Zřícenina hradu. Vybud. v l. 1281–98 řádem templářů. Po lidvidaci řádu Filipem Sličným r. 1312 maj. Bertold Pirkner, r. 1349 Přibík ze Šelmberka, r. 1379 páni z Lipé (nový palác a další stav. úpr.), r. 1482 páni z Doubravice. Pustý po pol. 16. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2016
Nádherná zřícenina obrovského hradu, která rozhodně stojí za navštívení.
28.5. 2002
historie

Jak již naznačuje jméno, vystavěl hrad Templštejn na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy; stalo se tak na konci 13. století. Z této doby pochází jádro hradu, vymezené mohutnou plášťovou zdí, která má půdorys kruhové výseče. Její hrot, obrácený k přístupové cestě, zpevňuje velký pilíř. Uvnitř areálu jsou patrné trosky palácové budovy. Neobvyklá stavební podoba hradu je kladena do souvislosti s anglickou architekturou. Nedlouho poté, co bylo dokončeno jádro hradu, začala asi stavba částečně zdvojeného hradebního pásu, který obepjal ze všech stran starší jádro. O templářském řádu, založeném v r. 1119, je na Moravě první zmínka v listině rakouského vévody Fridricha II. z 23. ledna 1243. V ní se hovoří o templářském komturovi pro Moravu Fridrichovi. Z dvou řádových komend, známých na Moravě, byla nepochybně starší řádová komenda v Čejkovicích, o které máme zprávu z r. 1248.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 19.4. 2004

Půdorys místa

Terénní náčrt zříceniny a vývojové schéma, 1-poslední čtvrtina 13. století; 2-nedatovatelné zdi jádra; 3-14. století; 4-1. polovina 15. století; 5-okolo 1470
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Senorady
 Dukovany
 Hrubšice
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Dubno
 Dobřínsko
 Mohelno
 Řeznovice
 Levnov
 Kraví Hora
 Rokytná
 boží muka
 kostel sv. Leopolda
 Moravský Krumlov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Tulešice
 Knížecí dům
 vodopád u Rokytné
 Rabštejn
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Alinkov
 Oslavany
 Budkovice
 Rešice
 Rybníky
 důl Kukla
 kostel sv. Markéty
 Alexovice
 Babylon
 Ledvice (Vémyslice)
 Lipňany
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 městské opevnění
 Vlčí kopec
 synagoga
 mariánský sloup
 Nová brána
 Horní Kounice
 boží muka
 Gloriet
 Nový hrad
 Lamberk
 kostel sv. Martina
 Džbánice
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Donáta
 Vysoké Popovice
 Na Oklikách
 Stříbský mlýn
 Pustý zámek
 Čertův most
 Ivančický viadukt
 smírčí kříž
 Čalonice
 Tavíkovice
 kostel sv. Martina
 dolní hrádek
 Kralice nad Oslavou
 smírčí kříž
 Mstěnice
 Horní Lhotice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Dalešice
 Zňátky
 akciový pivovar
 Miroslavské Knínice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 sýpka
 Kralice nad Oslavou
 křížová cesta
 Skalice
 Kokštejn
 Višňové
 Příbram
 kostel sv. Martina
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Hrotovice
 pivovar
 pranýř
 pivovar
 Rosice
 Rahnův palác
 nová radnice
 barokní most
 socha sv. Vendelína
 Bučín
 Náměšť nad Oslavou
 fara
 stará radnice
 kříž
 Zbraslav
 hrobka Haugwitzů
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Floriána
 Olbramovice
 Litovany
 Šénvald
 Tetčice
 Újezd
 Našiměřice
 Omice
 Okárec
 Holoubek
 Plešice
 Kozlov
 Říčany u Brna
 Říčany
 Ratíšovice
 Ostrovačice
 Ocmanice
 Mikulovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
Kontaktní informace
D_HAMZA@O2ACTIVE.CZ; d_hamza@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 307
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama