Gotický kostel sv. Vavřince v rohu vrčeňské návsi pochází patrně z 1. poloviny 14. století. Z původní stavby dochován presbytář, kostelní loď během regotizace v letech 1866-1869 prodloužena a zaklenuta. Úpravy ještě ve 20. století.
Hlavní obrázek místa
Vrčeň - kostel sv. Vavřince
© Jiří Špaček, 9/2016
Historická obec Vrčeň, ležící severovýchodně od Nepomuku, je doložena již od r. 1189 a dnes má asi 330 obyvatel. Leží na pravém břehu Úslavy a prochází jí silnice II/191 z Nepomuku směrem na Rožmitál pod Třemšínem. Prochází tudy také zeleně značený turistický okruh východním okolím Nepomuku. Vrčeň je vzdálena jen asi kilometr od nádraží Nepomuk na trati 190. Kromě gotického kostela sv. Vavřince patří k zajímavostem obce soukromá, ale veřejnosti přístupná expozice historické a modelové železnice v domku č. p. 15. Kolejiště o rozchodu 12 mm zabírá plochu 19,8 m². V lese Chlumec asi 1,5 km severovýchodně od obce se nachází barokní poutní kaple sv. Vojtěcha (viz samostatné heslo).
20.10. 2016
historie

Gotický kostel sv. Vavřince na vrčeňské návsi pochází patrně z 1. poloviny 14. století, v r. 1358 je při něm doložena plebánie. Z původní stavby je nepochybně dochován presbytář. Kostelní loď byla v letech 1866-1869 prodloužena a zaklenuta, přičemž vnějšek byl regotizován. Kostel byl upravován ještě ve 20. století. Nyní je to udržovaná jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem a s hranolovou věží a sakristií po severní straně. Presbytář je zaklenut jedním polem křížové klenby, zatímco sakristie valeně. Loď je zaklenuta novogotickou křížovou žebrovou klenbou. Zařízení kostela je většinou novodobé z doby regotizace. Na hlavním oltáři je obraz sv. Vavřince, který doplňují barokní sochy sv. Václava a Ludmily. Obrazy sv. Anny a Vojtěcha na bočních oltářích jsou dílem plzeňského malíře Johanna Herzoga. V interiéru je dále gotická křtitelnice a náhrobník z r. 1584. Největší pamětihodnost je umístěna…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982), 20.10. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Vrčeň

Místa v okolí

 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Podhůří
 Poustevna
 Strašná skála
 Prádlo
 kostel sv. Václava
 Životice
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Na Skále
 Potenštejn
 Chocenice
 Chocenice
 Oselce
 Žinkovy
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Hradiště
 Starý Smolivec
 Kasejovice
 Mítov
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Řesanice
 synagoga
 Pouskův mlýn
 Zábrodský mlýn
 Defurovy Lažany
 Těnovice
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 kostel sv. Prokopa
 Chlum
 skanzen Chanovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Lovčice
 Třemšín
 Chanovice
 Třemšín
 Lnáře
 Hvožďany
 boží muka
 Hluboká
 Hengst
 Kožich
 Vlčtejn
 Pokonice
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 Kratice
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Pole
 Tchořovice
 Němčice
 Kadov
 Nezvěstice
 kostel Všech svatých
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Řenče
 kostel sv. Martina
 Netunice
 Nebílovy
 Pětnice
 Záboří
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrčeň administrovaná ex currendo
farností při arciděkanství Nepomuk
Přesanické nám. 1
335 01 Nepomuk
Tel: 731 604 413
http://www.farnost.nepomuk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama