
 Jevišovice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Valeč
 barokní sýpka
 Myslibořice
 Valeč
 Tvořihráz
 Budkovické hradiště
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lapikus
 Oslavany
 Alexovice
 Bohutice
 důl Kukla
 Lukovany
 Miroslav
 Holoubek
 kostel sv. Václava
 Plešice
 Kozlov
 Lykodery
 Vysoké Popovice
 křížový kámen
 boží muka
 Našiměřice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Plenkovice
 Kravsko
Základní informace místa
ID místa: 3633
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama