Zámeček postaven pravděpodobně po roce 1530 za Žerotínů. Snad na počátku 17. století přestavěn na pozdně renesanční letohrádek. V roce 1741 vyhořel a za použití zbytků zdí byla na jeho místě postavena barokní sýpka.
Hlavní obrázek místa
Bludoveček-barokní sýpka na místě letohrádku
© Vlastislav Mareček, 01/2016
Osada Bludoveček leží na severovýchodním okraji obce Bludov na úpatí vrchu Chocholík s pozůstatky bludovského hradu.
22.7. 2016
historie

Historie tohoto objektu těsně souvisí s dějinami bludovského hradu. Na východním svahu hradního vrchu vznikl i hospodářský dvůr. Počátkem 70. let 15. století, kdy panství patřilo Tunklům, byl bludovský hrad pravděpodobně zničen. Po Tunklech panství zdědili Žerotínové. Petr ze Žerotína začal v roce 1507 budovat nové centrum výstavbou nebo přestavbou staršího městského hradu v Šumperku. V této době se stal určitým správním a pravděpodobně i rezidenčním sídlem bludovského panství právě Bludoveček. Nejspíš po roce 1530 za Přemka I. ze Žerotína byl v areálu dvora vystavěn zámeček. V roce 1568 panství koupil olomoucký biskup Vilém Prusinovský z Víckova. Od roku 1573 náležel dvůr Janovi z Boskovic, který jej jako manství postoupil Petru Horeckému z Horky. Ten plánoval v Bludově trvale pobývat, proto začal s výstavbou vrcholně renesanční tvrze na místě dnešního zámku v centru obce Bludov. V roce 1589 se majitelem…  číst dále

Vlastislav Mareček,F.Musil, Neznámé zámky Moravy a Slezska,Šmíra-Print 2015, 18.7. 2016

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Bludov

Místa v okolí

 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 Háj u Šumperka
 lázně Bludov
 radnice
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Prokopa
 Třemešek
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Matouše
 Rapotín
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 Bohdíkov
 Brníčko
 Frankštát
 nadhledna Háječek
 rychta
 Dům Pod podloubím
 morový sloup
 kostel sv. Barbory
 empírová kašna
 stará radnice
 kaple sv. Václava
 měšťanský pivovar
 Zábřeh
 Burgstein
 kostel sv. Leonarda
 Strážník
 Skalička
 Velké Losiny
 Žerotínská sýpka
 Králova Hora
 ruční papírna
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Kalvárie
 Nemilka
 Mrtvý muž
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Sobotín
 Stará radnice
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 Štíty
 Štíty
 Šilperk
 Maršíkov
 Tři kameny
 kostel sv. Jiří
 Bradlo
 Dubicko
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 Mlýnický dvůr
 Preisův mlýn
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Stanislava
 Křížová hora
 kostel sv. Vavřince
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Matouše
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
Základní informace místa
ID místa: 12961
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama