Budkovické hradiště pochází z doby železné, horákovské kultury. Leží v lese nad pravým břehem řeky Rokytné při modře značené turistické stezce a jeho rozloha činí asi 0,2 ha.
Hlavní obrázek místa
Hradiště Budkovice
terení nerovnosti v prostoru hradiště
© Daniel Pawlik, 10/2014
V literatuře se uvádí několik hradišť v blízkosti vsi Budkovice, která je od r. 1980 částí města Ivančice. Toto hradiště se nachází na východ od vsi na opačném břehu řeky Rokytné. Je přístupné po modré turistické značce směrem z Budkovic do Ivančic.
Daniel Pawlik, 15.10. 2014
historie

Budkovické hradiště bylo objeveno poměrně nedávno, v roce 1990. Podle archeologických nálezů zde bylo osídlení ve starší době železné, typu horákovské kultury (750-400 let př. n. l.). Hradiště leží východně necelý kilometr od vsi Budkovice na protáhlém výběžku kopce mezi řekou Rokytnou a železniční tratí vedoucí lesem, kde je bývalá železniční zastávka Budkovice. Těsně před lokalitou vede modrá turistická značka ze vsi Rokytné údolím řeky kolem přírodní památky Budkovické slepence do Němčic. V prostoru hradiště byly zjištěny pozůstatky chýší, které měly dřevěnou kostru vymazávanou hlínou, jak doložil nález otisku vypálené hlíny, zřejmě po ničivém požáru. Rozloha osídlené plochy činí asi 0,2 ha. V prostoru Budkovic se nacházejí ještě další dvě hradiště - Budkovice I., kde jsou zbytky středověké tvrze, a Budkovice-Holý kopec.

Ivo Rozehnal - použitý zdroj datace web archiv.zrcadlo / expedicespeculum, 6.12. 2015

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Budkovice

Místa v okolí

 Budkovice
 Alexovice
 kaple Panny Marie
 vodopád u Rokytné
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 městské opevnění
 Řeznovice
 mariánský sloup
 Nová brána
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 Ivančický viadukt
 Stříbský mlýn
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 Knížecí dům
 židovský hřbitov
 Polánka
 Na Oklikách
 městské opevnění
 Moravský Krumlov
 Hrubšice
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 Oslavany
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Dobřínsko
 Rybníky
 Dolní Kounice
 Bohutice
 Templštejn
 Olbramovice
 Ledvice (Vémyslice)
 Prštice
 kostel sv. Martina
 Dubno
 Prštice
 Loděnice
 Kupařovice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Tetčice
 Senorady
 Bučín
 kostel sv. Václava
 Našiměřice
 Lukovany
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Levnov
 křížová cesta
 Tulešice
 Střelice
 Medlov
 pivovar
 Dukovany
 Kraví Hora
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Omice
 Rosice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna na vodojemu
 Branišovice
 dvůr Alinkov
 Mohelno
 Džbánice
 kostel sv. Markéty
 Šafránkův mlýn
 Vysoké Popovice
 Cvrčovice
 Miroslav
 hrobka Deymů
 Hajany
 Rešice
 kaple sv. Peregrina
 sýpka
 boží muka
 Příbram
 Hostěradice
 Pohořelice
 kostel sv. Kunhuty
 městský dům
 Skalice
 Troubsko
 Pustý zámek
 kostel sv. Kříže
 Bosonohy
 Vlasatice
 Leopoldov
 Vlčí kopec
 dub Troják
 dolní hrádek
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kamenný vrch
 Čertův most
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Zňátky
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 11903
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama