Polozpustlý renesanční zámek postavený koncem 16. st. pány z Vlašimi, snad přestavěn ze starší gotické tvrze, na terase nad říčkou Olešnou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na severovýchodní budovu zámku, stojící snad na starších základech tvrze
© Roman Řezáč 12/2005
Zpustlý, ovšem ne zcela opuštěný zámek, spolu s přilehlým hospodářským dvorem, leží jižně od stejnojmenné obce, na druhé straně říčky Olešné, v osadě zvané příznačně Zámek. Předem je potřeba říct, že s Rešicemi je spojen větší počet panských sídel a později dvorů a jejich umístění a počet není dosud ujasněno. To, že zámek stojí pravděpodobně na místě tvrze, dnes na první pohled může prozradit už jen jeho umístění na okraji nevýrazného výběžku nad říčku Olešnou, spíše se snad dá mluvit o delší, dnes vyzděné terase, která snad se záhybem silnice mohla tvořit původně nevýrazný výběžek, který nebyl pro stavbu tvrze nějak výhodný. Chráněna byla tedy dobře jen na straně k říčce, která mohl být vhodně rozšířena. Původní příkopy jsou dnes neznatelné, ale že tu byly je samozřejmě víc než jisté. Zámek přibližně ve tvaru písmene L je dnes neudržovaný, přiléhají k němu hospodářské budovy, které jsou ve stejném stavu. Spolu dohromady pak tvoří soubor budov ve tvaru U, otevřeného směrem k dnešní silnici. Volná strana je oplocená a uzamčená a vzniklé nádvoří v době mé návštěvy sloužilo jako výběh pro koně. Jinak se dá zámek z venku obejít, díky stavu oken i dveří se dá nahlédnout i dostat dovnitř, což ovšem díky tomu, že jde o soukromý majetek nelze doporučit. Navíc v tomhle případě pozor i na volně pobíhajícího psa, který dvůr hlídá. Jak už bylo naznačeno, není původní tvrz na místě zámku zatím s jistotou prokázaná. Dvě spojené stavby zámku jsou renesančního původu, je však možné, že ta severovýchodní stojí právě na gotických základech. Má rozměry 10 x 16m. Zámek byl však rozšiřován i přestavován a podrobný průzkum zatím není znám. Prokázané je rozšíření severovýchodní stavby na spáru směrem na jihovýchod, s portálem z poloviny 17.století.
Roman Řezáč, 11.12. 2005
historie

Rešice jsou spojené v první zmínce z roku 1358 s rodem z Jestřebí. Roku 1378 se zmiňuje tvrz. V 15.století se ves dělí na více dílů a je nejasné, zda vzniká nová tvrz, či jen několik dvorů. Od roku 1558 sídlí v Rešicích rod z Vlašimi, jim se připisují i nejvýznamnější přestavby. Od roku 1711 zámek jako trvalé sídlo ztrácí význam.

Roman Řezáč, 11.12. 2005

Půdorys místa

situační náčrt
© Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 dvůr Alinkov
 Horní Kounice
 Tulešice
 Lipňany
 Dukovany
 Tavíkovice
 Pustý zámek
 Dubno
 Rabštejn
 Džbánice
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Mstěnice
 Mohelno
 Mstěnice
 Višňové
 Templštejn
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Újezd
 Ledvice (Vémyslice)
 Litovany
 Babylon
 Rybníky
 Ratíšovice
 sýpka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Hrotovice
 Senorady
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 Skalice
 Polánka
 Moravský Krumlov
 Dalešice
 socha sv. Floriána
 městské opevnění
 akciový pivovar
 Čalonice
 kostel Všech svatých
 Horní Dunajovice
 Knížecí dům
 Kraví Hora
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
 kaple sv. Floriána
 Levnov
 Rokytná
 Hrubšice
 Mikulovice
 kostel sv. Leopolda
 Vlčí kopec
 Řeznovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 vodopád u Rokytné
 Krhov
 kaple Panny Marie
 Želetice
 Gloriet
 Želetice
 Lamberk
 Nový hrad
 Hostěradice
 Němčičky
 kostel sv. Kunhuty
 Kokštejn
 Budkovice
 Žerotice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův most
 Pulkov
 Jevišovice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Valeč
 barokní sýpka
 Myslibořice
 Valeč
 Tvořihráz
 kostel sv. Jiljí
 Budkovické hradiště
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Lapikus
 Oslavany
 Alexovice
 Bohutice
 důl Kukla
 Lukovany
 Miroslav
 Holoubek
 kostel sv. Václava
 Plešice
 Kozlov
 Lykodery
 kaple sv. Anny
 Vysoké Popovice
 poklona
 poklona
 křížový kámen
 boží muka
 Našiměřice
 poklona
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Plenkovice
 Kravsko
Základní informace místa
ID místa: 3633
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama