Zaniklý hrad na česko-saské hranici nad vsí Český Jiřetín ochraňoval důležitou stezku z Čech do Saska a jeho posádka patrně i vybírala clo. Byl objeven teprve nedávno. Zachovaly se z něj pouze zemní relikty.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 03/2019
Zemní pozůstatky malého hrádku se nacházejí na úzkém skalním bradle mezi vsí Český Jiřetín a hraničním Bystrým potokem. Objevil jej teprve nedávno mostecký archeolog Milan Sýkora. Do současnosti se zachoval příkop s valem, přetínající úvozovou cestu a zemní relikt palácové stavby s upravenou skálou. Objekt patrně doplňovalo nádvoří a lehké opevnění. Účelem zbudování hrádku byla patrně ochrana důležité cesty ze Saska do Čech na hranici a vybírání cla protože samotná cesta procházela přímo areálem hradu. Zbudován mohl být někdy na konci 13. století a vymezoval snad, spolu s hrádkem v nedalekém Brandově, hranice českého království. O jiřetínském hrádku se nám nedochovaly žádné písemné zmínky a lokalita teprve čeká na podrobný archeologický průzkum.
Hrady a zříceniny v Krušných horách. Díl 3. - Hrádky v Brandově a Českém Jiřetíně - YouTube, 31.3. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Český Jiřetín

Místa v okolí

 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Fláje
 Černý rybník
 Loučná
 Vlčí hora
 Jeřabina
 kaple
 Rieckenova vila
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Střelnice
 Pilařský rybník
 hřbitovní kaple
 Sirné lázně
 Kolektivní dům
 Bílý sloup
 socha Herkula
 stará radnice
 nová radnice
 Litvínov
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 důl Pavel I.
 Janov
 Salesiova výšina
 milník
 Lniště
 Einmannbunker
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 kostel Vzkříšení
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 hrad u Brandova
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 důl Pluto II.
 Eduardova skála
 kostel sv. Mikuláše
 Duchcov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14172
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama