Gotický kostel sv. Vavřince v rohu vrčeňské návsi pochází patrně z 1. poloviny 14. století. Z původní stavby dochován presbytář, kostelní loď během regotizace v letech 1866-1869 prodloužena a zaklenuta. Úpravy ještě ve 20. století.
Hlavní obrázek místa
Vrčeň - kostel sv. Vavřince
© Jiří Špaček, 9/2016
Historická obec Vrčeň, ležící severovýchodně od Nepomuku, je doložena již od r. 1189 a dnes má asi 330 obyvatel. Leží na pravém břehu Úslavy a prochází jí silnice II/191 z Nepomuku směrem na Rožmitál pod Třemšínem. Prochází tudy také zeleně značený turistický okruh východním okolím Nepomuku. Vrčeň je vzdálena jen asi kilometr od nádraží Nepomuk na trati 190. Kromě gotického kostela sv. Vavřince patří k zajímavostem obce soukromá, ale veřejnosti přístupná expozice historické a modelové železnice v domku č. p. 15. Kolejiště o rozchodu 12 mm zabírá plochu 19,8 m². V lese Chlumec asi 1,5 km severovýchodně od obce se nachází barokní poutní kaple sv. Vojtěcha (viz samostatné heslo).
20.10. 2016
historie

Gotický kostel sv. Vavřince na vrčeňské návsi pochází patrně z 1. poloviny 14. století, v r. 1358 je při něm doložena plebánie. Z původní stavby je nepochybně dochován presbytář. Kostelní loď byla v letech 1866-1869 prodloužena a zaklenuta, přičemž vnějšek byl regotizován. Kostel byl upravován ještě ve 20. století. Nyní je to udržovaná jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží a sakristií po severní straně. Presbytář je zaklenut jedním polem křížové klenby, zatímco sakristie valeně. Loď je zaklenuta novogotickou křížovou žebrovou klenbou. Zařízení kostela je většinou novodobé z doby regotizace. Na hlavním oltáři je obraz sv. Vavřince, který doplňují barokní sochy sv. Václava a Ludmily. Obrazy sv. Anny a Vojtěcha na bočních oltářích jsou dílem plzeňského malíře Johanna Herzoga. V interiéru je dále gotická křtitelnice a náhrobník z r. 1584. Největší pamětihodnost je umístěna…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982), 20.10. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Vrčeň

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Podhůří
 Poustevna
 Strašná skála
 Prádlo
 kostel sv. Václava
 Životice
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Na Skále
 Potenštejn
 Chocenice
 Chocenice
 Oselce
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Starý Smolivec
 Kasejovice
 Mítov
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Řesanice
 synagoga
 Pouskův mlýn
 Zábrodský mlýn
 Defurovy Lažany
 Těnovice
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Chlum
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Lovčice
 Třemšín
 Chanovice
 Třemšín
 Lnáře
 Hvožďany
 boží muka
 Hluboká
 Hengst
 Kožich
 Vlčtejn
 Pokonice
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Kratice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Pole
 Tchořovice
 Němčice
 Kadov
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Řenče
 kostel sv. Martina
 Netunice
 Nebílovy
 Pětnice
 Záboří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrčeň administrovaná ex currendo
farností při arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 731 604 413
http://www.farnost.nepomuk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama