Původně renesanční tvrz později využívaná jako hostinec, dnes zaniká v zástavbě obce. Tvrz nechal vybudovat Tobiáš Prog z Velmic v druhé polovině šestnáctého století.
Hlavní obrázek místa
© Martin Smital, 05/2009
Tvrz se nachází 8 km od Šumperka, necelých 200 m od vlakové zastávky Komňatka v obci Bohdíkov.
Martin Smital , 16.5. 2009
popis

Jedná se o patrovou budovu půdorysu tvaru "L". Budova má rozsáhlé sklepy a velmi silné stěny dokreslující původní účel budovy.

Martin Smital , 16.5. 2009

historie

Obec Bohdíkov se objevuje v pramenech již v r. 1350 a patří k nejstarším obcím na Šumpersku. Původně náležela k novohradskému panství (viz nedaleká zřícenina hradu Nový Hrad) a po jeho rozpadu od konce 15. století k panství losinskému. V letech 1564–1569 se zde připomíná Tobiáš Prog z Velmic, kterému v roce 1560 Jan mladší ze Žerotína postoupil vsi Český Bohdíkov (původní název obce Bohdíkov) a Hrabenov. Tobiáš Prog z nich vytvořil samostatný statek a po r. 1560 vybudoval v Bohdíkově tvrz, která se výslovně uvádí až v roce 1576. Naposledy se v písemných pramenech s tvrzí setkáváme v roce 1592 při prodeji temenického a bohdíkovského statku Janu staršímu Odkolkovi z Oujezdce. Pro účast na stavovském povstání v letech 1618 až 1620 byly v roce 1622 oba statky jeho synovci Janu mladšímu Odkolkovi zkonfiskovány a dány knížeti Karlu z Lichtenštejna, který je připojil…  číst dále

Martin Smital volně čerpal z knihy Hrady, zámky a tvrze - Severní Morava, 16.5. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 Ruda nad Moravou
 Háj u Šumperka
 Bludov
 Bludoveček
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 Šumperk
 kostel sv. Jiří
 lázně Bludov
 Bludov
 Rapotín
 Vikýřovice
 Vikýřovice
 kostel sv. Leonarda
 nadhledna Háječek
 Králova Hora
 Strážník
 Žerotínská sýpka
 kostel sv. Martina
 Velké Losiny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Linharta
 Třemešek
 ruční papírna
 kaple sv. Prokopa
 Kalvárie
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Mlýnický dvůr
 Pleče
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Linharta
 Frankštát
 Štíty
 Maršíkov
 městská spořitelna
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel Všech svatých
 Sobotín
 Brníčko
 Burgstein
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Vavřince
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Barbory
 partyzánský bunkr
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 Zábřeh
 morový sloup
 rychta
 kostel sv. Aloise
 Loučná nad Desnou
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Suchý vrch
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Wolfganga
 rychta
 Mrtvý muž
 Reichlova chata
 Hoštejn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 7801
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 30.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama