Kostel sv. Jana Křtitele ve Vysokých Popovicích románského původu doložen r. 1353, do dnešní podoby přestavěn novorománsky v letech 1882 (doplněna věž) a 1910. Je sídlem farnosti s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Vysoké Popovice-kostel
© Wikimedia Commons 03/2017
Jihomoravská obec Vysoké Popovice se rozkládá v Křižanovské vrchovině. Do r. 1949 se nazývala jen Popovice. Přívlastek Vysoké jí byl dán pro rozlišení od jiných vesnic téhož jména, zejména v tehdejším Brněnském kraji, a to podle toho, že ze všech Popovic leží v nejvyšší nadmořské výšce. Popovice jsou doloženy od r. 1228 a v současnosti tu žije asi 720 obyvatel. Obcí prochází silnice I/23 v úseku od Rosic do Třebíče. Vysoké Popovice mají při jižním okraji i železniční zastávku na trati 240 z Brna do Jihlavy. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází ve střední části obce a přiléhá k němu hřbitov.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.2. 2022
historie

První zmínka o faře ve Vysokých Popovicích pochází z r. 1353. Původní kostel románského původu byl pravděpodobně dřevěný, později byla vybudována zděná stavba. V r. 1760 vznikla poblíž chrámu na hřbitově dřevěná zvonice, která byla v r. 1882 zničena požárem. Místo ní byla postavena nová kamenná věž v západním průčelí kostela. Současná podoba kostela pochází z přestavby v r. 1910, po níž byl opětovně vysvěcen brněnským biskupem Pavlem Huynem. Kostel má tři oltáře v novorománském slohu, hlavní oltář sv. Jana Křtitele pochází z r. 1890. Na věži odbíjí čas tři zvony, největší z nich, zvon sv. Jan z r. 1886 váží úctyhodných 506 kg. Ke kostelu patří budova fary z 18. století. Římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele ve Vysokých Popovicích je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby třikrát týdně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.5. 2017

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vysoké Popovice

Místa v okolí

 Vysoké Popovice
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Donáta
 Zbraslav
 Příbram
 dolní hrádek
 Horní Lhotice
 kostel sv. Martina
 Levnov
 Rudka
 Rudka
 Kraví Hora
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Oslavany
 Senorady
 kostel sv. Mikuláše
 Rosice
 pivovar
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 důl Kukla
 nová radnice
 pranýř
 křížová cesta
 Kralice nad Oslavou
 Říčany
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Šénvald
 Jinošov
 Říčany u Brna
 Nový hrad
 Jinošov
 Lamberk
 Gloriet
 Lesní Hluboké
 Bučín
 kaple sv. Anny
 Ostrovačice
 Devět křížů
 Vlčí kopec
 Čertův most
 Zňátky
 pivovar
 barokní most
 boží muka
 fara
 stará radnice
 Hrubšice
 hrobka Haugwitzů
 kostel sv. Mikuláše
 Templštejn
 židovský hřbitov
 Kubův most
 kříž
 synagoga
 mlýn ve Žlebě
 Řeznovice
 Ivančice
 dům pánů z Lipé
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Nová brána
 Alexovice
 Babylon
 Omice
 kostel sv. Klimenta
 Tetčice
 Na Oklikách
 Jasenice
 Polánka
 Rokytná
 Stříbský mlýn
 Dukovany
 kostel sv. Leopolda
 Budkovice
 Ocmanice
 Rabštejn
 Budkovické hradiště
 Střelice
 vodopád u Rokytné
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Bílá boží muka
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Čalonice
 Kokštejn
 kostel Všech svatých
 Moravský Krumlov
 kostel sv. Jiljí
 Knížecí dům
 městské opevnění
 Prštice
 boží muka
 Dobřínsko
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Prštice
 Veveří
 Lažánky
 Čertova hráz
 Lipňany
 akciový pivovar
 Dalešice
 Vaneč
 Heroltice
 Rešice
 smírčí kříž
 Tasov
 synagoga
 Sentice
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiří
 Čebínka
Základní informace místa
ID místa: 13375
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama