Pozdně gotický kostel vznikl zřejmě v 15. stol. Po válečných událostech v 17. stol. zpustl a poté byl znovu obnoven. V 19. stol. dvakrát upravován. V r. 2013 začaly opravy omítek a archeologický průzkum. U kostela stojí barokní socha sv. Markéty od Josefa Leonarda Webera z r. 1738.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 02/2016
Obec Suchohrdly u Miroslavi se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Znojmo asi 2 km východně od Miroslavi. V severní části obce, nedaleko Suchého potoka, u hlavní silnice stojí pozdně gotický filiální kostel sv. Markéty, náležející k farnosti Miroslav. Kostel je jednolodní stavba s kaplí Božího hrobu a kněžištěm zakončeným polygonálním závěrem. Před západním průčelím stojí věž s vyzděnou jehlanovou střechou. Ve věži visí dva zvony; jeden pochází z konce 17. stol., druhý je kopií původního, stejně starého zvonu. U kostela dnes stojí na mohutném kamenném podstavci barokní socha sv. Markéty od Josefa Leonarda Webera z roku 1738. Zajímavostí je, že na zdejším statku žili rodiče T. G. Masaryka a jeho otec zde pracoval jako kovář.
Luděk Vláčil- zdroj: http://suchohrdlyumiroslavi.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.turistika.cz a další, 7.2. 2016
historie

První písemné zmínky o Suchohrdlech pocházejí z roku 1361 v souvislosti s majetky jistého Budislava z Našiměřic, který je později se svým bratrem Peškem zmiňován v zemských deskách ještě v roce 1365. Je možné, že již v té době byla ve vsi nevelká tvrz a kostel. Současný kostel vznikl zřejmě v 15. století. Počátkem druhé poloviny 17. století se krajinou prohnala vojska Turků a Tatarů. Místní obyvatelé přežili díky útěku do okolních hlubokých lesů. Dílo zkázy dokonaly toulavé loupeživé hordy. Ve druhé polovině 17. století je v písemných pramenech ves i s kostelem již uváděna jako pustá. Koncem 17. století byly ves i kostel obnoveny. Při opravách byl strop kostela zaklenut valenou klenbou, bylo zbudováno točité schodiště, proražen nový vstup pod věží a byl také zazděn starý boční portál. K dalším úpravám došlo na počátku a ještě v 2. polovině 19. století, kdy byla zbudována kruchta. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://suchohrdlyumiroslavi.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.turistika.cz a další, 7.2. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Suchohrdly u Miroslavi

Místa v okolí

 Našiměřice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Miroslav
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Bohutice
 Olbramovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Vlasatice
 Břežany
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Skalice
 sýpka
 Loděnice
 Rybníky
 Hrádek u Drnholce
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Cvrčovice
 Lechovice
 kostel Všech svatých
 Allein
 boží muka
 Moravský Krumlov
 Pohořelice
 městský dům
 Leopoldov
 kaple Panny Marie
 U Křížku
 Džbánice
 vodopád u Rokytné
 Emin zámek
 Božice
 Dobřínsko
 kostel sv. Leopolda
 Želetice
 Drnholec
 Želetice
 Budkovické hradiště
 Bohunice
 Rokytná
 Budkovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Žerotice
 Kupařovice
 Polánka
 Dubno
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Kunhuty
 Medlov
 kostel sv. Oldřicha
 Pustý zámek
 Tulešice
 Ivančický viadukt
 synagoga
 Dolní Kounice
 dvůr Alinkov
 rozhledna na vodojemu
 Rešice
 Dukovany
Základní informace místa
ID místa: 12691
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama