V letech 1831-1839 nechal hrabě František Daun postavit na místě kaple a údajného sídla současný zámek. Kolem vznikl park, v němž se nachází památný platan. Zámek se v r. 1954 stal majetkem České katolické charity, která zde zřídila domov důchodců. Tomuto účelu slouží zámek dodnes.
Hlavní obrázek místa
Pohled od zahrady
© Luděk Vláčil 02/2016
Obec Skalice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Znojmo. Její hlavní památkou je zámek s kaplí. Klasicistní čtyřkřídlá jednopatrová budova s převážně hladkými fasádami stojí v parku na severním okraji obce. Severní křídlo zámku tvoří kaple sv. Víta. se zachovalým interiérem. Celý nově opravený objekt slouží jako domov seniorů a je veřejnosti nepřístupný. V zámeckém parku se nachází kamenná kašna z druhé poloviny 18. století se sousoším dvou delfínů. V západní části zámeckého anglického parku, u potoka Skalička, roste památný platan. Na kopci nad obcí stojí sýpky ze začátku 19. století.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.skaliceuznojma.cz/, https://cs.wikipedia.org, Hrady a zámky na moravě., 31.1. 2016
historie

První písemná zmínka o Skalici pochází z roku 1252, kdy ji vlastnil Boček z Obřan. Na místě dnešního zámku stávala dříve pravděpodobně tvrz, kterou založili zřejmě v polovině 16. století prvními příslušníci rodu Jankovských z Vlašimi a na Skalici. V roce 1624 Skalici prodal její majitel Jan z Lipé bítovské větvi pánu Jankovských z Vlašimi. První doklady o skalickém zámku mají pocházet již z let 1633-1657 z vrchnostenských účtů. Původně se mělo jednat o jednopatrovou, čtyřhrannou budovu. Po smrti Maxmiliána Arnošta II. z Vlašimi, posledního mužského potomka rodu, se mezi příbuznými o majetek strhl spor. V roce 1755 zasáhla císařovna Marie Terezie a dědictví uznala ve prospěch rodu Daunů. V letech 1831-1839 nechal hrabě František Daun postavit na místě kaple a údajného sídla současný zámek. Původní kaple sv. Víta byla vybudována znovu a stavebně začleněna do severního křídla zámku. Kolem…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady a zámky na Moravě, https://cs.wikipedia.org, http://www.skaliceuznojma.cz/, 5.2. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Skalice

Místa v okolí

 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Džbánice
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Pustý zámek
 Žerotice
 Višňové
 Ledvice (Vémyslice)
 Miroslav
 Bohunice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 Rybníky
 Tvořihráz
 Tulešice
 kostel sv. Markéty
 dvůr Alinkov
 Horní Kounice
 Dobřínsko
 Mikulovice
 Lechovice
 kostel sv. Prokopa
 Němčičky
 Bohutice
 Rešice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Našiměřice
 boží muka
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Plaveč
 Tavíkovice
 kaple Panny Marie
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 Allein
 kaple Panny Marie
 Olbramovice
 vodopád u Rokytné
 Lapikus
 Ratíšovice
 Dukovany
 Polánka
 kostel sv. Leopolda
 Rokytná
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Břežany
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Újezd
 Templštejn
 Lipňany
 Budkovice
 Řeznovice
 Božice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Budkovické hradiště
 Hrubšice
 Rabštejn
 poklona
 Dyje
 Tasovice
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Červený most
 Litovany
 židovský hřbitov
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Alexovice
 městské hradby
 Pražská brána
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 Radniční věž
 Vlkova věž
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 boží muka
 Emin zámek
 Louka
 boží muka
 Louka
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Ivančice
 mariánský sloup
 Nová brána
 městské opevnění
 dům pánů z Lipé
 Ivančický viadukt
 Vrbkův kámen
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 Krhov
Základní informace místa
ID místa: 12682
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama