Téměř zaniklá tvrz, jedna ze dvou tvrzí ve vsi Horní Lhotice. Podle nálezů keramiky se odhaduje, že se zde žilo ve 13. stol. Písemné prameny se o tvrzi nezmiňují, není tedy známo, kdo ji postavil a jaká byla její další historie.
Hlavní obrázek místa
jediný zbytek obvodové hradby
© Pavel Zany Komárek 23.11.2003
O existenci obou hrádků na katastru Horních Lhotic se písemné prameny nezmiňují. Tzv. Dolní hrádek stojí na konci ostrožny v záhybu říčky Chvojnice. Z chudých nálezů keramiky lze jeho existenci položit již do 13. století. Hrádek má tvar protáhlé kapky orientované ve směru SZ-JV o max. rozměrech cca 40x20 metrů. Směrem k řece svah spadá prudce dolů, na ostatních stranách jej obloukem obíhá příkop a val. Kromě vstupní strany, kde je zasypaný, má příkop šířku cca 10 m a proti hradu je doposud 3-4 metry hluboký. Průzkum roku 1963 odhalil v hrázce podél jihozápadní strany lícované zdivo 2 metry silné hradby, objeveny byly i zbytky další stavby. Prudkým svahem chráněná strana směrem k řece mohla mít lehčí ohrazení.
Zany, 4.6. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR), Horní Lhotice

Místa v okolí

 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 Šénvald
 Jinošov
 Jinošov
 Vysoké Popovice
 pivovar
 barokní most
 fara
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 Zňátky
 Nový hrad
 Čertův most
 Lamberk
 Lukovany
 Gloriet
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Zbraslav
 Kraví Hora
 Levnov
 Vlčí kopec
 boží muka
 Rudka
 křížový kámen
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 kaple sv. Donáta
 Příbram
 Senorady
 Devět křížů
 Ocmanice
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 kostel sv. Martina
 Babylon
 mlýn ve Žlebě
 Říčany
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Oslavany
 Rosice
 pivovar
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 důl Kukla
 Kubův most
 Čalonice
 křížová cesta
 Vaneč
 Říčany u Brna
 Templštejn
 Rabštejn
 Ostrovačice
 Pyšel
 kostel sv. Mikuláše
 Tasov
 Hrubšice
 akciový pivovar
 Holoubek
 Dukovany
 Kozlov
 Plešice
 kaple sv. Anny
 Bučín
 Dalešice
 Dub
 boží muka
 Osová
 boží muka
 Řeznovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 smírčí kříž
 Lipňany
 Valeč
 Ivančice
 Polánka
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 Valeč
 Deblín
 městské opevnění
 Nová brána
 smírčí kříž
 boží muka
 Alexovice
 Lažánky
 pivovar
 Hrotovice
 Čertova hráz
 Rokytná
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Na Oklikách
 Budkovice
 socha sv. Floriána
 Stříbský mlýn
 Mstěnice
 Budkovické hradiště
 boží muka
 Vohančice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Dolní Heřmanice
 Heroltice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Ivančický viadukt
Základní informace místa
ID místa: 1808
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama