Zaniklý hrad na česko-saské hranici nad vsí Český Jiřetín ochraňoval důležitou stezku z Čech do Saska a jeho posádka patrně i vybírala clo. Byl objeven teprve nedávno. Zachovaly se z něj pouze zemní relikty.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 03/2019
Zemní pozůstatky malého hrádku se nacházejí na úzkém skalním bradle mezi vsí Český Jiřetín a hraničním Bystrým potokem. Objevil jej teprve nedávno mostecký archeolog Milan Sýkora. Do současnosti se zachoval příkop s valem, přetínající úvozovou cestu a zemní relikt palácové stavby s upravenou skálou. Objekt patrně doplňovalo nádvoří a lehké opevnění. Účelem zbudování hrádku byla patrně ochrana důležité cesty ze Saska do Čech na hranici a vybírání cla protože samotná cesta procházela přímo areálem hradu. Zbudován mohl být někdy na konci 13. století a vymezoval snad, spolu s hrádkem v nedalekém Brandově, hranice českého království. O jiřetínském hrádku se nám nedochovaly žádné písemné zmínky a lokalita teprve čeká na podrobný archeologický průzkum.
Hrady a zříceniny v Krušných horách. Díl 3. - Hrádky v Brandově a Českém Jiřetíně - YouTube, 31.3. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Český Jiřetín

Místa v okolí

 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Fláje
 Černý rybník
 Loučná
 Vlčí hora
 Jeřabina
 kaple
 Rieckenova vila
 Rýzmburk
 Střelnice
 kaple Patronů Čech
 Pilařský rybník
 hřbitovní kaple
 Sirné lázně
 Kolektivní dům
 Bílý sloup
 socha Herkula
 nová radnice
 stará radnice
 Litvínov
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 důl Pavel I.
 kostel sv. Kateřiny
 Janov
 milník
 Salesiova výšina
 Lniště
 Einmannbunker
 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 železniční most
 kostel Vzkříšení
 kostel sv. Kateřiny
 hrad u Brandova
 Dřevařský rybník
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 důl Pluto II.
 Eduardova skála
 kostel sv. Mikuláše
 Duchcov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14172
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama