Pozdně gotický kostel vznikl zřejmě v 15. stol. Po válečných událostech v 17. stol. zpustl a poté byl znovu obnoven. V 19. stol. dvakrát upravován. V r. 2013 začaly opravy omítek a archeologický průzkum. U kostela stojí barokní socha sv. Markéty od Josefa Leonarda Webera z r. 1738.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 02/2016
Obec Suchohrdly u Miroslavi se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Znojmo asi 2 km východně od Miroslavi. V severní části obce, nedaleko Suchého potoka, u hlavní silnice stojí pozdně gotický filiální kostel sv. Markéty, náležející k farnosti Miroslav. Kostel je jednolodní stavba s kaplí Božího hrobu a kněžištěm zakončeným polygonálním závěrem. Před západním průčelím stojí věž s vyzděnou jehlanovou střechou. Ve věži visí dva zvony; jeden pochází z konce 17. stol., druhý je kopií původního, stejně starého zvonu. U kostela dnes stojí na mohutném kamenném podstavci barokní socha sv. Markéty od Josefa Leonarda Webera z roku 1738. Zajímavostí je, že na zdejším statku žili rodiče T. G. Masaryka a jeho otec zde pracoval jako kovář.
Luděk Vláčil- zdroj: http://suchohrdlyumiroslavi.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.turistika.cz a další, 7.2. 2016
historie

První písemné zmínky o Suchohrdlech pocházejí z roku 1361 v souvislosti s majetky jistého Budislava z Našiměřic, který je později se svým bratrem Peškem zmiňován v zemských deskách ještě v roce 1365. Je možné, že již v té době byla ve vsi nevelká tvrz a kostel. Současný kostel vznikl zřejmě v 15. století. Počátkem druhé poloviny 17. století se krajinou prohnala vojska Turků a Tatarů. Místní obyvatelé přežili díky útěku do okolních hlubokých lesů. Dílo zkázy dokonaly toulavé loupeživé hordy. Ve druhé polovině 17. století je v písemných pramenech ves i s kostelem již uváděna jako pustá. Koncem 17. století byly ves i kostel obnoveny. Při opravách byl strop kostela zaklenut valenou klenbou, bylo zbudováno točité schodiště, proražen nový vstup pod věží a byl také zazděn starý boční portál. K dalším úpravám došlo na počátku a ještě v 2. polovině 19. století, kdy byla zbudována kruchta. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://suchohrdlyumiroslavi.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.turistika.cz a další, 7.2. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Suchohrdly u Miroslavi

Místa v okolí

 Našiměřice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Miroslav
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Bohutice
 kostel sv. Vavřince
 Olbramovice
 Branišovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Vlasatice
 Břežany
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Skalice
 Loděnice
 sýpka
 Rybníky
 Hrádek u Drnholce
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 Knížecí dům
 Cvrčovice
 Lechovice
 Allein
 boží muka
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 Pohořelice
 městský dům
 Leopoldov
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 U Křížku
 vodopád u Rokytné
 Emin zámek
 Dobřínsko
 Božice
 Želetice
 Drnholec
 kostel sv. Leopolda
 Želetice
 Budkovické hradiště
 Bohunice
 Rokytná
 Budkovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Žerotice
 Kupařovice
 Polánka
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Oldřicha
 Pustý zámek
 Tulešice
 Ivančický viadukt
 synagoga
 Dolní Kounice
 dvůr Alinkov
 rozhledna na vodojemu
 Rešice
 Dukovany
Základní informace místa
ID místa: 12691
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama